moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
SOS: „Sokół” wzywa pomocy

ORP „Lech” i szwedzki „Belos” odebrały sygnał SOS. Nadała go załoga okrętu podwodnego ORP „Sokół”, który miał awarię i osiadł na dnie. Jednostki ratownicze ruszyły na pomoc.

Na wodach Zatoki Gdańskiej 4–5 października odbyły się międzynarodowe ćwiczenia „Northern Crown 2012”. Były to polsko-szwedzkie manewry ratownicze z wykorzystaniem natowskiego systemu NSRS służącego do ewakuacji załogi zanurzonego okrętu podwodnego. Pozwala on podejść do spoczywającego na dnie okrętu i suchą stopą ewakuować jego załogę.

Na filmie widać całość operacji, począwszy od wykorzystania robota podwodnego, przez pracę nurków aż do finalnej części – czyli połączenia pojazdu podwodnego z okrętem podwodnym.

Niesienie pomocy załogom uszkodzonych okrętów podwodnych to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji ratowniczych na morzu.

Źródło: Reporterzy MW
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO