moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
7 sierpnia 1944

„Z Warszawy nadchodzi donośne wołanie o broń. Bardzo to polskie wołanie. Polaków nie trzeba zachęcać, by chwytali za broń, gdy jest czas ku temu. [...] Tragizmem Polski jest, że to oręża właśnie brak. Brak go było Kościuszce. Brak go było wszystkim powstaniom polskim. Brak go było we wrześniu 1939. I brak go znów teraz, gdy Armia Krajowa – na długo oczekiwany sygnał – rzuciła się do oswobodzenia Stolicy”
Dziennik Polski i Dziennik Żołnierz, nr 185

Zdalnie sterowany Goliath - na zdjęciu przed czołgiem - służył do niszczenia barykad i umocnień. Fot. arch. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niemcy całkowicie odcinają Stare Miasto od Śródmieścia. Ich oddziały opanowują i zabezpieczają linię Wolska – Chłodna – Ogród Saski – Most Kierbedzia. Dochodzi do masowych mordów, grabieży i wykorzystywania ludności cywilnej jako żywych tarcz. Rozpoczyna się silne bombardowanie z powietrza Starego Miasta.

Przeciwko wojskom powstańczym Niemcy wprowadzają do akcji Goliathy – zdalnie sterowane pojazdy służące do niszczenia barykad i umocnień. To opancerzone pojazdy, zdolne do przenoszenia nawet 100 kg materiałów wybuchowych. Operator Goliatha podjeżdżał z takim ładunkiem w pobliże pozycji wroga i detonował go. Jednym z najskuteczniejszych, ale bardzo niebezpiecznych sposobów walki z tymi pojazdami jest przecinanie kabla łączącego pojazd z operatorem.

Rozpoczyna się budowa wykopu i barykady osłaniającej przejście Al. Jerozolimskimi ze strony północnej na południową, czyli z domu nr 20 do domu nr 17. Przejście to do ostatniego dnia Powstania zapewnia łączność oddziałom z obu części Śródmieścia. Dla ludności cywilnej jest jedynym szlakiem ewakuacyjnym.

Swoją pierwszą audycję z Warszawy nadaje John Ward, Brytyjczyk, jeniec wojenny, który po ucieczce z niewoli wstąpił w szeregi Armii Krajowej. Podczas powstania od 7 sierpnia do 29 września nada do Londynu ponad 100 relacji i depesz o sytuacji w walczącej Warszawie. Obok audycji powstańczej radiostacji „Błyskawica” są one dla zachodniej opinii publicznej głównym źródłem wiadomości o powstaniu.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Wybierz się na wojskowe studia
 
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ogień na alpejskich szczytach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO