moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
18 września 1944

„Siła bojowa użytych w Warszawie oddziałów po stracie 9000 zabitych i rannych od 1 sierpnia jest obecnie na wyczerpaniu. Jednostki zdolne do walk ulicznych są wykrwawione”
Z raportu gen. Nicolausa von Vormanna, dowódcy niemieckiej 9 Armii

Przeprawa przez Wisłę jest coraz trudniejsza. Nocą udało się to zrobić tylko ok. 60 żołnierzom. Na Czerniakowie ląduje też szef sztabu 9 Pułku Piechoty mjr Stanisław Łatyszonek. Obejmuje on dowodzenie oddziałami berlingowców.

Nad Warszawę nadlatuje flota 107 amerykańskich latających fortec B-17. Ogromny rajd powietrzny zostaje wzięty za desant spadochroniarzy. Początkowy wybuch entuzjazmu gaśnie, gdy okazuje się, że to duży (ok. 1300 zasobników), ale jednak tylko zrzut zaopatrzenia i broni. Przygnębienie jest tym większe, że większość zrzutu ląduje po niemieckiej stronie frontu. W ręce powstańców trafia mniej niż 20 proc. zasobników.

Brak postępów w rozszerzaniu przyczółka czerniakowskiego powoduje, że dowództwo 1 Armii WP podejmuje decyzję o zakończeniu przerzucania wojsk w ten rejon. Następne desanty kierowane będą na północy.

Po południu, przy wsparciu własnej artylerii i po postawieniu na Wiśle zasłony dymnej, ok. 1000 żołnierzy 3 DP ląduje w okolicy mostu Poniatowskiego. Ich zadaniem jest nawiązanie kontaktu z walczącymi w pobliżu powstańcami i uderzenie w kierunku przyczółka czerniakowskiego, by odciążyć broniących się tam żołnierzy.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO