moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent podpisał ustawę offsetową

Resort obrony będzie odpowiedzialny za umowy offsetowe zawierane z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi – to jedna z najważniejszych zmian w nowej ustawie podpisanej właśnie przez Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest zwiększenie zdolności bojowej wojska i wzmocnienie polskiego przemysłu obronnego.


Podpisany przez prezydenta dokument zmienia dotychczas obowiązującą ustawę. Jej uchwalenie wynikało z konieczności dostosowania prawa polskiego do unijnego. Ustawa dotyczy tzw. umów offsetowych. Są one zawierane przez Skarb Państwa z zagranicznym partnerem, który realizuje kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego. W ramach offsetu dostawca może zostać zobowiązany na przykład do przeniesienia produkcji poszczególnych elementów do Polski czy przekazania technologii. Jednak obecne prawo europejskie zawęża możliwość stosowania offsetu jedynie do umów, które są zawierane ze względu na podstawowy interes bezpieczeństwa państwa.

– Przyjęcie nowej ustawy wynika z konieczności równoczesnego budowania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiarygodnych zdolności przemysłowych – mówił podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej wiceminister Czesław Mroczek, przedstawiając projekt zmian.

Zgodnie z nowym prawem umowy offsetowe będą zawierane z przedsiębiorstwami z branży obronnej. Dlatego też to Ministerstwo Obrony Narodowej, a nie – jak do tej pory – resort gospodarki, będzie odpowiedzialne za ich przygotowanie i podpisanie. Zniesiono też obowiązujący dotychczas wymóg zawierania umowy offsetowej w przypadku zamówień, których wartość jest większa niż 5 mln euro. Nowelizacja upraszcza także stosowane dotychczas procedury offsetowe oraz ogranicza tzw. uznaniowość. Zwiększa przy tym odpowiedzialność zagranicznego dostawcy z tytułu niedopełnienia warunków umowy. Sprecyzowano ponadto przepisy dotyczące sposobu wyceny wartości oferty.

Powołany zostanie komitet offsetowy, czyli organ opiniodawczo-doradczy ministra obrony narodowej. W jego skład – oprócz osób wskazanych przez poszczególne resorty – wejdą także przedstawiciele środowiska offsetobiorców.

– Ustawa ta to dobry ruch nie tylko dla sił zbrojnych, zwłaszcza w obliczu proponowanego zwiększenia budżetu na obronę z 1,95 do 2,0 proc. PKB, ale przede wszystkim szansa dla naszego przemysłu obronnego. Jeżeli ją wykorzystamy, będziemy mogli mówić nie tylko o polonizacji przemysłu obronnego, lecz o polonizacji systemu obrony w ogóle – mówił w portalu polska-zbrojna.pl senator Jarosław Lasecki (PO), członek Komisji Obrony Narodowej oraz sprawozdawca ustawy.

Dotychczas zawierane umowy offsetowe dotyczyły m.in. zakupów wielozadaniowych myśliwców F-16, samolotów transportowych CASA C295, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, radiostacji Harris i dostaw zagranicznych systemów dla patrolowca Ślązak. Wartość umów offsetowych wyniosła ponad 7 mld dolarów, ponad 1,5 mld euro i 750 mld zł.

JT

autor zdjęć: st. chor. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1404924900
U prezydenta Komorowskiego najbardziej, a raczej tylko, podoba mi się chęć modernizacji armii i przeznaczanie na nią ( a przynajmniej deklarowanie) większych funduszy.
00-02-10-9E

Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Wojsko wróciło do Lublina
Nowa misja i nowy sprzęt
Preselekcja u komandosów
Brunatno-czerwona zmowa
A Torn Subcontinent
Desant z transportowca-giganta
Wozy amunicyjne do Raków
Czarny odchodzi do cywila
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Świętuj z wojskiem na piknikach!
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Strzelać nauczyłem się sam
„Pułaski” wrócił do kraju
Od sojusznika do kata
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Zielonka dla Patriotów
Amerykańska przyszłość WZL
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
High Confidence Operations
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Przysięga śląskich terytorialsów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Spełniliśmy swój obowiązek
Przez krew zdobyty Śląsk
Szukamy następcy Herculesa
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO