moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Rosomaki wróciły z Afganistanu

Z bazy w Bagram do Omanu zostały przerzucone na pokładzie samolotów C-17, potem była podróż statkiem do Niemiec i jeszcze jednym z Niemiec do Polski. Wczoraj wieczorem kolejnych 11 transporterów opancerzonych Rosomak, które służyły w Polskim Kontyngencie Wojskowym dotarło do portu w Szczecinie.

Operacja wycofywania sprzętu wojskowego z Afganistanu trwa od wielu miesięcy. Na zdjęciu: wyładunek Rosomaków w maju 2013 roku.

Pierwsze Rosomaki wróciły do Polski jeszcze w ubiegłym roku. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca do portu w Szczecinie dwoma transportami dotarło łącznie 12 tego typu pojazdów. Wczoraj wieczorem przy nabrzeżu zacumował statek z kolejnymi 11 transporterami. Rosomaki są przerzucane do Polski w związku z planowanym na koniec tego roku zakończeniem misji PKW w Afganistanie.

Każdy taki transport to skomplikowana logistycznie operacja. Pojazdy najpierw są myte, czasowo pozbawiane uzbrojenia i systemów łączności, a następnie dezynfekowane. Po tych zabiegach mogą wyruszyć w liczącą przeszło 10 tysięcy kilometrów podroż do kraju.

– Pierwszy etap to trasa z Bagram do Thumirait w Omanie. Rosomaki pokonały ją na pokładzie samolotów C-17 – tłumaczy mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W Omanie pojazdy trafiły na pokład statku „Maersk Kiel” i po długotrwałej żegludze dotarły do portu w niemieckim Bremerhaven. Tam zostały przeładowane na mniejszą jednostkę, która przerzuciła je do Szczecina.

– Teraz Rosomaki zostaną poddane niezbędnym przeglądom i naprawom, a następnie trafią do jednostek wojskowych w kraju – zapowiada mjr Pietrzak. Część z nich już przeszło tę drogę. Pod koniec ubiegłego roku sześć transporterów, które mają za sobą służbę w Afganistanie trafiło do 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej. Zgodnie z założeniem przystosowywanie wycofywanych z misji Rosomaków do służby w kraju potrwa do 2017 roku.

Polska armia jest obecna w Afganistanie od 2002 roku. Początkowo reprezentował nas oddział liczący około 300 żołnierzy. W szczytowym okresie Polacy odpowiadali za bezpieczeństwo w trzech afgańskich prowincjach: Ghazni, Paktii i części Paktiki. Misja potrwa do końca tego roku. Potem pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w kraju przejmą afgańskie władze.

Armia od pewnego czasu rozdysponowuje wykorzystywany w Afganistanie sprzęt. Część wraca z powrotem do Polski, część, jak meble, czy koce trafia do afgańskich organizacji humanitarnych, część jest utylizowana na miejscu. Dotyczy to starego, zużytego sprzętu, którego nie opłaca się transportować.

Jak dotąd do Polski wróciło między innymi blisko sto Rosomaków. Na miejscu pozostaje jeszcze piętnaście. – Są to wozy ewakuacji medycznej – wyjaśnia mjr Pietrzak. Transportery opancerzone Rosomak służyły na misji od 2007 roku. Ich zalety chwalili zarówno polscy, jak i amerykańscy żołnierze. Talibańscy rebelianci wypowiadali się o nich z respektem, nazywając „zielonymi diabłami”.

Niedawno służbę w Afganistanie rozpoczęli żołnierze wchodzący w skład XV zmiany PKW. Wywodzą się oni głównie z 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Ich zadanie polega na zagospodarowaniu reszty sprzętu, ale też rozliczeniu misji z rządem afgańskim i USA. – Musimy uregulować rachunki za wyżywienie, zakwaterowanie, paliwo. Pomoże nam w tym szesnastu żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois, którzy weszli w skład ostatniej zmiany – mówił na krótko przed jej rozpoczęciem ppor. Piotr Płuciennik, rzecznik opolskiej brygady.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Grzegorz Jamroży (DMW)

dodaj komentarz

komentarze


„Baltic Protector”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Ich zadanie – zdobyć informację
Dołącz do zawodowców
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Targi Air Fair 2019
Zdążyć przed deszczem
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Święto specjalsów
Region Without a Key
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jihadist Mill
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Nowy batalion podhalańczyków
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Follow Me
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Szef NATO w Warszawie
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Sprawdzian dla WOT-u
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Medale dla uczestników walk w Karbali
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Żołnierze pomagają powodzianom
Jelcze dla Wisły
15 lat JFTC
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Pomóżmy bliskim żołnierza
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Modernizacja bombowców
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Uchylone wrota piekieł
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Tu się zadań nie wybiera
Zmiany w przepisach mundurowych
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Nano-drony dla specjalsów
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
F-16 wracają do Polski
Kierunek: Afganistan
Modernizacja floty powietrznej
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Fabryka dżihadystów
Wywiad AK w służbie aliantów
Czarna taktyka Agatu
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Kampania wyborcza poza armią

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO