moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Harcerze z „Zośki” walczyli o Polskę

Uczestniczyli w akcjach dywersyjnych, a w Powstaniu Warszawskim brali udział w najcięższych walkach. Żołnierze harcerskiego Batalionu „Zośka” znani są m.in. z książki „Kamienie na szaniec”. W tym roku przypada 70. rocznica utworzenia batalionu, którego tradycje kontynuuje Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.


– Dla uczczenia pamięci bohaterskiej śmierci na polu walki Tadeusza „Zośki” przyjmujemy go na patrona baonu, którego nazwa zostaje ustalona na Batalion „Zośka” – brzmiał rozkaz dowódcy oddziału ppor. Ryszarda Białousa „Jerzego” z 1 września 1943 r.

W tym roku mija 70 lat od tego wydarzenia. – Kulminacją obchodów tej rocznicy będzie dzisiejsza uroczystość z udziałem żyjących „zośkowców” – tłumaczy Piotr Sikorski ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

Batalion powstał z przekształcenia istniejącego od 1942 r. harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów „Wisła”. Nową nazwę oddział przyjął na pamiątkę dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Żołnierz zginął 20 sierpnia 1943 r. w czasie natarcia na niemiecki posterunek w Sieczychach.

W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w wielu akcjach dywersyjnych i sabotażowych. W marcu 1943 roku, jeszcze przed nadaniem nowej nazwy, oddział odbił pod Arsenałem 25 więźniów wiezionych na Pawiak. We wrześniu „zośkowcy” zlikwidowali posterunek policji w Wilanowie, miesiąc później wykoleili niemiecki pociąg z zaopatrzeniem w podwarszawskiej Pogorzeli, a pod koniec czerwca 1944 r. uwolnili ze szpitala Jana Bożego 15 więźniów Pawiaka. O ich walkach pisał Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec”.

– W czasie tych akcji oraz działalności konspiracyjnej zginęło 52 żołnierzy batalionu i w chwili rozpoczęcia Powstania Warszawskiego liczył on trochę ponad 200 ludzi – podaje Piotr Sikorski. W trakcie powstańczych walk do „Zośki” dołączali żołnierze innych rozbitych oddziałów i w sumie w szeregach batalionu walczyło 520 żołnierzy.

Oddział, jako część Zgrupowania AK „Radosław" brał udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. „Sytuacja jest beznadziejna. Brak nam amunicji, żeby bronić się dalej. Jedyna możliwość to przebić się do Śródmieścia” – pisał o walkach na Czerniakowie w swoich wspomnieniach żołnierz „Zośki” Andrzej Wolski „Jur".

Kwatera Batalionu Zośka na warszawskich Powązkach.

Batalion wsławił się zdobyciem warszawskiego obozu na Woli tzw. „Gęsiówki”, z którego uwolniono blisko 350 Żydów. Był też jedynym oddziałem, który pod koniec sierpnia 1944 r. przebił się ze Starego Miasta przez zajęty przez Niemców Ogród Saski do Śródmieścia. W powstańczych walkach batalion został jednak zdziesiątkowany. Poległo 360 jego żołnierzy, czyli 70 procent oddziału. Dziś żyje kilkunastu byłych „zośkowców”.

Tradycje batalionu kontynuuje Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Jej żołnierze na mundurach noszą naszywki z symbolami „Zośki". W 2000 r. jednostce, która nazywała się wtedy 1 Pułkiem Specjalnym Komandosów, tradycje powstańczego batalionu nadał ówczesny minister obrony Bronisław Komorowski. – Jesteśmy przywiązanie do tych samych wartości, które towarzyszyły powstańcom. Oni walczyli o wolność podczas wojny, my stawiamy czoła współczesnym zagrożeniom na świecie – podkreślają komandosi z Lublińca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
A Wave of Alliances
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Cienka niebieska linia
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przez krew zdobyty Śląsk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wojna wywiadów
F-35 wylądowały w Powidzu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
A Torn Subcontinent
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Piknik ze smakiem
Jedna misja, jeden zespół
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Sprawdzają Brutusa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
High Confidence Operations
Kolejne NUR-y do modernizacji
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warszawa walczy, wracamy
Śladami Pierwszej Pancernej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Irańskie szachy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozdarty subkontynent
Śląskie obchody wojskowego święta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO