moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
3 sierpnia 1944

„Trzy dni walki z okupantem przyniosły nam wielkie sukcesy taktyczne i moralne. Oddziały Armii Krajowej opanowały, łamiąc opór okupanta, większą część stolicy, wyzwalając jednocześnie w duszach Polaków entuzjazm dla walki i ufność w jej powodzenie”
Wspólna odezwa Delegata Rządu na Kraj Jana Stanisława Jankowskiego, przewodniczącego Rady Jedności Narodowej Kazimierza Pużaka oraz dowódcy AK gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”

Niemcy ściągają do Warszawy posiłki. Przybywają m.in. złożone z kryminalistów oddziały 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”. Fot. Bundesarchiv.

W Śródmieściu powstańcy opanowują kilka budynków o znaczeniu strategicznym: Dworzec Pocztowy w Al. Jerozolimskich przy Żelaznej, Dom Turystyczny przy pl. Starynkiewicza, posterunek policji niemieckiej „Nordwache” u zbiegu Chłodnej i Żelaznej. Na Starym Mieście udało się opanować Pałac Blanka, Pałac Mostowskich oraz Arsenał. W Śródmieściu południowym powstańcy obsadzają znaczną część terenów Politechniki. Na Żoliborz wracają oddziały ppłk. Mieczysława Niedzielskiego „Żywiciela”.

Koniec powstania na prawym brzegu Wisły. Komendant Obwodu Praga ppłk Antoni Żurawski „Bober”, w obliczu przewagi wroga i braku perspektyw na opanowanie dzielnicy, decyduje się przerwać walkę. Powstańcy powracają do konspiracji. Część z nich przedostaje się przez Wisłę na Sielce, Sadybę i do Puszczy Kampinoskiej.

Niemcy ściągają do Warszawy posiłki. Przybywają m.in. złożone z kryminalistów oddziały 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger” oraz składająca się z Rosjan brygada RONA (Russkaja Oswoboditielnaja Narodnaja Armia) pod dowództwem gen. SS Bronisława Kamińskiego. Oddziały te dopuszczą się później szeregu zbrodni wojennych. Przyjeżdża też pociąg pancerny. Ok. godz. 20 lotnictwo niemieckie dokonuje pierwszych nalotów na miasto.

Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK uruchamia w Śródmieściu sześć patroli megafonowych. Nadawane są audycje informacyjne, odezwy dowództwa do ludności cywilnej oraz podnoszące na duchu wiersze i piosenki.

Odznaczony zostaje pierwszy powstaniec warszawski. Mechanik Jan Łuniewski „Lumeński”, który naprawił jeden ze zdobytych dzień wcześniej czołgów Panther, zostaje uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Gdynia wita „Albatrosa”
 
Rozkaz ludobójstwa
Włoscy lotnicy w Malborku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO