Przedstawiciele włoskiej firmy Oto Melara przedłużą polskim firmom o dwa lata licencję na montaż i integrację wież do Rosomaków. Przez trzydzieści lat ich obsługą, ulepszaniem, naprawami i remontami zajmować się będą specjaliści z Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich oraz Bumaru Łabędy.
W lipcu wygasła dziesięcioletnia umowa licencyjna, na mocy której polskie firmy zbrojeniowe mogły składać i montować na podwoziach bazowych Rosomaków opracowane przez włoską firmę Oto Melara załogowe wieże bojowe Hitfist 30P.
Choć MON w najbliższych latach planuje uzbrajać nasze Rosomaki przede wszystkim w wieże bezzałogowe, to w związku z misją w Afganistanie nasza armia może jeszcze przez jakiś czas potrzebować nowych wież załogowych do kołowych transporterów.
Włoski koncern, za zakupy części zamiennych do Rosomaków w latach 2009–2011, ma wobec naszego kraju niewypełnione jeszcze zobowiązania offsetowe. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej, a przede wszystkim kierowany przez wiceministra Waldemara Skrzypczaka pion ds. uzbrojenia i modernizacji, prowadziło rozmowy z Oto Melera, by w ramach realizacji offsetu przedłużyć licencję na montaż wież w Polsce.
Dla polskiej strony najważniejsze były jednak sprawy związane z serwisem i naprawami włoskich wież. – Zależało nam, aby w ramach umowy offsetowej włoski koncern zgodził się przekazać polskim firmom prawa do serwisowania, remontów i napraw wież Hitfist 30P do poziomu średnio zaawansowanego – wyjaśnia Andrzej Oprocha z Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, dodając, że rozmowy w tej sprawie zakończyły się sukcesem.
Oto Melara zgodziła się na polskie warunki. Przez najbliższe trzydzieści lat nasi specjaliści będą mogli wykonywać naprawy podzespołów wieży, które do tej pory musieli wysyłać do włoskiego serwisu. Włosi przekażą nam niezbędną do tego typu napraw szczegółową dokumentację techniczną i przeszkolą grupę naszych mechaników. Polacy dostaną również kosztujący prawie cztery i pół miliona euro komputer diagnostyczny AT, który umożliwia bardzo dokładne zlokalizowanie uszkodzonego podzespołu wieży.
Ponieważ zgodnie z prawem, stroną która w imieniu rządu może zawrzeć z Oto Melara umowę offsetową jest Ministerstwo Gospodarki, MON już przekazało do tego resortu uzgodniony z włoską firmą projekt porozumienia offsetowego. Stosowna umowa powinna zostać podpisana w najbliższych tygodniach.
***
Z prawie siedmiuset Rosomaków, które w 2003 roku zamówiła nasza armia, najwięcej, bo ponad trzysta pięćdziesiąt, to wersja bojowa z włoską wieżą Hitfist 30P. Ważąca prawie trzy tony wieża uzbrojona jest warmatę ATK Mk44 kalibru 30 mm oraz karabin maszynowy UKM 2000C kalibru 7,62 mm.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze