moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
70. rocznica bitwy o Monte Cassino

Wojska aliantów przez cztery miesiące walczyły o zajęte przez Niemców wzgórze. Udało się dopiero Polakom. 18 maja 1944 roku podczas brawurowego szturmu oddziały 2 Korpusu Polskiego dowodzone przez generała Władysława Andersa zdobyły ufortyfikowany klasztor na Monte Cassino. W ten sposób polscy żołnierze otworzyli aliantom drogę na Rzym. W tym roku obchodzimy 70. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

Hołd dla walczących pod Monte Cassino

Bitwa pod Monte Cassino zajmuje szczególne miejsce w naszej pamięci, bo tak naprawdę była bitwą o naszą przyszłą wolność – mówił w niedzielę premier Donald Tusk podczas obchodów 70. rocznicy zdobycia przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego niemieckiej twierdzy na Monte Cassino. Była to jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Niezwykła bitwa, niezwykły bieg

Premier Donald Tusk, otwierając Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego powiedział, że „Monte Cassino nie było zwykłą bitwą, bo Polacy nigdy zwykłych bitew nie toczyli”. Ale i nasz bieg na cześć bohaterów sprzed 70 lat też był niezwykły – pisze Naval, były żołnierz GROM, który wziął udział w biegu zorganizowanym na cześć żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

 

Biegiem uczcili pamięć poległych pod Monte Cassino

Szer. Adam Nowicki zajął trzecie miejsce, a szer. Tomasz Grycko i Karolina Pilarska czwarte w biegu z Cassino na Monte Cassino, który zorganizowano dla uczczenia 70. rocznicy bitwy o wzgórze. Na mecie najlepszym zawodnikom składał gratulacje premier Donald Tusk.

Polacy na Monte Cassino

Tak jak siedemdziesiąt lat temu polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino, tak dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Cassino zostało opanowane przez Polaków – pisze Naval, były żołnierz GROM-u, który specjalnie dla czytelników polski-zbrojnej.pl relacjonuje z Włoch przebieg uroczystości związanych z 70. rocznicą zdobycia zajętej przez Niemców twierdzy.

Biegacze zawalczą o Monte Cassino

Dziś odbędzie się bieg dla uczczenia 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na 10-kilometrowej, górskiej trasie stawi się 1052 Polaków - każdy z nich będzie miał na koszulce nazwisko jednego polskiego żołnierza poległego w walkach o wzgórze.

 

 Maki pamiętające smak polskiej krwi

Jest wiele możliwości okazywania czci poległym bohaterom. Budujemy upamiętniające ich pomniki i składamy pod nimi kwiaty w dowód wdzięczności za ofiarę z życia, jaką złożyli. Dbamy o groby poległych i spotykamy się na wiecach ku ich pamięci. Jednak pierwszy raz spotkałem się z tak niekonwencjonalnym oddaniem czci polskim żołnierzom, które ma miejsce pod Monte Cassino – pisze Naval, były żołnierz GROM, jeden z uczestników biegu zorganizowanego w 70. rocznicę walk o Monte Cassino.

Bieg w 70. rocznicę zdobycia wzgórza

Siedmiu komandosów z Lublińca, Naval – były żołnierz GROM-u oraz wojskowi sportowcy znajdą się w grupie 1052 Polaków, którzy pobiegną, aby uczcić walczących pod Monte Cassino. Każdy z zawodników będzie miał na koszulce nazwisko jednego z poległych. Bieg odbędzie się w sobotę.


Cień atomowej zagłady
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO