moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
19 września 1944

„Walka z Niemcami w Warszawie dobiega końca. To, co wydawało się niemożliwym, staje się faktem. Wytrwaliśmy przez 7 tygodni i wytrwamy do czasu wkroczenia do stolicy zwycięskiej Armii Czerwonej. Polska w wiecznej pamięci zachowa bohaterstwo żołnierza i ludności Warszawy”
Z rozkazu gen. Komorowskiego „Bora”

W obliczu wstrzymania pomocy z drugiego brzegu i ogromnej przewagi nieprzyjaciela, płk „Radosław” podejmuje decyzję o przejściu części oddziałów kanałami na Mokotów. Resztki powstańców i żołnierze 3 Dywizji Piechoty walczą nadal na kurczących się pozycjach. Osłaniają transport rannych na drugi brzeg.

Brak współpracy między Armią Krajową a jednostkami Wojska Polskiego powoduje, że okoliczne oddziały powstańcze nie wiedzą o desancie w okolicach mostu Poniatowskiego. Żołnierze WP samotnie bronią się na brzegu rzeki. Brak rozpoznania i przygotowania operacji sprawia, że nie udaje im się ani rozszerzyć przyczółka, ani nawiązać kontaktu z oddziałem broniącym się na Czerniakowie. Niemcy zaciekle atakują, by jak najszybciej zlikwidować przyczółek.

Na Żoliborzu, na wysokości Marymontu, przeprawia się przez Wisłę grupa żołnierzy 6 Pułku Piechoty. Natychmiast zostają otoczeni przez wojska nieprzyjaciela, które walnym atakiem ze wszystkich stron chcą zlikwidować przyczółek. Znów nie udaje się nawiązać kontaktu z powstańcami. Żołnierze WP walczą w okrążeniu, ponoszą duże straty.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO