Modernizacja Leopardów 2A4 powinna się rozpocząć w 2015 roku. Pierwsze 10 czołgów będzie unowocześniane u niemieckiego kontrahenta. Pozostałe będą już modernizowane wyłącznie w kraju – mówi gen. dyw. Mirosław Różański, radca koordynator sekretarza stanu w MON. Więcej o modernizacji polskiej armii w następnym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.
W tym roku powinna zostać opracowana partia próbna Leopardów 2PL, a od 2015 roku miały być sukcesywnie unowocześniane poszczególne kompanie z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na jakim etapie jest modernizacja Leopardów?
Gen. dyw. Mirosław Różański: Plany związane z modernizacją niemieckich czołgów uzgadniamy z polskim przemysłem z niemieckim partnerem. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach miałem okazję spotkać się z przedstawicielami niemieckich firm, które nabyły prawa do modernizacji Leopardów, czyli KMW i Rheinmetallem. Nie odniosłem wrażenia, by nasi zachodni partnerzy mieli opory w sprawie transferu technologii do polskiego przemysłu, który ma w przyszłości modernizować czołgi Leopard. Co więcej, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania podpisały w Kielcach z niemieckim koncernem MTU porozumienie w sprawie remontu silników do Leopardów.
Pojawiają się jednak opinie, że MON postawił polskim firmom zbyt wysokie wymagania dotyczące modernizacji Leopardów.
Wymagania, które postawiliśmy, nie przekraczają możliwości polskich firm. Jednak znając ich potencjał, sądzę, że najprawdopodobniej po część rozwiązań technologicznych będą musiały się zwrócić do zachodnich partnerów.
Jakie polskie podmioty mogą partycypować w modernizacji Leopardów?
Głównymi graczami po stronie naszego przemysłu są: Wojskowe Zakłady Mechaniczne z Siemianowic Śląskich, Bumar Łabędy, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania i Przemysłowe Centrum Optyki.
Skoro mamy potencjał, Niemcy są chętni do dzielenia się technologią, to skąd opóźnienia w modernizacji Leopardów?
Wiążą się one między innymi z procesem konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego, który rozpoczął się już po zakupie Leopardów. Powołanie do życia Polskiej Grupy Zbrojeniowej oznaczało zmianę podporządkowania polskich podmiotów, które startowały w przetargu na modernizację czołgów. Gdy zaczynało się postępowanie, były one konkurentami, a w jego trakcie część weszła w skład PGZ, reszta ma się znaleźć w Grupie do końca roku. Dlatego też pojawiły się pewne komplikacje. Modernizacja Leopardów 2A4 powinna się rozpocząć w 2015 roku.
Czy modernizowane będą wszystkie Leopardy 2, którymi dysponuje polska armia, także te egzemplarze kupione wraz ze 105 czołgami 2A5?
Tak. W planie jest przewidziana zarówno modernizacja tych 128 Leopardów 2A4, które już są w szyku, jak i 14 dodatkowych, które kupiliśmy w grudniu 2013 roku z Leopardami 2A5. Program zakłada, że pierwsze 10 Leopardów 2A4 będzie unowocześniane u kontrahenta. Niemieckie podmioty dostarczą technologię polskim partnerom, dzięki czemu wszystkie pozostałe pojazdy będą już modernizowane wyłącznie w kraju.
autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło
komentarze