moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Rekonstrukcje walk w rocznicę bitwy nad Bzurą

Dwie duże rekonstrukcje historyczne wielkich bitew z września 1939 roku można było obejrzeć w ostatni weekend pod Warszawą. 17 września, w 77. rocznicę ataku ZSRR na Polskę, w Sochaczewie odbyła się nocna inscenizacja opowiadająca o walkach o to miasto. Dzień później na polach pod Łomiankami pokazano ostanie boje armii „Poznań” i „Pomorze” w trakcie przebijania się do stolicy. 

Sochaczewskie widowisko było oparte na wspomnieniach żołnierzy z 18 Pułku Piechoty i zrealizowane w oryginalnej scenerii zamku Książąt Mazowieckich. Przybliżyło ono widzom losy II Batalionu oraz jego bohaterskiego dowódcy majora Feliksa Kozubowskiego, który poległ 15 września w trakcie walk nieopodal zamku. Rekonstrukcja ta była zwieńczeniem obchodów rocznicy bitwy nad Bzurą. W ich trakcie nadano 38 Dywizjonowi Zabezpieczenia Obrony Powietrznej nazwę wyróżniającą „Sochaczewski”. Przyjął on na patrona właśnie majora Kozubowskiego. Obchody i widowisko zorganizowali burmistrz Sochaczewa oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Z kolei pierwsza część widowiska historycznego „Bitwa pod Łomiankami 1939” opowiadała o wydarzeniach z 19 września 1939 roku, kiedy to 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich pod dowództwem pułkownika Edwarda Godlewskiego w brawurowej szarży przełamał kordon niemiecki i przedarł się do Warszawy. W drugiej części bitwy przybliżono tragiczny epizod, który rozegrał się w tym rejonie tuż po przedarciu się kawalerzystów z Grupy Operacyjnej gen. Abrahama. Na polach pod Łomiankami poległ, walcząc w pierwszej linii z karabinem w ręku, generał Mikołaj Bołtuć. Oprócz Grzmota-Skotnickiego i Włada był trzecim generałem poległym w trakcie bitwy nad Bzurą. Organizatorem tej inscenizacji był burmistrz Łomianek. Projekt wsparło Ministerstwo Obrony Narodowej. Honorowy patronat nad nim objął prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Tekst: Mikołaj Klorek
Zdjęcia: Anna Herman i Jarosław Borek, Stowarzyszenie SRH AA7
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO