moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Kurs Działań Specjalnych GROM – szkolenie ze śmigłami

Operacje wojsk specjalnych to często błyskawiczne akcje na tyłach przeciwnika. Kluczowym elementem jest wówczas zaskoczenie, szybkość i zdecydowanie w działaniu. Śmigłowce, dzięki swoim unikatowym cechom, takim jak pionowy start i lądowanie, operowanie niemal z każdego miejsca czy możliwość pozostania w zawisie, są bardzo lubiane i cenione przez operatorów.

Śmigłowce to nie tylko transport żołnierzy, to także wsparcie ogniem z broni pokładowej, możliwość ewakuacji rannych oraz dostarczenia zaopatrzenia pododdziałom, którym nie można go dostarczyć innymi sposobami. Na Kursie Działań Specjalnych operatorzy szlifują m.in. technikę desantu na „grubej linie” oraz ewakuacji na „gronie”, czyli linie podwieszonej pod śmigłowcem z kilkoma operatorami na raz. Ponadto uczą się współpracy z załogą śmigłowca oraz elementów naprowadzania ogniowego śmigłowców w dzień i w nocy. W tym roku po raz pierwszy do szkolenia został użyty nowy nabytek wojsk specjalnych – śmigłowiec S-70i Black Hawk.

Fot. Michał Niwicz
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO