moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mauzoleum ofiar stalinowskich represji

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanie grobowiec żołnierzy podziemia, zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Monument ma być gotowy przed 27 września. Tego dnia, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma się odbyć uroczysty pogrzeb ekshumowanych ofiar.

 

– W zbiorowym grobowcu pochowane zostaną szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich i pogrzebanych w anonimowych grobach w kwaterze „Ł", na tak zwanej Łączce – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która sfinansuje budowę.

Zapewnia, że monument ma być gotowy na 27 września, wówczas ma się odbyć uroczysty pogrzeb ofiar. Taki termin zaproponował w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski, podkreślając, że najbardziej godnym uhonorowaniem ofiar komunistycznej bezpieki będzie państwowy pogrzeb w 75-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

– Mamy bardzo mało czasu, dlatego konkurs na koncepcję mauzoleum zostanie rozpisany jeszcze w styczniu, jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu miesiąca, a prace budowlane ruszą w marcu – mówi Adam Siwek. Dodaje, że grobowiec musi zmieścić się w granicach kwatery „Ł”. Możliwe, że będzie miał formę katakumb bądź kolumbarium, czyli budowli, w której zostaną umieszczone trumny lub urny ze szczątkami. Tymczasowo trumny z ekshumowanymi żołnierzami polskiego podziemia są przechowywane na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Szczątki ofiar będą składane w mauzoleum za zgodą rodzin pomordowanych. – Pochowamy tam także oznakowane, ale niezidentyfikowane szczątki. Kiedy w wyniku badań DNA zostaną one rozpoznane, rodziny zdecydują, czy mają pozostać w grobowcu, czy też wolą je przenieść np. do grobów rodzinnych – zaznacza Siwek.

Podczas prac ekshumacyjnych na Powązkach zespół Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka wydobył dotąd szczątki ok. 200 ofiar terroru komunistycznego. Dzięki badaniom DNA specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali 16 z nich. W bazie, która powstała przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, zgromadzono też materiał porównawczy DNA od blisko 400 krewnych ofiar.

Bardzo kosztowne badania wspierali często darczyńcy. W tym roku, by wesprzeć projekt, rząd przesunął milion złotych, zgodnie z propozycją IPN, z budżetu Instytutu do specjalnie utworzonej rezerwy celowej. Ma być ona przeznaczona dla szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego na badania genetyczne szczątków ofiar totalitaryzmu.

Budżet po poprawkach Senatu trafił ponownie do Sejmu. – Jeśli przepis zostanie przyjęty, dzięki przyznanym pieniądzom prace badawcze będą mogły toczyć się bez przeszkód – mówi prof. Szwagrzyk.

***

Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru straconych w latach 1948–1956 w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie i pogrzebanych na cmentarzu powązkowskim trwają od 2012 roku. W pierwszym roku badań odnaleziono szczątki 117 osób. W drugim etapie, na wiosnę 2013 roku, badacze wydobyli 83 ofiary. Trzeci i ostatni etap prac rozpocznie się wiosną tego roku. Do przeszukania został obszar, na którym leży około 90 osób. – To najtrudniejszy teren, ponieważ w latach 80. na dawnych grobach postawiono pomniki. Musimy znaleźć metodę dotarcia do leżących głębiej szczątków – tłumaczy prof. Szwagrzyk. Spośród ekshumowanych osób zidentyfikowano dotychczas 16. Są wśród nich m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", dowódca V Brygady Wileńskiej AK, i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora", dowódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wciąż poszukiwane są natomiast szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, czy pułkownika Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz. IPN zapowiada, że kolejne nazwiska zidentyfikowanych osób zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych miesięcy.

AD

autor zdjęć: Piotr Gajewski IPN

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Morska Bryza w pobliżu Krymu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Amerykańska przyszłość WZL
Wozy amunicyjne do Raków
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Sprawdzają Brutusa
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Przysięga śląskich terytorialsów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Spełniliśmy swój obowiązek
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Przez krew zdobyty Śląsk
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Wave of Alliances
A Torn Subcontinent
Piknik ze smakiem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
High Confidence Operations
Obrady Rady Unii Europejskiej
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Śladami Pierwszej Pancernej
Zielonka dla Patriotów
Wojna wywiadów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Preselekcja u komandosów
Warszawa walczy, wracamy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Czarny odchodzi do cywila
Od sojusznika do kata
Irańskie szachy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO