moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konsolidacja polskiej zbrojeniówki na finiszu

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział podczas kieleckich targów zbrojeniowych, że do końca roku zostanie dokończony proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Udało się zrobić to, o czym do tej pory jedynie rozmawiano – podkreślił Tomasz Siemoniak, minister obrony.


Polska Grupa Zbrojeniowa skupia trzydzieści spółek z branży zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Zatrudniają one łącznie ponad szesnaście tysięcy pracowników i mogą się pochwalić rocznymi obrotami rzędu czterech miliardów złotych. Decyzja o powstaniu nowego, narodowego koncernu zbrojeniowego zapadła w ubiegłym roku, kiedy fiaskiem zakończył się pięcioletni program konsolidacji państwowych firm obronnych wokół Bumaru.

– Zdecydowaliśmy się powołać do życia nowy holding obronny i w ten sposób przerwać wyniszczającą wojnę polsko-polską – mówił w ubiegłym roku minister Siemoniak, odnosząc się do rywalizacji o kontrakty między polskimi firmami.

Film: PGZ

Pierwszym etapem konsolidacji polskiego przemysłu obronnego było przekazanie PGZ kontroli nad przedsiębiorstwami nadzorowanymi przez MON i Agencję Rozwoju Przemysłu (poprzez wniesienie do Grupy udziałów i akcji tych spółek). Chodzi o: Hutę Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, jedenaście wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych oraz WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI.

Drugim etapem konsolidacji zbrojeniówki ma być przekazanie do PGZ przedsiębiorstw należących do Polskiego Holdingu Obronnego. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział w Kielcach, że stanie się to do końca roku. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się uroczysta inauguracja jej działalności.


– Niespełna rok temu premier Donald Tusk zapowiedział w Siemianowicach Śląskich konsolidację przemysłu zbrojeniowego pod marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzisiaj inaugurujemy jej działalność – powiedział Włodzimierz Karpiński. Prezes PGZ, Wojciech Dąbrowski, podkreślił, że nieprzypadkowo wybrano kielecki salon. – Chcemy wykorzystać imprezę tej rangi i tej wielkości do obwieszczenia światu, że jesteśmy na rynku, że zaczynamy działać – mówił. Grupa już zaczyna walczyć o kontrakty zbrojeniowe.

Z kolei minister Tomasz Siemoniak dodał, że Polska Grupa Zbrojeniowa ma być lokomotywą krajowej gospodarki. – Mam poczucie, że jesteśmy świadkami wielkiej chwili. Udało się! Osiągnęliśmy to, o czym do tej pory wyłącznie rozmawiano – mówił minister.

Kluczem do sukcesu ma być bliska współpraca koncernu z wojskiem. Walka o zamówienia armii i budowa jej potencjału obronnego ma być podstawowym celem PZG. Ale Grupa zamierza też walczyć o zagraniczne kontrakty. – Chcemy wykorzystać współpracę z armią jako trampolinę, która pozwoli nam osiągnąć silną pozycję na międzynarodowych rynkach – przekonywał Wojciech Dąbrowski.

Po zakończeniu konsolidacji Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zarządzała około pięćdziesięcioma spółkami, które przy zatrudnieniu sięgającym około 18 tysięcy pracowników będą miały obroty na poziomie sześciu miliardów złotych i prawie siedem miliardów złotych kapitału zakładowego. Oznacza to, że PGZ już na starcie będzie istotnym graczem na światowym rynku zbrojeniowym i liderem w tej części Europy.

REKLAMA

MC, KW

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Defender” na poligonie!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Transportery płyną na drugi brzeg
Na misjach święta inne niż zwykle
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Online z mistrzami sportu
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ćwiczenia z torpedą
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO walczy z koronawirusem
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Koniec kijowskiego snu
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Widzieć i nie być widzianym
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
„Spartan” znów na Mazurach
Mercedes nie tylko do holowania
„Ratownik” od nowa
Prawdziwi wojownicy
F-16 kończą misję w Estonii
Na wakacje z WOT
„Harpun” do walki
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Białe noce podhalańczyków
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Generał Haller przybył w sam czas
Agent w generalskich szlifach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Anakonda” rusza na poligony
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Morskie początki „Anakondy”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Trzeba rozbić to więzienie!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO