moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IPN odnalazł kolejne mogiły ofiar bezpieki

Szczątki 20 ofiar komunistycznych represji z lat 1945–1956 odnaleźli na warszawskim cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. Ekipa archeologów od tygodnia prowadzi tam prace ekshumacyjne. Na terenie nekropolii w bezimiennych grobach może być pochowanych nawet tysiąc osób.


– Dzięki prowadzonym pracom udało się nam potwierdzić, że cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej rzeczywiście jest miejscem, gdzie w latach 40. i 50. chowano ofiary komunizmu – mówi dr Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Pod jego kierownictwem zespół antropologów, medyków sądowych, genetyków, archeologów i historyków od tygodnia prowadzi badania na terenie położonej na warszawskim Służewiu nekropolii. Dotąd odkryto tam szczątki co najmniej 20 osób.

Dr Szwagrzyk podkreśla, że cmentarz przy Wałbrzyskiej to po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach drugie, co wielkości miejsce w Warszawie, gdzie chowano ofiary komunizmu. – Na Służewiu może leżeć od kilkuset nawet do tysiąca osób – mówi badacz IPN.

Grzebano tutaj nie tylko działaczy podziemia straconych na podstawie wyroków sądowych, lecz także osoby zamordowane i zmarłe z powodu tortur, wycieńczenia lub nieludzkich warunków w warszawskich więzieniach i aresztach UB.

Chowano je potajemnie nocą, w bezimiennych mogiłach na polu leżącym wówczas kilkaset metrów od cmentarnego muru. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nekropolia się rozrosła i objęła także teren tamtych pochówków.


– Z tego powodu obszar do poszukiwań mamy już bardzo ograniczony i staramy się wykorzystać każdą wolną przestrzeń do prowadzenia prac – wyjaśnia dr Szwagrzyk. Archeolodzy przekopują teren pod cmentarnymi alejkami i chodnikami.

Wydobywają jedynie kompletne szczątki. Jeśli odnajdą tylko część szkieletu, którego reszta spoczywa pod istniejącym grobem, znalezisko jest dokumentowane, badane, pobierany jest materiał genetyczny, po czym szczątki zostają powtórnie zasypane. Chodzi o to, aby nie naruszać mogiły.

– Nasze prace nie tylko potwierdzą miejsca pochówku ofiar komunizmu, lecz także pozwolą określić wielkość i kształt więziennego pola grzebalnego – mówi dr Szwagrzyk. Natomiast pobrany materiał genetyczny pomoże w ustaleniu tożsamości pochowanych tu osób.

Prace na Służewiu potrwają jeszcze tydzień lub dwa.

Grobów ofiar komunizmu IPN szuka w całej Polsce, m.in. na warszawskich Wojskowych Powązkach na tzw. łączce. W trakcie trwających od 2012 roku prac ekshumacyjnych wydobyto tam szczątki ok. 200 żołnierzy podziemia zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. Dzięki badaniom DNA zidentyfikowano 28 z nich m.in.: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę", dowódcę V Brygady Wileńskiej AK oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę", dowódcę Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Nadal poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, a także płk. Witolda Pileckiego, który organizował w Auschwitz ruch oporu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Fleet of the Future
 
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Żołnierz na cywilnym rynku pracy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
ORP „Mewa” – historia bliska końca
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Miroslawiec Up
Moja „bazówka”
Zmiany w przepisach mundurowych
Gen. Joks na czele JFTC
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejna szabla AFN zdobyta
Kierunek: Afganistan
Raki dla zawiszaków
Stawiamy na rozwój
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Mieszko” po wodowaniu
„Dragon’19” od kuchni
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Rozdarty subkontynent
The Chariots of Jihad
Sport nie dzieli, sport łączy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Sojusze na fali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Brytyjska „pamiątka”
Air-Landing Outside Comfort Zone
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obława pełna białych plam
Wielkie święto kawalerii!!!
Działalność firm na rzecz obronności
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowy pułk artylerii
Początek dowódczej drogi
Nowi szturmani w JW Agat
Nowe nakolanniki
Tak umierał Wołyń
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Gotowi na F-35?
Obrady Rady Unii Europejskiej
Desant na czeskich spadochronach
Karabiny od dęblińskich saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO