moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
8 sierpnia 1944

„W tej samej chwili myśli nasze idą ku naszym braciom w Kraju, szczególnie do tych naszych kolegów w Warszawie, którzy od tygodnia krwawią się w powstaniu. Nie jest nam jeszcze wiadomo, jak i czemu to powstanie w tej chwili zostało wywołane, wiemy jednak, ze ci nasi najdrożsi bracia i synowie walczą i giną dla Polski, jak my”
Gen. Władysław Anders w Ankonie podczas dekoracji żołnierzy II Korpusu Polskiego

Fot. Jerzy Kokczyński „Boczkowski”, arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Po odcięciu Starego Miasta od Śródmieścia wojska niemieckie zaczynają atak na tę dzielnicę z kilku kierunków. Tereny zajęte przez powstańców i ich punkty oporu są mocno bombardowane. Atakowane są, na razie bezskutecznie, pozycje na Bielańskiej, w Ratuszu, na pl. Bankowym, na Rybakach. Płonie Krakowskie Przedmieście od ul. Karowej do pl. Zamkowego.

Krytyczna sytuacja na Ochocie. W „Reducie Wawelskiej” powstańcy przekopują się z piwnic do kanałów, by mieć drogę odwrotu. Wojska niemieckie i ich sojusznicy dopuszczają się kolejnych zbrodni przeciwko ludności cywilnej.

Oddział kpt. „Jana”, dowódcy „Brody 53” przeprowadzają atak na pociąg pancerny nr 75. Jego artyleria ostrzeliwuje pozycje powstańcze na Żoliborzu, Woli i Starym Mieście. Niestety, żołnierzom „Brody 53” nie udaje się zrealizować tego zadania.

W Al. Jerozolimskich trwają ciężkie walki. Niemcy chcą opanować tę ważną arterię, by otworzyć kolejny szlak komunikacyjny wschód-zachód. Wielogodzinne starcia kończą się zwycięstwem powstańców.

Wydział Pracy Okręgowej Delegatury Rządu na Kraj wydaje obwieszczenie o powszechnym obowiązku pracy. Wzywa w nim wszystkich obywateli do podjęcia pracy. Wymienia zajęcia, jakie są najbardziej potrzebne: uruchamianie zamkniętych dotąd sklepów, aptek, piekarni; budowa i naprawa barykad; prowadzenie kuchen dla żołnierzy i cywilów; opieka nad rannymi; uprzątanie gruzów; gaszenie pożarów; grzebanie poległych i kolportaż wydawnictw powstańczych.

„Halo, tu mówi Błyskawica! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy” – to pierwsze słowa nadane przez powstańczą radiostację. Do końca walk informuje zarówno warszawiaków, jak i opinię międzynarodową o przebiegu starć i aktualnej sytuacji w mieście. Jej sygnałem jest melodia „Warszawianki”.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


JWK to test siły i motywacji
 
Polityka nie znosi próżni
Kobiety a pokój

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO