moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
15 września 1944

„Musimy zdać sobie sprawę, że w Warszawie znajduje się 6 ministrów rządu londyńskiego, a więc musimy być przygotowani na to, że prócz naszej będzie i inna władza polityczna w Warszawie. Bitwa o Warszawę politycznie dopiero się zaczyna”
Gen. Michał Rola-Żymierski na posiedzeniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego

Praga jest już całkowicie pod kontrolą Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. Trzy dywizje WP obsadzają pozycje na brzegu rzeki. Gen. Berling, dowódca 1 Armii WP, otrzymuje rozkaz szefa sztabu l Frontu Białoruskiego dotyczący rozpoczęcia przygotowań do forsowania Wisły.

O świcie na Czerniakowie lądują zwiadowcy z 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty. W drogę powrotną zabierają list od płk. „Radosława” z prośbą o pomoc. Po zachodzie słońca na lewym brzegu desantuje się oddział ok. 300 żołnierzy z armii Berlinga.

Trwa silny atak na pozycje powstańcze na Czerniakowie. Walki toczą się o każdy budynek. Polacy bronią się na terenie ograniczonym ulicami: Ludną, Okrąg, Czerniakowską i Zagórną.

Nieprzyjaciel odcina oddziały żoliborskie od Wisły. Niemcy obsadzają Wybrzeże Gdańskie od ul. Krasińskiego a Cytadelą. Trwa bombardowanie dzielnicy.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO