moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
14 września 1944

„Ponosimy duże krwawe straty i wystrzeliwujemy ostatnie naboje. Od kilku dni nie jemy chleba, głodujemy. Obietnice i ich odwoływanie załamują ducha u żołnierzy i ludności”
Meldunek gen. Komorowskiego „Bora”

Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierz Sosnkowski awansuje płk. „Montera” do stopnia generała brygady „za wybitne dowodzenie i przykład osobistego męstwa w walkach o Warszawę”.

Dowodzący obroną Czerniakowa płk „Radosław” podejmuje decyzję o koncentracji oddziałów na pozycjach przylegających do Wisły. Liczy na pomoc z drugiego brzegu, gdzie wojska radzieckie i polskie kończą wyzwalanie Pragi. Powstańczy walczą na niewielkim obszarze ograniczonym ulicami: Okrąg, Czerniakowską i Zagórną.

Kolejna próba przebicia się powstańców z rejonu Placu Trzech Krzyży w kierunku kurczących się pozycji na Czerniakowie. Pierścień wokół rejonu bronionego przez żołnierzy „Radosława” jest jednak za mocny. Atak na Szpital św. Łazarza zostaje odparty.

Niemcy uderzają na Marymont. To kolejna odsłona operacji mającej odrzucić powstańców od Wisły. Powstańcy, po ciężkich bojach, wycofują się na Żoliborz. Kolejne kwartały miasta padają łupem nieprzyjaciela, dochodzi do masowych mordów i podpaleń.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO