moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał ustawę offsetową

Resort obrony będzie odpowiedzialny za umowy offsetowe zawierane z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi – to jedna z najważniejszych zmian w nowej ustawie podpisanej właśnie przez Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest zwiększenie zdolności bojowej wojska i wzmocnienie polskiego przemysłu obronnego.


Podpisany przez prezydenta dokument zmienia dotychczas obowiązującą ustawę. Jej uchwalenie wynikało z konieczności dostosowania prawa polskiego do unijnego. Ustawa dotyczy tzw. umów offsetowych. Są one zawierane przez Skarb Państwa z zagranicznym partnerem, który realizuje kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego. W ramach offsetu dostawca może zostać zobowiązany na przykład do przeniesienia produkcji poszczególnych elementów do Polski czy przekazania technologii. Jednak obecne prawo europejskie zawęża możliwość stosowania offsetu jedynie do umów, które są zawierane ze względu na podstawowy interes bezpieczeństwa państwa.

– Przyjęcie nowej ustawy wynika z konieczności równoczesnego budowania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiarygodnych zdolności przemysłowych – mówił podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej wiceminister Czesław Mroczek, przedstawiając projekt zmian.

Zgodnie z nowym prawem umowy offsetowe będą zawierane z przedsiębiorstwami z branży obronnej. Dlatego też to Ministerstwo Obrony Narodowej, a nie – jak do tej pory – resort gospodarki, będzie odpowiedzialne za ich przygotowanie i podpisanie. Zniesiono też obowiązujący dotychczas wymóg zawierania umowy offsetowej w przypadku zamówień, których wartość jest większa niż 5 mln euro. Nowelizacja upraszcza także stosowane dotychczas procedury offsetowe oraz ogranicza tzw. uznaniowość. Zwiększa przy tym odpowiedzialność zagranicznego dostawcy z tytułu niedopełnienia warunków umowy. Sprecyzowano ponadto przepisy dotyczące sposobu wyceny wartości oferty.

Powołany zostanie komitet offsetowy, czyli organ opiniodawczo-doradczy ministra obrony narodowej. W jego skład – oprócz osób wskazanych przez poszczególne resorty – wejdą także przedstawiciele środowiska offsetobiorców.

– Ustawa ta to dobry ruch nie tylko dla sił zbrojnych, zwłaszcza w obliczu proponowanego zwiększenia budżetu na obronę z 1,95 do 2,0 proc. PKB, ale przede wszystkim szansa dla naszego przemysłu obronnego. Jeżeli ją wykorzystamy, będziemy mogli mówić nie tylko o polonizacji przemysłu obronnego, lecz o polonizacji systemu obrony w ogóle – mówił w portalu polska-zbrojna.pl senator Jarosław Lasecki (PO), członek Komisji Obrony Narodowej oraz sprawozdawca ustawy.

Dotychczas zawierane umowy offsetowe dotyczyły m.in. zakupów wielozadaniowych myśliwców F-16, samolotów transportowych CASA C295, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, radiostacji Harris i dostaw zagranicznych systemów dla patrolowca Ślązak. Wartość umów offsetowych wyniosła ponad 7 mld dolarów, ponad 1,5 mld euro i 750 mld zł.

JT

autor zdjęć: st. chor. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1404924900
U prezydenta Komorowskiego najbardziej, a raczej tylko, podoba mi się chęć modernizacji armii i przeznaczanie na nią ( a przynajmniej deklarowanie) większych funduszy.
00-02-10-9E

Chciałem walczyć z Niemcami
 
Iskra – dama polskiego lotnictwa
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Nauka zimowego pływania
Arsenał Iranu
Double Eagle po nowemu
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Darłowo czeka na śmigłowce
Defense Without Politics
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
We Are All Darfur
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szturmani na Lipie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe po nowemu
F-35 – polska Harpia
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
O Patriotach na WAT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Podziemna potęga
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Czerwoni w odwrocie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Żyj zdrowiej
Ważka bliżej
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Umowa na Harpie podpisana!
USA nie zacznie wojny z Iranem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO