moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
4 sierpnia 1944

„Z dnia na dzień, z chwili na chwilę Warszawa zrzuca z siebie znienawidzone zewnętrzne objawy okupacji. Zrywane są tabliczki z idiotycznymi nazwami ulic, znikają „Gaststätty”, „Schneidery” i „Uhrmachery”. Diabli wzięli godzinę policyjną. Stuliły pysk megafony. A na oswobodzonych ulicach, na każdym domu – polska chorągiew”
Znikają ślady niemczyzny, Biuletyn Informacyjny, nr 40

Rzeź Ochoty. Powojenne ekshumacje przy kościele św. Jakuba na pl. Narutowicza. Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Komenda Główna Armii Krajowej wydaje rozkaz o oszczędzaniu amunicji i przejściu do czynnej obrony. Decyzja ta kończy okres powstańczej ofensywy. Następnego dnia rozpoczyna się generalny kontratak wojsk niemieckich.

Dowódcą wszystkich niemieckich sił w Warszawie zostaje mianowany specjalista od zwalczania ruchu oporu, gen. SS Erich von dem Bach-Zelewski. Wojsko niemieckie otrzymuje rozkaz stłumienia powstania wszelkimi sposobami. Gen. Bach-Zelewski w ten sposób opisywał później wydane przez Adolfa Hitlera polecenie: „każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Rozpoczyna się rzeź Ochoty. Rano do dzielnicy wkroczyły oddziały SS RONA pod dowództwem płk. Bronisława Kamińskiego. Żołnierze rozpoczynają serię gwałtów, rabunków i morderstw na ludności cywilnej. Ogółem śmierć w powstaniu poniosło ok. 10 tysięcy mieszkańców Ochoty.

Sztab Komendy Okręgu Warszawskiego AK przenosi się z hotelu „Victoria” do gmachu PKO przy ul. Jasnej 9 (róg Świętokrzyskiej).

Hm. por. Stanisław Broniewski „Orsza”, naczelnik Kwatery Głównej Szarych Szeregów, powołuje do życia Harcerską Pocztę Polową. Pierwszego dnia jej działania, tj. 6 sierpnia, harcerze przenoszą ok. 600 listów. Następnego już ponad 2000. Do końca powstania HPP dostarczy ok. 200 tys. przesyłek.

Poprzedni dzień Następny dzień

Bibliografia:
Władysław Bartoszewski „Dni walczącej Stolicy. Kronika Powstania Warszawskiego”
Władysław Bartoszewski „1859 dni Warszawy”
Andrzej Kunert „Kronika Powstania Warszawskiego”
Tadeusz Bór-Komorowski „Powstanie Warszawskie”
Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Władysław Bartoszewski. Wywiad rzeka”
Norman Davies „Powstanie'44”
Muzeum Powstania Warszawskiego, www.1944.pl
Materiały Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego, www.sppw1944.org


Course on Diplomacy
 
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ogień na alpejskich szczytach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO