moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Abramsy strzelają na drawskim poligonie

Ponad 200 żołnierzy amerykańskiej kawalerii pancernej rozpoczyna szkolenie w Drawsku Pomorskim. Od listopada będą ćwiczyć razem z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża. Amerykanie przywieźli do Polski wojskowy sprzęt, m.in. czołgi Abrams. Obecność wojsk USA w naszym kraju to kolejny etap wsparcia dla europejskich sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.


– Nasza obecność w Polsce to więcej niż wspólne ćwiczenia, to demonstracja wspólnoty w NATO – mówił gen. broni Donald M. Campbell, dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie podczas powitania amerykańskiego pododdziału. Na poligon w Drawsku przyjechało 200 żołnierzy 1. Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Pancernej z Teksasu. Przywieźli ze sobą m.in. 10 czołgów Abrams i 8 gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley.

Amerykanie przyjechali do Polski w ramach rozpoczętej wiosną operacji „Atlantic Resolve”, która ma wzmocnić europejskich sojuszników wobec trudnej sytuacji na Ukrainie. Jednocześnie 400 czołgistów z 1 Dywizji USA będzie ćwiczyło w Estonii, na Łotwie i Litwie.

Wspólne szkolenie taktyczne

Amerykańscy pancerniacy, jako tak zwany Heavy Detachment, będą ćwiczyć w Polsce sami oraz z pododdziałami 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Wspólne trwające miesiąc ćwiczenia rozpoczniemy 3 listopada – zapowiedział płk Robert Orłowski, dowódca 7 Brygady. Obejmą one m.in. zajęcia taktyczne oraz strzelanie. W treningu weźmie udział ok. 800 polskich żołnierzy.

– Takie szkolenie to okazja, by miedzy innymi poznawać procedury i sprzęt, a dla nas Polaków także szansa na szlifowanie języka angielskiego – dodawał gen. dyw. Janusz Bronowicz, inspektor wojsk lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Pułkownik John DiGaimbattista, dowódca 1 Brygadowej Grupy Bojowej, podkreślał, że jego podwładni mają w Polsce możliwość trenowania w innych warunkach pogodowych i terenowych niż teksańskie pustynie.


Pancerniacy za spadochroniarzy

Żołnierze z Teksasu zastąpili przebywających w naszym kraju od kwietnia spadochroniarzy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej USA, która na co dzień stacjonuje we Włoszech. Tak zwany Airborne Detachment, liczący ok. 150 żołnierzy, szkolił się w Drawsku Pomorskim z polskimi spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Podczas wspólnych ćwiczeń poznaliśmy wzajemnie procedury dotyczące działań taktycznych i skoków – opowiadał gen. bryg Adam Joks, dowódca 6 Brygady. Dodał, że polscy i amerykańscy spadochroniarze mieli okazję skakać używając samolotów, śmigłowców i spadochronów sojuszników. – Dzięki temu podczas działań bojowych będą mogli wymieniać się sprzętem – podkreślał gen. Joks.

Amerykańscy pancerniacy zostaną w Polsce do końca 2014 roku. Potem zmienią ich żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA stacjonujący w Niemczech. Możliwe, że w kolejnych rotacjach wezmą udział także pododdziały Gwardii Narodowej Illinois, która współdziałała z Polakami m.in. w Afganistanie.

1 Dywizja Kawalerii stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Służy w niej ponad 7 tysięcy żołnierzy, a dowodzi nią gen. Michael Bills. Jednostka, którą utworzono w 1921 roku, w czasie II wojny światowej walczyła na Pacyfiku, potem uczestniczyła w wojnie koreańskiej. Jej żołnierze służyli też w Wietnamie, w Zatoce Perskiej oraz w Iraku i Afganistanie.


M1 Abrams to podstawowy czołg armii amerykańskiej. Produkowany jest od 1980 roku. Czołg pierwszy raz został użyty bojowo w czasie operacji Pustynna Burza w Zatoce Perskiej. Abramscy walczyły też w Iraku w 2003 roku podczas obalania reżimu Saddama Husajna. Wóz waży ponad 60 ton, osiąga prędkość około 48 km/h w terenie, a jego załoga to cztery osoby. Abrams ma kilka wersji. Głównym uzbrojeniem czołgów M1A2, które przyjechały do Polski, jest działo M256 120 mm. Armia USA ma ponad 8 tysięcy Abramsów, czołgi te znajdują się też na wyposażeniu armii Australii, Egiptu, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej.


Bojowe wozy piechoty M2 Bradley trafiły do amerykańskiej armii w 1979 roku. Sprawdziły się m.in. podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Dziewięcioosobową załogę wozu tworzy dowódca, działonowy, kierowca i sześciu żołnierzy. M2 uzbrojone są w 25 mm armatę M242 Bushmaster, karabin maszynowy M240C oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: 12DZ, mjr Tomasz Mielczarek

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1413358080
Moje haiku dla SZG - BWP.pie , BWP,pie - wygląda na to , że nacierając tobą jesteśmy w ciemnej .... .
23-3A-67-BD
~Katol
1413278400
Bardzo ważna wizyta. Zapraszam : MON, IU, SZG, i PGZ na poligon celem zobaczenia i zapoznania się z współczesnym BWP,em. wyjątkowa okazja. Można porównać potencjał naszego .
B3-D1-56-B3
~Katol
1413278160
... ale nasz za to pływa .. .
B3-D1-56-B3

McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Szybsza droga do armii zawodowej
Szybciej do wojska
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Defilada na święto dywizji
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Promocja oficerska w AWL
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
A więc wojna...
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Następca Honkera na MSPO
Ryzykowne remedium
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Groty dla podchorążych WAT-u
Laserowa artyleria US Army
„Kaper” przeciw terrorystom
Amerykanie odmładzają F-16
Ku czci roku 1918 i 1920
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kabina do zadań specjalnych
Nadchodzi Armia Fight Night!
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ukraiński kurs na Zachód
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Zamek na poligonie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Aviation Detachment” w Łasku
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: RobUV
Kraken dla Kormoranów
Dekady za wcześnie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraby kontra okręt
Strzelcy wyborowi z WOT-u
F-16 kończą misję w Estonii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Październik pod znakiem Tallboya
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Trenują, aby szkolić innych
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterska obrona wzgórza 385
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO