moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
28 sierpnia 1944

„Po dziesięciu dniach istnienia komitetu, a dwudziestu ośmiu dniach niszczenia Warszawy nie otrzymaliśmy z Lublina żadnej pomocy. [...] Obawiamy się, że przy takim tempie komitet niesienia pomocy Warszawie zmieni się w białostocki komitet do badania zbrodni i strat”
Audycja Polskiego Radia o lubelskim Komitecie Niesienia Pomocy Warszawie

Identyfikacja i grzebanie ofiar nalotu z Filharmonii nieopodal Domu pod Orłami. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

W nocy około 300-osobowy oddział Armii Ludowej opuszcza wyznaczone pozycje i po sterroryzowaniu ochrony włazu przechodzi kanałami na Żoliborz. Akcję tę AL przeprowadza bez zgody dowództwa obrony Starego Miasta. Oddziały na Żoliborzu dostają rozkaz rozbrojenia grupy i traktowania jak dezerterów.

Niemcy zajmują Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, o którą walki trwały od 2 sierpnia. Powstańcze oddziały wycofują się na barykady przy Zakroczymskiej i Rynku Nowego Miasta. Wzięci do niewoli obrońcy zostają natychmiast rozstrzelani. Podobny los spotyka około 30 rannych z polowego szpitala, który mieści się w piwnicach budynku. Razem z rannymi zostaje zabity opiekujący się nimi personel i chroniąca się w suterenach ludność cywilna.

Stan liczebny obrońców Starego Miasta wynosi około 2 tys. żołnierzy – głodnych i skrajnie wyczerpanych. W dzielnicy szaleją pożary, których nie ma już czym gasić, a zapasy amunicji są na wyczerpaniu. W obliczu tych faktów ppłk „Wachnowski” podejmuje decyzję o przebiciu się do Śródmieścia. Razem z żołnierzami ewakuowani mają być ranni i ludność cywilna.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
 
Niemiec z Goździkiem
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO