moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Konsolidacja polskiej zbrojeniówki na finiszu

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział podczas kieleckich targów zbrojeniowych, że do końca roku zostanie dokończony proces konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wczoraj odbyła się uroczysta inauguracja działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Udało się zrobić to, o czym do tej pory jedynie rozmawiano – podkreślił Tomasz Siemoniak, minister obrony.


Polska Grupa Zbrojeniowa skupia trzydzieści spółek z branży zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii. Zatrudniają one łącznie ponad szesnaście tysięcy pracowników i mogą się pochwalić rocznymi obrotami rzędu czterech miliardów złotych. Decyzja o powstaniu nowego, narodowego koncernu zbrojeniowego zapadła w ubiegłym roku, kiedy fiaskiem zakończył się pięcioletni program konsolidacji państwowych firm obronnych wokół Bumaru.

– Zdecydowaliśmy się powołać do życia nowy holding obronny i w ten sposób przerwać wyniszczającą wojnę polsko-polską – mówił w ubiegłym roku minister Siemoniak, odnosząc się do rywalizacji o kontrakty między polskimi firmami.

Film: PGZ

Pierwszym etapem konsolidacji polskiego przemysłu obronnego było przekazanie PGZ kontroli nad przedsiębiorstwami nadzorowanymi przez MON i Agencję Rozwoju Przemysłu (poprzez wniesienie do Grupy udziałów i akcji tych spółek). Chodzi o: Hutę Stalowa Wola, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, jedenaście wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych oraz WSK PZL Kalisz, FB Łucznik Radom, Nano Carbon i MS TFI.

Drugim etapem konsolidacji zbrojeniówki ma być przekazanie do PGZ przedsiębiorstw należących do Polskiego Holdingu Obronnego. Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział w Kielcach, że stanie się to do końca roku. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego odbyła się uroczysta inauguracja jej działalności.


– Niespełna rok temu premier Donald Tusk zapowiedział w Siemianowicach Śląskich konsolidację przemysłu zbrojeniowego pod marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzisiaj inaugurujemy jej działalność – powiedział Włodzimierz Karpiński. Prezes PGZ, Wojciech Dąbrowski, podkreślił, że nieprzypadkowo wybrano kielecki salon. – Chcemy wykorzystać imprezę tej rangi i tej wielkości do obwieszczenia światu, że jesteśmy na rynku, że zaczynamy działać – mówił. Grupa już zaczyna walczyć o kontrakty zbrojeniowe.

Z kolei minister Tomasz Siemoniak dodał, że Polska Grupa Zbrojeniowa ma być lokomotywą krajowej gospodarki. – Mam poczucie, że jesteśmy świadkami wielkiej chwili. Udało się! Osiągnęliśmy to, o czym do tej pory wyłącznie rozmawiano – mówił minister.

Kluczem do sukcesu ma być bliska współpraca koncernu z wojskiem. Walka o zamówienia armii i budowa jej potencjału obronnego ma być podstawowym celem PZG. Ale Grupa zamierza też walczyć o zagraniczne kontrakty. – Chcemy wykorzystać współpracę z armią jako trampolinę, która pozwoli nam osiągnąć silną pozycję na międzynarodowych rynkach – przekonywał Wojciech Dąbrowski.

Po zakończeniu konsolidacji Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zarządzała około pięćdziesięcioma spółkami, które przy zatrudnieniu sięgającym około 18 tysięcy pracowników będą miały obroty na poziomie sześciu miliardów złotych i prawie siedem miliardów złotych kapitału zakładowego. Oznacza to, że PGZ już na starcie będzie istotnym graczem na światowym rynku zbrojeniowym i liderem w tej części Europy.

MC, KW

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
 
Działalność firm na rzecz obronności
Nowi szturmani w JW Agat
Nowe nakolanniki
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiany w przepisach mundurowych
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
„Pułaski” wrócił do kraju
Tak umierał Wołyń
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Mieszko” po wodowaniu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
The Chariots of Jihad
Nowy pułk artylerii
„Dragon’19” od kuchni
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Brytyjska „pamiątka”
Desant na czeskich spadochronach
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Gotowi na F-35?
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kierunek: Afganistan
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Stawiamy na rozwój
Karabiny od dęblińskich saperów
Moja „bazówka”
Miroslawiec Up
Fleet of the Future
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sport nie dzieli, sport łączy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozdarty subkontynent
Raki dla zawiszaków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Gen. Joks na czele JFTC
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polsko-francuska szkoła uczuć
Obława pełna białych plam
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Początek dowódczej drogi
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Wielkie święto kawalerii!!!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO