moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mauzoleum ofiar stalinowskich represji

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanie grobowiec żołnierzy podziemia, zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Monument ma być gotowy przed 27 września. Tego dnia, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma się odbyć uroczysty pogrzeb ekshumowanych ofiar.

 

– W zbiorowym grobowcu pochowane zostaną szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich i pogrzebanych w anonimowych grobach w kwaterze „Ł", na tak zwanej Łączce – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która sfinansuje budowę.

Zapewnia, że monument ma być gotowy na 27 września, wówczas ma się odbyć uroczysty pogrzeb ofiar. Taki termin zaproponował w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski, podkreślając, że najbardziej godnym uhonorowaniem ofiar komunistycznej bezpieki będzie państwowy pogrzeb w 75-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

– Mamy bardzo mało czasu, dlatego konkurs na koncepcję mauzoleum zostanie rozpisany jeszcze w styczniu, jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu miesiąca, a prace budowlane ruszą w marcu – mówi Adam Siwek. Dodaje, że grobowiec musi zmieścić się w granicach kwatery „Ł”. Możliwe, że będzie miał formę katakumb bądź kolumbarium, czyli budowli, w której zostaną umieszczone trumny lub urny ze szczątkami. Tymczasowo trumny z ekshumowanymi żołnierzami polskiego podziemia są przechowywane na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Szczątki ofiar będą składane w mauzoleum za zgodą rodzin pomordowanych. – Pochowamy tam także oznakowane, ale niezidentyfikowane szczątki. Kiedy w wyniku badań DNA zostaną one rozpoznane, rodziny zdecydują, czy mają pozostać w grobowcu, czy też wolą je przenieść np. do grobów rodzinnych – zaznacza Siwek.

Podczas prac ekshumacyjnych na Powązkach zespół Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka wydobył dotąd szczątki ok. 200 ofiar terroru komunistycznego. Dzięki badaniom DNA specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali 16 z nich. W bazie, która powstała przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, zgromadzono też materiał porównawczy DNA od blisko 400 krewnych ofiar.

Bardzo kosztowne badania wspierali często darczyńcy. W tym roku, by wesprzeć projekt, rząd przesunął milion złotych, zgodnie z propozycją IPN, z budżetu Instytutu do specjalnie utworzonej rezerwy celowej. Ma być ona przeznaczona dla szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego na badania genetyczne szczątków ofiar totalitaryzmu.

Budżet po poprawkach Senatu trafił ponownie do Sejmu. – Jeśli przepis zostanie przyjęty, dzięki przyznanym pieniądzom prace badawcze będą mogły toczyć się bez przeszkód – mówi prof. Szwagrzyk.

***

Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru straconych w latach 1948–1956 w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie i pogrzebanych na cmentarzu powązkowskim trwają od 2012 roku. W pierwszym roku badań odnaleziono szczątki 117 osób. W drugim etapie, na wiosnę 2013 roku, badacze wydobyli 83 ofiary. Trzeci i ostatni etap prac rozpocznie się wiosną tego roku. Do przeszukania został obszar, na którym leży około 90 osób. – To najtrudniejszy teren, ponieważ w latach 80. na dawnych grobach postawiono pomniki. Musimy znaleźć metodę dotarcia do leżących głębiej szczątków – tłumaczy prof. Szwagrzyk. Spośród ekshumowanych osób zidentyfikowano dotychczas 16. Są wśród nich m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", dowódca V Brygady Wileńskiej AK, i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora", dowódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wciąż poszukiwane są natomiast szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, czy pułkownika Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz. IPN zapowiada, że kolejne nazwiska zidentyfikowanych osób zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych miesięcy.

AD

autor zdjęć: Piotr Gajewski IPN

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy krok do „Mewy”
 
Mapa z głębin morza
Medale dla uczestników walk w Karbali
Miroslawiec Up
Logistyka dla Leopardów
Zmiany w przepisach mundurowych
Fleet of the Future
Ekonowinki na poligonie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Dragon” na Bałtyku
Flota przyszłości
Obrady Rady Unii Europejskiej
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
The Chariots of Jihad
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Likwidacja komendanta Junka
NATO pokazało siłę na Bałtyku
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Memory Gives Us Wings
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Rydwany dżihadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Kolejna szabla AFN zdobyta
Rusza cyberkomponent WOT-u
Trudny sojusz partyzantów
A Half-Open Gate to Hell
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Tu się zadań nie wybiera
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Polski wkład w operację „Overlord”
Chemicy w akcji
F-16 wracają do Polski
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
„Polska” szpica NATO zaliczyła test
Kontroler na bojowo
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
„Puma” naciera
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Marynarze pomogli prokuraturze
„Air Force One” na Cytadeli
Następcy Herculesów
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Curious about Poland
Jak zginął „Ponury”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO