moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mauzoleum ofiar stalinowskich represji

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach stanie grobowiec żołnierzy podziemia, zamordowanych w czasach stalinowskich w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Monument ma być gotowy przed 27 września. Tego dnia, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, ma się odbyć uroczysty pogrzeb ekshumowanych ofiar.

 

– W zbiorowym grobowcu pochowane zostaną szczątki osób zamordowanych w czasach stalinowskich i pogrzebanych w anonimowych grobach w kwaterze „Ł", na tak zwanej Łączce – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która sfinansuje budowę.

Zapewnia, że monument ma być gotowy na 27 września, wówczas ma się odbyć uroczysty pogrzeb ofiar. Taki termin zaproponował w ubiegłym roku prezydent Bronisław Komorowski, podkreślając, że najbardziej godnym uhonorowaniem ofiar komunistycznej bezpieki będzie państwowy pogrzeb w 75-lecie powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

REKLAMA

– Mamy bardzo mało czasu, dlatego konkurs na koncepcję mauzoleum zostanie rozpisany jeszcze w styczniu, jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w ciągu miesiąca, a prace budowlane ruszą w marcu – mówi Adam Siwek. Dodaje, że grobowiec musi zmieścić się w granicach kwatery „Ł”. Możliwe, że będzie miał formę katakumb bądź kolumbarium, czyli budowli, w której zostaną umieszczone trumny lub urny ze szczątkami. Tymczasowo trumny z ekshumowanymi żołnierzami polskiego podziemia są przechowywane na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Szczątki ofiar będą składane w mauzoleum za zgodą rodzin pomordowanych. – Pochowamy tam także oznakowane, ale niezidentyfikowane szczątki. Kiedy w wyniku badań DNA zostaną one rozpoznane, rodziny zdecydują, czy mają pozostać w grobowcu, czy też wolą je przenieść np. do grobów rodzinnych – zaznacza Siwek.

Podczas prac ekshumacyjnych na Powązkach zespół Instytutu Pamięci Narodowej kierowany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka wydobył dotąd szczątki ok. 200 ofiar terroru komunistycznego. Dzięki badaniom DNA specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zidentyfikowali 16 z nich. W bazie, która powstała przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, zgromadzono też materiał porównawczy DNA od blisko 400 krewnych ofiar.

Bardzo kosztowne badania wspierali często darczyńcy. W tym roku, by wesprzeć projekt, rząd przesunął milion złotych, zgodnie z propozycją IPN, z budżetu Instytutu do specjalnie utworzonej rezerwy celowej. Ma być ona przeznaczona dla szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego na badania genetyczne szczątków ofiar totalitaryzmu.

Budżet po poprawkach Senatu trafił ponownie do Sejmu. – Jeśli przepis zostanie przyjęty, dzięki przyznanym pieniądzom prace badawcze będą mogły toczyć się bez przeszkód – mówi prof. Szwagrzyk.

***

Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru straconych w latach 1948–1956 w więzieniu na ulicy Rakowieckiej w Warszawie i pogrzebanych na cmentarzu powązkowskim trwają od 2012 roku. W pierwszym roku badań odnaleziono szczątki 117 osób. W drugim etapie, na wiosnę 2013 roku, badacze wydobyli 83 ofiary. Trzeci i ostatni etap prac rozpocznie się wiosną tego roku. Do przeszukania został obszar, na którym leży około 90 osób. – To najtrudniejszy teren, ponieważ w latach 80. na dawnych grobach postawiono pomniki. Musimy znaleźć metodę dotarcia do leżących głębiej szczątków – tłumaczy prof. Szwagrzyk. Spośród ekshumowanych osób zidentyfikowano dotychczas 16. Są wśród nich m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", dowódca V Brygady Wileńskiej AK, i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora", dowódca Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wciąż poszukiwane są natomiast szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, czy pułkownika Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz. IPN zapowiada, że kolejne nazwiska zidentyfikowanych osób zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych miesięcy.

AD

autor zdjęć: Piotr Gajewski IPN

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Duda jedzie do USA
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
PGZ będzie obecna na MSPO
Żołnierze w sztafecie pomocy
Mały Katyń pod Augustowem
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Weterani znów staną na macie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Krwawy Wołyń
Kolejne Groty dla wojska
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ochotnicy na ratunek
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Emisariusz heroiczny
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szkolenie wodne podhalańczyków
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Odznaka dla ratowników pola walki
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Brawurowe zagony motorowe
Wojsko ma ofertę dla cywili
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Amerykanie odmładzają F-16
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
„Defender” – pracowity poligon saperów
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rakiety z Mesko w F-35
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Laserowa artyleria US Army
Więcej celowników z PCO dla wojska
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ułańska szarża
Dogrywka „Defendera”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO