moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Rosomaki wróciły z Afganistanu

Z bazy w Bagram do Omanu zostały przerzucone na pokładzie samolotów C-17, potem była podróż statkiem do Niemiec i jeszcze jednym z Niemiec do Polski. Wczoraj wieczorem kolejnych 11 transporterów opancerzonych Rosomak, które służyły w Polskim Kontyngencie Wojskowym dotarło do portu w Szczecinie.

Operacja wycofywania sprzętu wojskowego z Afganistanu trwa od wielu miesięcy. Na zdjęciu: wyładunek Rosomaków w maju 2013 roku.

Pierwsze Rosomaki wróciły do Polski jeszcze w ubiegłym roku. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca do portu w Szczecinie dwoma transportami dotarło łącznie 12 tego typu pojazdów. Wczoraj wieczorem przy nabrzeżu zacumował statek z kolejnymi 11 transporterami. Rosomaki są przerzucane do Polski w związku z planowanym na koniec tego roku zakończeniem misji PKW w Afganistanie.

Każdy taki transport to skomplikowana logistycznie operacja. Pojazdy najpierw są myte, czasowo pozbawiane uzbrojenia i systemów łączności, a następnie dezynfekowane. Po tych zabiegach mogą wyruszyć w liczącą przeszło 10 tysięcy kilometrów podroż do kraju.

– Pierwszy etap to trasa z Bagram do Thumirait w Omanie. Rosomaki pokonały ją na pokładzie samolotów C-17 – tłumaczy mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Omanie pojazdy trafiły na pokład statku „Maersk Kiel” i po długotrwałej żegludze dotarły do portu w niemieckim Bremerhaven. Tam zostały przeładowane na mniejszą jednostkę, która przerzuciła je do Szczecina.

– Teraz Rosomaki zostaną poddane niezbędnym przeglądom i naprawom, a następnie trafią do jednostek wojskowych w kraju – zapowiada mjr Pietrzak. Część z nich już przeszło tę drogę. Pod koniec ubiegłego roku sześć transporterów, które mają za sobą służbę w Afganistanie trafiło do 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej. Zgodnie z założeniem przystosowywanie wycofywanych z misji Rosomaków do służby w kraju potrwa do 2017 roku.

Polska armia jest obecna w Afganistanie od 2002 roku. Początkowo reprezentował nas oddział liczący około 300 żołnierzy. W szczytowym okresie Polacy odpowiadali za bezpieczeństwo w trzech afgańskich prowincjach: Ghazni, Paktii i części Paktiki. Misja potrwa do końca tego roku. Potem pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju przejmą afgańskie władze.

Armia od pewnego czasu rozdysponowuje wykorzystywany w Afganistanie sprzęt. Część wraca z powrotem do Polski, część, jak meble, czy koce trafia do afgańskich organizacji humanitarnych, część jest utylizowana na miejscu. Dotyczy to starego, zużytego sprzętu, którego nie opłaca się transportować.

Jak dotąd do Polski wróciło między innymi blisko sto Rosomaków. Na miejscu pozostaje jeszcze piętnaście. – Są to wozy ewakuacji medycznej – wyjaśnia mjr Pietrzak. Transportery opancerzone Rosomak służyły na misji od 2007 roku. Ich zalety chwalili zarówno polscy, jak i amerykańscy żołnierze. Talibańscy rebelianci wypowiadali się o nich z respektem, nazywając „zielonymi diabłami”.

Niedawno służbę w Afganistanie rozpoczęli żołnierze wchodzący w skład XV zmiany PKW. Wywodzą się oni głównie z 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Ich zadanie polega na zagospodarowaniu reszty sprzętu, ale też rozliczeniu misji z rządem afgańskim i USA. – Musimy uregulować rachunki za wyżywienie, zakwaterowanie, paliwo. Pomoże nam w tym szesnastu żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy weszli w skład ostatniej zmiany – mówił na krótko przed jej rozpoczęciem ppor. Piotr Płuciennik, rzecznik opolskiej brygady.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Grzegorz Jamroży (DMW)

dodaj komentarz

komentarze


Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
75 lat od akcji „Kutschera”
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Podchorążowie na zimowym survivalu
Macedonia Północna w drodze do NATO
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zwiad w miejskiej dżungli
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Boeing walczy o Harpię
Wsparcie na czterech łapach
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Bałtyk. Okno na świat
Pokonać strach przed ogniem
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Najlepsi z najlepszych
Cel – bezpieczna Europa
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Diabły po Żelaznych Koniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Służyć i towarzyszyć
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Na straży historii
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
„Bull Run” po raz ósmy
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Patagonia Does not Forgive Mistakes
W Brukseli o bezpieczeństwie
Cel: bezpieczny dowódca
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Ramię w ramię z pogranicznikami
Deputowani z USA murem za NATO
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Misja jest święta
Panie bez taryfy ulgowej
Testament geopolityczny prezydenta
Peaceful Pretexts of Putin
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Podwójne zamrożenie
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
O honor Polski walczącej
Wypływamy na prostą
Obrady NATO w Brukseli
Sądny dzień Parośli
77 lat temu powstała Armia Krajowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO