moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyły targi zbrojeniowe w Kielcach

Blisko pół tysiąca wystawców z całego świata, 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – przypominał minister Tomasz Siemoniak podczas ceremonii otwarcia.


Jak podkreślają organizatorzy targów, przez cztery dni będzie można zobaczyć najnowocześniejsze produkty przemysłu zbrojeniowego, wiele z nich będzie miało na kieleckiej imprezie swoją premierę. Honorowy patronat nad targami objął prezydent Bronisław Komorowski.

– Spotykamy się dzisiaj w szczególnym momencie. Mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od czasów zimnej wojny. Niestety, sprzęt wojskowy możemy ostatnio oglądać nie tylko na przemysłowych wystawach, ale także w relacjach telewizyjnych z walk, które toczą się niedaleko, tuż za wschodnią granicą Polski – powiedział Tomasz Siemoniak. Dlatego, zdaniem szefa MON, współpraca przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego nabiera szczególnego znaczenia. – Dziś jest czas na solidną pracę, na realizację wojskowych zamówień i nawiązywanie współpracy – podkreślał minister.

Dużą atrakcją kieleckiej wystawy będzie „targowy pojedynek” producentów śmigłowców. Na MSPO nie zabraknie żadnej z firm zainteresowanych sprzedażą polskiej armii tego typu maszyn. Ubiegający się o wojskowe zamówienia pokażą swoje produkty, które być może już niedługo wejdą do uzbrojenia Wojska Polskiego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – zapowiedział szef resortu obrony. W ciągu najbliższych miesięcy zapadną decyzje w kilkudziesięciu przetargach, w tym tych najważniejszych, jak w ramach budowy tarczy antyrakietowej czy zakupu śmigłowców wielozadaniowych. – Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by dotrzymać harmonogramu. Dostawy sprzętu będą oczywiście rozłożone na kilka najbliższych lat, ale decyzje zapadną już niedługo – zapowiedział szef MON.

Francja – gość specjalny

Gościem specjalnym tegorocznych targów jest Francja, która przygotowała tzw. wystawę narodową.  – Chcemy pokazać potencjał sektora zbrojeniowego i potwierdzić, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską – podkreślał minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Swoje produkty na wystawie narodowej prezentują największe firmy znad Sekwany, m.in. Airbus Group (samoloty, elektronika, rakiety, artyleria, rakiety kosmiczne), Safran (elektronika), Thales (elektronika, pojazdy wojskowe, rakiety, lekka broń, amunicja), DCNS (okręty), Airbus Helicopters, MBDA France (rakiety) czy Nexter produkujący pojazdy wojskowe oraz amunicję. – Obecność Francji na MSPO pokazuje, że jest ona jednym z naszych najlepszych sojuszników – powiedział minister Siemoniak. W czasie poprzednich edycji MSPO swój przemysłowy potencjał prezentowały w ten sposób m.in. Niemcy, Izrael i USA.

Na konferencji prasowej po raz kolejny wrócił temat kontraktu na dostawę francuskich okrętów desantowych klasy Mistral dla Rosji. – Decyzje o przekazaniu sprzętu zapadają w momencie, gdy jest on gotowy. W przypadku tych okrętów termin ten przypada w listopadzie. Do tej pory żadne ostateczne decyzje nie zostaną podjęte – mówił szef francuskiego MON. W sobotę Unia Europejska podjęła decyzję o przygotowaniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji i, jak zaznaczył minister Le Drian, to także może mieć wpływ na decyzje Paryża. – Wolelibyśmy, by nasi sojusznicy nie dostarczali broni do Rosji, ale nie łączymy tej sprawy z udziałem francuskich firm w polskich przetargach. Chcemy kupić jak najlepszy sprzęt i uzbrojenie dla Wojska Polskiego i tylko takie argumenty bierzemy pod uwagę w naszych postępowaniach – dodał minister Siemoniak.

Defendery dla najlepszych

Jak co roku, wystawcy powalczą o nagrody Defender. To wyróżnienia dla najbardziej oryginalnych produktów obronnych, wyróżniających się walorami eksploatacyjnymi oraz nowatorstwem technicznym. Statuetki zostaną wręczone w kategoriach sprzętu: dowodzenia i rozpoznania, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia działań, szkoleniowego, walki rodzajów wojsk, specjalnego, wyposażenia indywidualnego żołnierza lub funkcjonariusza oraz sprzętu pozostałego. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek na uroczystej gali.

MSPO to nie tylko wystawa sprzętu. Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących. Największą z nich będzie Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa. Dwudniowa dyskusja panelowa, w której udział wezmą politycy z Polski i regionu, eksperci, przedstawiciele przemysłu oraz dziennikarze, odbędzie się już po raz trzeci. W tym roku głównymi tematami debat będą zagadnienia związane z sytuacją na Ukrainie, konsolidacją polskiego przemysłu obronnego oraz przyszłością wschodniej flanki NATO. Odbędą się także Międzynarodowe Targi Logistyczne „Logistyka”, podczas których prezentowane będą najnowsze osiągnięcia tej branży, a także rozwiązania i systemy ochrony służące bezpieczeństwu i ratownictwu.

Swoje stoisko na MSPO będzie miał również Wojskowy Instytut Wydawniczy, wydawca portalu polska-zbrojna.pl i miesięcznika „Polska Zbrojna”. W naszym boksie będzie można kupić książki o tematyce wojskowej oraz otrzymać magazyny – „Polska Zbrojna”, „Przegląd Sił Zbrojnych”, „Kwartalnik Bellona” oraz specjalne, targowe wydanie „Prezentuj Broń”. Szukajcie nas w hali B, na stoisku 34. Serdecznie zapraszamy.

MC

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON, Maciej Chilczuk, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Dni Huty Pieniackiej były policzone
 
Tak umierał Wołyń
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Działalność firm na rzecz obronności
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Nowi szturmani w JW Agat
Rozdarty subkontynent
Raki dla zawiszaków
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Karabiny od dęblińskich saperów
Polsko-francuska szkoła uczuć
Rozpoczynamy nową erę
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
The Chariots of Jihad
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowe nakolanniki
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Desant na czeskich spadochronach
Stawiamy na rozwój
Gen. Joks na czele JFTC
Air-Landing Outside Comfort Zone
„Pułaski” wrócił do kraju
Nowy pułk artylerii
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Sport nie dzieli, sport łączy
Obława pełna białych plam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gotowi na F-35?
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Obrady Rady Unii Europejskiej
Brytyjska „pamiątka”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Fleet of the Future
Moja „bazówka”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
„Mieszko” po wodowaniu
Sojusze na fali
„Dragon’19” od kuchni
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Wielkie święto kawalerii!!!
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Miroslawiec Up
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w przepisach mundurowych
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kierunek: Afganistan
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
Początek dowódczej drogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO