moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
11 sierpnia 1944

„Trzecia bitwa o Warszawę toczy się dalej i sytuacja jest rozpaczliwa, ale może być jeszcze uratowana, chociaż warszawiacy słusznie pytają, gdzie są nasi przyjaciele”
Fragment artykułu „Warsaw Tragedy”, Daily Mirror

Barykady z unieruchomionymi tramwajami na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Wilczej. Fot. Marian Grabski „Wyrwa“, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pada „Reduta Wawelska”, ostatni punkt obrony na Ochocie. Oddziały pod dowództwem ppor. Jerzego Gołembiowskiego „Stacha” przechodzą kanałami do Śródmieścia i na Mokotów. Wojska niemieckie i jednostki RONA kierują się w stronę pl. Starynkiewicza.

W walkach w rejonie ul. Okopowej ciężko ranny zostaje Jan Mazurkiewicz „Radosław”. Na stanowisku dowódcy zgrupowania zastępuje go dotychczasowy szef sztabu mjr Wacław Janaszek „Bolek”. Pozycje Zgrupowania „Radosław” są nieustannie atakowane. W obawie przed otoczeniem, oddziały wycofują się w kierunku Starego Miasta. Uderzenie wojsk niemieckich zostaje zatrzymane kontratakiem na wysokości ul. Stawki.

Przyznane zostają pierwsze krzyże Virtuti Militari za udział w Powstaniu Warszawskim. Otrzymują je ppłk Jan Mazurkiewicz „Radosław”, kpt. Jan Andrzejewski „Jan” (dowódca pułku „Broda”) i kpt. Franciszek Mazurkiewicz „Niebora” (dowódca batalionu „Miotła”, brat „Radosława”). Odznaczona zostaje także pierwsze kobieta – Krzyż Walecznych zostaje nadany łączniczce Ludmile Krajewskiej „Mili”.

Wyrokiem Wojskowego Sądu Specjalnego skazany na śmierć zostaje żołnierz AK. Został uznany winnym rabunku mienia z palących się domów przy ul. Królewskiej. To pierwszy tego rodzaju przypadek.

Stare Miasto ostrzeliwane jest przez pociąg pancerny oraz artylerię, także z prawego brzegu Wisły. Ataki na pozycje powstańców wspierane są przez lotnictwo. Zacięte walki o Bank Polski na Bielańskiej stoczył oddział kpt. „Zdana”.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Kobiety a pokój
 
Wilk na poligonie
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO