moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
10 sierpnia 1944

„Mam podstawy do twierdzenia, że pomoc dla walczących w Warszawie już się rozpoczęła i mam dane, że zostanie ona udzielona w dostatecznych rozmiarach, aby być skuteczna”
Fragment oświadczenia wicepremiera Jana Kwapińskiego

Moździerz „Karl”. Jeden jego pocisk ważył ok. 2200 kg. Fot. Bundesarchiv.

Trwają bardzo ciężkie walki na Woli. Żołnierze Zgrupowania „Radosław” utrzymują jednak pozycje przy ul. Okopowej i Stawki oraz w rejonie cmentarzy. W Śródmieściu oddział kpt. „Gurta” opanowuje gmach Wodociągów i Kanalizacji na pl. Starynkiewicza. Zgrupowanie „Chrobry II” zdobywa browary Haberbuscha między Grzybowską a Krochmalną. Na Ochocie broni się już tylko „Reduta Wawelska”.

Niemcy podciągają do Warszawy moździerz „Karl”, którego jeden pocisk waży ok. 2200 kg. Z terenu Parku im. gen. Józefa Sowińskiego na Woli będzie on ostrzeliwał pozycje powstańców. W czasie powstania odda 20 strzałów.

Po południu niemieckie samoloty rozrzucają nad terenami kontrolowanymi przez powstańców propagandowe ulotki. Nawołują w nich ludność cywilną do poddania się i opuszczenia Warszawy. W zamian dają gwarancje bezpieczeństwa.

Brytyjskie BBC nadaje w kilku językach (niemieckim, angielskim, francuskim i polskim) ostrzeżenie skierowane do wszystkich tych, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie i przestępstwa popełniane w Warszawie. Rozgłośnia podkreśla, że po zakończonej zwycięstwem wojnie rozliczone zostaną osoby, które dopuszczają się czynów zabronionych prawem międzynarodowym lub nakazują takie działania. Komunikat zostaje powtórzony także następnego dnia.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Kobiety a pokój
 
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Żołnierze bez testów z WF-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO