moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Cisi i skuteczni” w hołdzie powstańcom

Co łączy komandosów z JWK z Lublińca, Stowarzyszenie Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław” i kombatantów Armii Krajowej? Nietypowy projekt historyczny – „1944–2014”, zorganizowany z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednym z jego elementów jest wydany w limitowanej edycji kalendarz poświęcony batalionom „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”.


Ten nietypowy kalendarz na 2014 rok jest pomostem łączącym nowoczesność z tradycją. Zdjęcia Michała Szlaga pokazują komandosa, jego sprzęt i umundurowanie oraz zestawiają go z żołnierzem o podobnej specjalności z okresu II wojny. Wyjątkiem jest zdjęcie z czerwca – przedstawiające 10-letnią Zosię, która wcieliła się w sanitariuszkę, oraz zdjęcie z sierpnia, na którym widzimy prof. Tytusa Karlikowskiego, żołnierza Batalionu „Zośka”, reprezentującego środowisko żołnierzy Zgrupowania Radosław.

Jaki cel przyświecał twórcom projektu „1944–2014”? Inicjator pomysłu płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, podkreśla, że jest to przede wszystkim sposób na upamiętnienie 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dodaje też, że kalendarz ma uwydatnić także fakt, że JWK jest spadkobiercą tradycji powstańczych batalionów Armii Krajowej.

– Chcemy zwrócić uwagę na korzenie polskich Wojsk Specjalnych. Nie godzimy się, by naprędce spolszczane książki o superbohaterach innych armii wyparły ze świadomości młodego pokolenia dokonania bohaterów AK oraz współczesnych żołnierzy – mówi dowódca JWK. – Chcemy wreszcie zwyczajnie oddać hołd ludziom, których jesteśmy następcami i których podziwiamy.

Płk Kukuła wyjaśnia, że w projekt, który ma łączyć pokolenia, zaangażowali się zarówno żyjący powstańcy, członkowie grup rekonstrukcyjnych, jak i operatorzy z Lublińca.

Z kolei Anna Roczkowska ze Stowarzyszenia Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław” dodaje: - Od kilku lat współpracujemy z żołnierzami JWK m.in. w dziedzinie upowszechnia wiedzy i historii Powstania Warszawskiego. Dlatego na propozycję płk. Kukuły włączenia się w „Projekt 1944-2014”, odpowiedzieliśmy bez wahania. Oprócz sesji zdjęciowej przeprowadzane były także wywiady z jej uczestnikami tj.: z operatorami, członkami grupy historycznej oraz weteranami.  – podkreśla. Dodaje, że chętnych do robienia zdjęć w Grupie było więcej niż jest miesięcy w roku.Praca nad kalendarzem trwała jeden dzień ale trwała od rana do późnej nocy.  – Mam nadzieję, że publikacja ta zachęci nie tylko młodych ludzi do poznawania historii Powstania Warszawskiego na nowo – mówi Anna Roczkowska.

Dla Miłosza, który pozował do zdjęć ilustrujących luty, udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem: – Pominąwszy zwykłe pozowanie, miałem możliwość porozmawiania z operatorami JWK, którzy niedawno wrócili z Afganistanu. Oni oglądali naszą historyczną broń, my mogliśmy zobaczyć ich. Nie każdy ma taką okazję – mówi. Miłosz, który jest harcerzem i skończył kurs Harcerskiej Szkoły Ratownictwa. Podkreśla, że dla niego osobiście najciekawsza była rozmowa z medykiem.

Kalendarz nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży. Można go jednak wygrać w konkursach historycznych za pośrednictwem fan page’a Jednostki Wojskowej Komandosów – „Cisi i skuteczni” lub zdobyć jego egzemplarz podczas akcji i licytacji charytatywnych. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych nagrobków żołnierzy AK na warszawskich Powązkach.

REKLAMA

Adam Zawadzki

autor zdjęć: Michał Szlag / JWK Lubliniec

dodaj komentarz

komentarze

~Paweł
1389130860
Zgadzam się z przedmówcą - z wielką chęcią widziałbym taki kalendarz u siebie w domu aby pokazać synowi jak bardzo zmienił się wygląd polskich żołnierzy na przestrzeni 70-ciu lat.
A7-BA-E8-EF
~koza
1389100260
Szkoda że kalendarz nie jest w sprzedaży, mógłby być popularny w niektórych środowiskach, np. harcerskim.
E2-5C-1A-9C

Jakie zasady stypendiów dla studentów?
 
„Defender” otworzył ogień
Droga ku liczniejszej armii
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Polscy żołnierze na podium
Spotkaj się ze specjalsami
Rakietowa rewolucja
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Polacy na Monte Cassino
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
PKW Orlik wrócił do domu
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Kolejne baterie „Wisły”
Uratować życie na polu walki
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Przewrót majowy
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Resortowe kolonie i obozy
Więcej pieniędzy na zapomogi
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Medale za walkę z COVID-19
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Ochotnicy do wojska
Lotnicza strona „Defendera”
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Amerykańskie F-15 w Polsce
Aktualizacja Pustelnika
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Bitwa o Kamień Stołpecki
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Wielki dzień dla polskiego wojska
Ottokar przyspiesza
Passex z sojusznikami
Gotowi na pojedynek!
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Przeprawa przez Wisłę
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Ukraina wyklucza ustępstwa
Minister o zmianach w wojsku
Symboliczne lwowskie pojednanie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Porozumienie WOT i PKP
Raport podkomisji smoleńskiej
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
F-15 w Łasku
Coraz więcej Rosomaków w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO