moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnia zmiana w Afganistanie rozpoczyna służbę

Zadania wykonaliście wzorowo – powiedział gen. Sławomir Kałuziński, szef sztabu Dowództwa Operacyjnego, w bazie Bagram. Dziś oficjalnie służbę w Afganistanie zakończyła XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, a rozpoczęła – ostatnia – XV zmiana.


Większość żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, która tworzyła trzon XIV zmiany PKW Afganistan, jest już w kraju. Z liczącego około tysiąca osób kontyngentu w afgańskiej bazie Bagram pozostało jeszcze kilkudziesięciu żołnierzy na czele z dowódcą, gen. Cezarym Podlasińskim. Jednak za kilka dni również oni wrócą do Polski.

Zadanie dla logistyków

Obowiązki na misji od dziś przejęła 10 Brygada Logistyczna z Opola. Dowódcą polskiego kontyngentu jest płk Adam Słodczyk.


Głównym zadaniem żołnierzy ostatniej zmiany będzie przerzucenie do kraju pozostającego jeszcze w Afganistanie sprzętu wojskowego oraz zorganizowanie powrotu ostatnim żołnierzom. – Brygada z Opola ma ogromne doświadczenie w tego typu działaniach. Jestem przekonany, że i tym razem wykona zadania bez żadnych zakłóceń – powiedział gen. Kałuziński i przypomniał, że ponad 60 procent sprzętu, m.in. śmigłowce, Rosomaki, armatohaubice, jest już w kraju.

– Przez cały okres pobytu tutaj korzystamy z pomocy w ramach umowy wzajemnej z amią Stanów Zjednoczonych, ACSA Acquisition Cross Servicing Agrement. Oczywiście, biorąc pod uwagę wielkość naszych armii, to przede wszystkim my z tego korzystaliśmy. Tym niemniej, czas umowę zakończyć, podsumować i rozliczyć się, tak aby 31 grudnia móc opuścić Afganistan z czystym kontem – podkreślił płk Słodczyk. Ostatnia zmiana PKW Afganistan ma liczyć do pół tysiąca żołnierzy.

Panie generale, melduję wykonanie zadania

Dziś na placu, w polskim sektorze, w amerykańskiej bazie Bagram zjawił się m.in. polski ambasador w Kabulu Piotr Łukaszewicz, gen. broni John Lorimer – zastępca dowódcy ISAF, afgańscy i amerykańscy oficerowie.

Meldunek o przekazaniu obowiązków odebrał od dowódcy XIV zmiany PKW gen Sławomir Kałuziński. Podziękował żołnierzom za służbę i dodał, że wykonywali ją wzorowo. W podobnym tonie wypowiadał się też gen. Stephen J. Townsend, jeden z dowódców koalicji ISAF, który był gościem uroczystości. – Dzięki wam w prowincji Ghazni jest bezpieczniej, a zwykli Afgańczycy dostali szansę na lepszą przyszłość – mówił amerykański generał.

Amerykanie wyróżnili też prestiżowymi medalami czterech polskich żołnierzy, w tym gen. Podlasińskiego.


Wyszli z Ghazni

XIV zmiana zakończyła działalność operacyjną w prowincji Ghazni (Polacy służyli tam od 2007 roku). Głównym zadaniem kontyngentu było wsparcie afgańskich Sił Bezpieczeństwa: wojska, policji, sił specjalnych oraz władz lokalnych. Żołnierze wzięli też na siebie obowiązek przetransportowania do Bagram ludzi i sprzętu z ostatniej polskiej bazy – FOB Ghazni.

– Polscy żołnierze uczestniczyli w ponad 170 operacjach patrolowych oraz ponad 600 patrolach i eskortach w ramach realizacji działań bojowych – mówi kpt. Justyna Balik, rzeczniczka prasowa zmiany. Dodaje, że oprócz patroli Samodzielna Grupa Powietrzna Polskiego Kontyngentu Wojskowego, wykorzystując śmigłowce Mi-17 zrealizowała prawie 600 zadań. – Polegały one m.in. na wsparciu lotniczym zadań operacyjnych realizowanych przez Taktyczny Zespół Bojowy i Wojska Specjalne – wyjaśnia kpt. Balik.

Podczas przeprowadzki do Bagram przetransportowano ponad 46 ton cargo w konwojach naziemnych i powietrznych.Szkolenie i pomoc humanitarna

Żołnierze 3 Brygady ANA stacjonujący w Ghazni to dziś jedna z najlepiej wyszkolonych jednostek w Afgasniatanie. Ich treningiem zajmowały się wszystkie polskie kontyngenty, także XIV zmiana. Jej żołnierze zorganizowali m.in. 49 kursów i specjalistycznych szkoleń w afgańskich ośrodkach. Przeszkolono w sumie ponad 500 żołnierzy brygady. Szczególny nacisk położono na szkolenie CLS (Combat Life Saver), gdzie polscy żołnierze koordynowali i szkolili przyszłych afgańskich instruktorów. – Afgańscy żołnierze i policjanci poczuli, że są gotowi, by wziąć odpowiedzialności z swój kraj – mówi gen. Podlasiński. Przypomina, że miejscowe siły bezpieczeństwa zabezpieczały dwa wielkie wydarzenia w prowincji: festiwal pod hasłem „Ghazni stolica islamu 2013” i wybory prezydenckie w kwietniu 2014 roku. – Miejscowe wojsko i policja zagwarantowały ludziom bezpieczeństwo – podkreśla gen. Podlasiński.

Do mieszkańców wiosek zaś w prowincji Ghazni dzięki polskim żołnierzom trafiała pomoc humanitarna i medyczna. Na przykład do szpitala w Ghazni przekazano ponad 200 sztuk sprzętu (m.in. dwa kompletne zestawy ultrasonograficzne z wyposażeniem, respirator stacjonarny, monitory EKG, pompy infuzyjne, lampy bakteriologiczne) ofiarowanego przez Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Ludność cywilna dostała ponad 14 ton żywności. 36 komputerów trafiło do szpitala, na uniwersytet i do urzędów.


XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie liczyła ok. 1000 żołnierzy. Trzon zmiany, która jako ostatnia stacjonowała w polskiej bazie w Ghazni, a następnie przemieściła się do amerykańskiej bazy Bagram, stanowili żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Pozostałe komponenty wystawiły: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego,10 Brygada Logistyczna z Opola, 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, 9 Pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, 4 Pułk Chemiczny z Brodnicy, Centralna Grupa Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 1 Wojskowy Szpital Polowy z Bydgoszczy oraz żandarmi z Mińska Mazowieckiego.

Dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego XIV zmiany, a zarazem Polskich Sił Zadaniowych w Islamskiej Republice Afganistanu, był dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej gen. bryg. Cezary Podlasiński. Dowódcą Taktycznego Zespołu Bojowego był ppłk Michał Rohde, dowódcą Samodzielnej Grupy Powietrznej był ppłk Ryszard Kowalczyk, a Narodowym Elementem Wsparcia dowodził ppłk Zdzisław Nowak.


autor zdjęć: kpt. Justyna Balik, st. chor Waldemar Młynarczyk, arch. DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w przepisach mundurowych
 
Flota przyszłości
Rydwany dżihadu
Tu się zadań nie wybiera
„Dragon” na Bałtyku
Fleet of the Future
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Następcy Herculesów
„Air Force One” na Cytadeli
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
F-16 wracają do Polski
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Trudny sojusz partyzantów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
A Half-Open Gate to Hell
Chemicy w akcji
Rusza cyberkomponent WOT-u
Curious about Poland
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Mapa z głębin morza
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Kierunek: Afganistan
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Pierwszy krok do „Mewy”
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Memory Gives Us Wings
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Kontroler na bojowo
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Miroslawiec Up
Logistyka dla Leopardów
NATO pokazało siłę na Bałtyku
The Chariots of Jihad
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Ekonowinki na poligonie
Działalność firm na rzecz obronności
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Likwidacja komendanta Junka
Jak zginął „Ponury”
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Medale dla uczestników walk w Karbali

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO