moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
19 sierpnia 1944

„Kompletna obojętność w stosunku do wartości materialnych. Jedynie życie ma tu wartość, jednak nie większą niż utrzymanie posterunku”
Meldunek płk. „Wachnowskiego” do płk. „Montera”

Oddziały z Kampinosu ruszają w kierunku Warszawy. Fot. Lech Gąszewski / Wikimedia.

Nocą powstańcy uderzają z Sadyby na Wilanów i Wolicę. Chcą wyjść naprzeciw przebijającym się z Lasów Chojnowskich i Kabackich oddziałom ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”. Natarcie się załamuje, Polacy ponoszą duże straty. Ostatecznie na Sadybę przebija się około 370 dobrze uzbrojonych ludzi, reszta się wycofuje. Następnej nocy na pozycje powstańcze dociera jeszcze kilka plutonów z Lasu Kabackiego.

Grupa bojowa gen. Reinefartha przystępuje do generalnego ataku na staromiejskie pozycje powstańcze. Niemcy dysponują ogromną przewagą ogniową, mają wsparcie artylerii i lotnictwa. W akcji bierze udział dziesięć batalionów piechoty i dwa szturmowe bataliony saperów, wsparte bronią pancerną oraz ogniem pociągu i pływającej po Wiśle kanonierki.

Rozpoczynają się przygotowania do ataku żoliborskich oddziałów powstańczych w kierunku na Stare Miasto. Ma to doprowadzić do przebicia się oddziałów ppłk. „Żywiciela” oraz tych sprowadzonych z Kampinosu przez teren Dworca Gdańskiego i połączenia się z obrońcami Starówki.

Po kilku dniach ataków przygotowawczych Niemcy wyprowadzają silne uderzenie na pozycje powstańcze na terenach Politechniki. Całodniowe walki kończą się wycofaniem powstańców na linię ulicy Noakowskiego.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO