moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy z USA przyjadą do Polski

Blisko 200 amerykańskich żołnierzy przyleci w połowie października do Polski. Żołnierze z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Teksasu przywiozą ze sobą m.in. czołgi M1 Abrams oraz transportery M2 Bradley. Jako pierwsi z pancerniakami zza oceanu będą się szkolić żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.


Polska i Stany Zjednoczone ustaliły wstępny plan ćwiczeń i szkoleń wojskowych, które mają się odbyć do końca 2015 roku. Kilka dni temu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych polscy oficerowie spotkali się z przedstawicielami Dowództwa Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR) oraz Dowództwa Sił Połączonych NATO z Brunssum. Podczas dwudniowych warsztatów przyjęto, że do końca 2015 roku na polskich poligonach będą się szkolić amerykańskie wojska pancerne i zmechanizowane. Będzie to kolejny etap rozpoczętej wiosną tego roku operacji „Atlantic Resolve”, która polega na wzmocnieniu sojuszników we wschodniej Europie. Zaproponowane w Warszawie rozwiązania są zgodne ze złożoną wcześniej propozycją dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie generała broni Donalda Campbella.

Pierwszy amerykański pododdział czołgistów przyjedzie do Polski w połowie października. Będzie stacjonować u nas do końca grudnia. Nad Wisłą zamelduje się około 200 żołnierzy z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Fort Hood w Teksasie. Zastąpią przebywających od kilku miesięcy w Polsce „Sky Soldiers”, czyli amerykańskich spadochroniarzy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej.

Szczecin na początek

– Pancerniacy na poligon przybędą z 10 czołgami M1 Abrams, kilkoma transporterami M2 Bradley oraz kilkudziesięcioma pojazdami wsparcia i zabezpieczenia – mówi gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny RSZ. – Kawalerzyści z Teksasu będą ćwiczyć z żołnierzami z 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Chcą też skierować jeden ze swoich plutonów na ćwiczenia innych polskich jednostek na innych poligonach – dodaje dowódca generalny.

Chodzi tu o trening m.in. na poligonie w Nowej Dębie, gdzie Amerykanie mogliby dołączyć do szkolących się tam żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Szczegóły wspólnych ćwiczeń będą jeszcze konsultowane przez przedstawicieli obu stron. Wiadomo już, że żołnierze wezmą udział w zajęciach taktycznych i ogniowych, odbędą się też treningi sztabowe. Dodatkowo w programie wspólnych ćwiczeń znajdą się także zajęcia dotyczące prowadzenia działań w warunkach zimowych.


Rotacje amerykańskich pancerniaków będą trwać średnio 90 dni. Na początku 2015 roku ciężki pododdział z USA zastąpi wzmocniona kompania wyposażona w transportery Stryker z 2 Pułku Kawalerii w Niemczech.

– W kolejnych kwartałach na zasadzie rotacji pojawią się komponenty innych związków taktycznych i będą się angażować w szkolenie i ćwiczenia z następnymi polskimi brygadami i pułkami. Być może do Polski będą skierowane także pododdziały Gwardii Narodowej Stanu Illinois – wyjaśnia płk Artur Goławski, rzecznik dowództwa generalnego RSZ.

Do wspólnego szkolenia z Amerykanami typowane są pododdziały m.in. z 12 Brygady Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

W Wietnamie i Iraku

1 Dywizja Kawalerii stacjonuje w Fort Hood w Teksasie. Utworzono ją w 1921 roku z istniejących wcześniej oddziałów kawalerii. Żołnierze tej jednostki walczyli na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku, w Nowej Gwinei i Filipinach (do końca wojny na Luzonie). Po wojnie pododdziały dywizji wysłano do Japonii, następnie skierowano do walki w wojnie koreańskiej.

Kilkukrotnie eksperymentowano z wyposażeniem tej jednostki. W latach 60. ubiegłego wieku Dywizję wyposażono w śmigłowce, przekształcając ją tym samym w strukturę aeromobilną. Przez sześć lat żołnierze 1 Dywizji walczyli w Wietnamie, byli też jednymi z ostatnich, których wycofywano z tego kraju. W latach 70. Dywizja ponownie przeszła modyfikację. Wyposażona w ciężki sprzęt do dziś pozostaje formacją pancerno-zmechanizowaną. Żołnierze Dywizji walczyli także w Zatoce Perskiej oraz w Iraku i Afganistanie. Obecnie żołnierzami dowodzi gen. Michael Bills. W dywizji służy ponad 7 tysięcy żołnierzy, z tego główne siły skupione są w dwóch brygadach.


Najbardziej znany czołg USA

M1 Abrams to podstawowy czołg armii amerykańskiej i jedna z najbardziej znanych amerykańskich konstrukcji. Produkowany jest od 1980 roku. Nazwany został na cześć generała Creighrona Abramsa, dowódcy 37 Batalionu Pancernego, a później dowódcy wojsk amerykańskich walczących w Wietnamie.

Przez pierwsze lata do armii trafiło ponad 4 tysiące egzemplarzy tego pojazdu. Czołg wyprodukowano w kilkunastu wersjach i stale jest modernizowany. Unowocześnienia dotyczą głównie uzbrojenia, systemów celowniczych i opancerzenia. Nie zmienia się jednak charakterystyczna dla tej konstrukcji sylwetka, gdzie wieża czołgu jest niemal tak duża, jak jego podwozie.

Bojowy sprawdzian Abramsy przeszły podczas I wojny w Zatoce Perskiej. W operacji „Pustynna burza” Amerykanie wysłali do Iraku blisko 2000 czołgów. Ponownie Abramsy walczyły w Iraku w 2003 roku podczas obalania reżimu Saddama Husajna.

Czołg waży ponad 60 t. Ma 9,77 m długości i 3,66 m szerokości. Załoga liczy cztery osoby. Podstawowe uzbrojenie to działo 105 mm M68 oraz 120 mm M256.

M1 Abrams znajdują się w wyposażeniu armii USA (ponad 8000 sztuk), Australii, Egiptu, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej.

MKS

autor zdjęć: Capt. John Farmer, Cpl. W. Makela,

dodaj komentarz

komentarze

~Massive14
1409065380
Mają 8000 sztuk i wysyłają jedynie 10... chociaż 80 Abramsów (1%) i można by to nazwać poważnymi ćwiczeniami, zauważonymi przez potencjalnych agresorów. Niestety słabo to wygląda.
33-55-45-20
~scooby
1409041260
cyt;"Podczas I wojny w Zatoce Perskiej M2 i M3 Bradley zniszczyły więcej irackich pojazdów opancerzonych niż czołgi M1 Abrams." źródło wiki M2 Bradley. Może nie czekać tyko kupić od USA z 1000 szt. albo dół robić na licencji resztę kupować.
39-FF-C3-6D
~scooby
1409038800
~mi;ro - Konflikcie Jugoslowianskim -daj linka.
39-FF-C3-6D
~scooby
1409031420
Co Oni tam tak napakowali na tą wieżę w Bradley 2 ? Potrzebne to ? Nasz BWP-1 nie ma tyle tego i też od lat jest dobry ... .
39-FF-C3-6D
~mi;ro
1409002740
Artykow przesiakniety totalna ,,Propaganda,,,Na czes ,,Wasala,,Amerykanskiego,,A1 Abrams z swoja masa nadaje sie na Pustynie tak jak w Iraku,,Ale w Konflikcie Jugoslowianskim byla totalna klapa,A1 Abrams nadaje sie z swoim turbinowym silnikiem na Cieply i suchy klimat ale na ostre mrozy takie ja sa w Europie to jest porazka,,Wiec bedzcie obiektywni z tymi artykulami,,Bo szoku tu nie ma???
DB-1E-47-B5

Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
 
Polska nie pozostanie osamotniona
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Sosnkowski przywrócony
Wypadek saperów
Bożeny do modyfikacji
Trening medyczny przed misją
Fort zagłady
Nowy wiceminister w MON
Żołnierze będą zarabiać więcej
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Iranian Chess Game
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Rescue Like You Would in a War
Kolejne Raki dla wojska
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Niechciany traktat
Rozpoczynamy nową erę
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Żołnierze dzieciom
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jak upadała Warszawa
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Leopardem wirtualnie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Silesian Life Pictures
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Niezwyciężeni znowu trenują
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Snajper walczy także z wiatrem
Klasy wojskowe po nowemu
Offset z „Wisły”
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowa misja i nowy sprzęt
„Hubal” – ostatni zagończyk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jani, cudem ocalony
„Albatros” już na wodzie
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
68W znaczy ratownik
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W Means Lifesaver
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Ostatni bój wojny obronnej
Lotem przeciw bolszewikom
Cienka niebieska linia
Gavia na Atlantyku
Nóż komandosa zdobyty
Ostatni polski bastion
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Groty i VIS-y dla armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO