moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska pierwszym krajem, który odwiedzi nowy szef NATO

Jens Stoltenberg spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz wicepremierem i szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Odwiedzi także 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie stacjonują samoloty F-16. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta szefa NATO, który objął stanowisko 1 października.


W planie pobytu Stoltenberga w Polsce przewidziano spotkanie z prezydentem Komorowskim i wicepremierem Siemoniakiem. Politycy będą rozmawiać m.in. na temat realizacji postanowień szczytu w Newport oraz sytuacji międzynarodowej. Nowy szef NATO odwiedzi także 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, która powstała w 2010 roku. Podlega ona 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego. W Łasku znajduje się 16 samolotów wielozadaniowych F-16. Od dwóch lat stacjonuje tu również amerykański pododdział lotniczy Aviation Detachment. Tworzą go piloci, technicy oraz specjaliści odpowiedzialni za logistykę i łączność. Oprócz tego, w ramach Aviation Detachment, rotacyjnie do bazy w Łasku przylatują kolejne załogi lotnicze z USA.

Stoltenberg był już w Polsce. W czerwcu prowadził konsultacje przed objęciem stanowiska szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Norweg na sekretarza generalnego NATO został wybrany decyzją Rady Północnoatlantyckiej w marcu tego roku. Jednak oficjalnie obowiązki przejął 1 października. Zastąpił Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena.

Jens Stoltenberg jest ekonomistą. Był ministrem gospodarki i finansów oraz dwukrotnie premierem Norwegii, po raz pierwszy w 2000 roku. Miał wówczas 41 lat i był najmłodszym szefem rządu w historii tego kraju. Drugi raz Stoltenberg stanął na czele rządu w 2005 roku. Rządził przez dwie kadencje, aż do 2013 roku. Za jego najważniejszy sukces w polityce zagranicznej uważa się uzgodnienie w 2008 roku z Rosją przebiegu spornej granicy norwesko-rosyjskiej na Morzu Barentsa. Przyczynił się także do wzrostu nakładów na zbrojenia. Za jego rządów Norwegia wsparła operacje NATO w Afganistanie i Libii.

PG

autor zdjęć: arch. NATO

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1412362380
Do ~Jack Daniels NIEch przy okazji obejrzy sobie resztę naszych samolotów i lotnisk , a nie tylko bazy, na których wielokrotnie sfilmowali już i obfotografowali Premiera TUska, prezydenta Komorowskiego, czy Obamę. Jak się nasi nie mają czego wstydzić - stanu naszej policyjno-misyjnej rozbrajanej latami armii - to niech się z nim spotkają na lotnisku niezmodernizowanym na tle np. SU-22, czy MI-2. Zdaję sobie sprawę z tego, że to latajace trumny. Ale nasz rząd bardziej niż armią zajmuje się Public Relations. (O to mi mniej więcej chodziło)
86-F2-FE-50
~Jack Daniels
1412351580
su-22? te przestarzałe latające trumny? w Łasku stoi jeden w muzeum to sobie obejrzy...
94-6D-DC-5E
~sorbi
1412347380
Dlaczego nie pojedzie do bazy ,w której stacjonują SU-22?? Wstydzą się nasi czegoś, czy co?? Przecież nasze SU-22 - w przeciwieństwie do większości EUrofighterów - przynajmniej latają.
86-F2-FE-50

Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Piątka z czwartego wozu
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Misja na rzecz zdrowia
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Odpalili K9 Thunder
Panczeniści na podium w Hamar
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Nowa ręka dla weterana
Gdy ucichnie artyleria
Dzień wart stu lat
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Combat 56 u terytorialsów
Sojusznicza obrona
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Historyczna „Wisła”
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Drony na wagę złota
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Koniec bezkarności floty cieni?
Najdłuższa noc
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wojsko z nowym programem rozwoju
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Noc na „pasku”
Mundurowi z benefitami
Na tronie mistrza bez zmian
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Kto zostanie Asem Sportu?
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Wojsko ma swojego satelitę!
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Dyplomatyczna gra o powstanie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Plan na WAM
Snowboardzistka i pływacy na medal
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Pancerniacy jadą na misję
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Przełomowy czas dla WZL-2
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Niebo pod osłoną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO