moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
24 sierpnia 1944

„Pod względem wartości ducha bojowego plac Krasińskich w niczym nie ustępuje Stalingradowi, PAST-ę można stawiać w jednym rzędzie z Monte Cassino”
„Biuletyn Informacyjny”, nr 61

Powstańcy ostrzeliwujący kościół św. Krzyża i gmach Komendy Policji na Krakowskim Przedmieściu od strony podwórza. Fot. Joachim Joachimczyk „Joachim”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielogodzinne walki wewnątrz szpitala Jana Bożego przy Bonifraterskiej. Poszczególne skrzydła, piętra i sale wielokrotnie przechodzą z rąk do rąk. Oddziały powstańcze likwidują niemiecki klin wbity między Bank Polski i Pasaż Simonsa. Niemcy zajmują szkołę przy ulicy Rybaki oraz budynek mieszkalny na terenie PWPW. W ruinach posesji Długa 27/29 powstają stanowiska obronne, które przejdą do powstańczej historii jako Reduta Matki Boskiej.

W Śródmieściu nieprzyjaciel prowadzi systematyczny ostrzał placówek powstańczych na Kredytowej, Królewskiej, Towarowej, Chmielnej, Żelaznej. Pod ostrzałem są stanowiska powstańcze przy Kruczej, Wspólnej, Hożej, Wilczej i Koszykowej.

Na wieść o wyzwoleniu Paryża powstańcza radiostacja „Błyskawica” nadaje po francusku pozdrowienia dla podziemnej armii w stolicy Francji: „Łączymy się z Wami w uczuciach tryumfu. Przekonani jesteśmy, że doprowadzi to do spełnienia tych ideałów, w imię których Polska pierwsza chwyciła za oręż”.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Duch Invictus jest, czas na formę
 
Eto, pies na misje
Żołnierz uratował dziecko z pożaru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO