moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
9 sierpnia 1944

„Opór w Warszawie wzmaga się. Toczące się walki to najtrudniejsze – w pełnym znaczeniu tego słowa – boje uliczne na terenie wielkiego miasta. Własne straty są wysokie. Celem opanowania położenia potrzebna jest pełnowartościowa dywizja wyposażona w dużą ilość broni ciężkiej”
Meldunek w dzienniku bojowym niemieckiej 9 Armii

Pogrzeb powstańczy w podwórzu domu w rejonie ulic Siennej i Wielkiej. Fot. Czesław Gerwel „Orłoś”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oddziały Zgrupowania „Radosław” stawiają zacięty opór nacierającemu w kierunku Starego Miasta nieprzyjacielowi. Powstańcy wyparci zostają z linii ul. Żytniej, ale utrzymują teren cmentarzy wyznaniowych. Nekropolie kilkakrotnie przechodzą z rąk do rąk.

Na Ochocie powstańcy opuszczają płonące zabudowania „Reduty Kaliskiej”. W nocy oddział ppor. Andrzeja Chyczewskiego „Gustawa” w sile ok. 90 ludzi przemieszcza się do Lasów Chojnowskich. Trwa szturm na „Redutę Wawelską”.

Siły niemieckie na tyle opanowały sytuację wzdłuż trasy przelotowej z Woli do Ogrodu Saskiego, że podjęta zostaje decyzja o ewakuacji mieszkańców i urzędników tzw. dzielnicy rządowej z gubernatorem Ludwigiem Fisherem na czele. Konwój samochodów, osłaniany przez czołg, dostaje się pod silny ogień powstańców w okolicach pl. Żelaznej Bramy. W potyczce ginie zastępca gubernatora dr Herbert Hummel.

Po kilku latach przerwy wznawia nadawanie Polskie Radio. Władze powstańcze instalują na ulicach i placach szereg głośników, by jego audycje dotarły do jak największej liczby mieszkańców miasta.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Duch Invictus jest, czas na formę
 
Współpraca i wspólna pamięć
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO