moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Muzeum na Westerplatte

1 września 1939 roku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte strzegło około 210 żołnierzy, uzbrojonych w cztery moździerze kalibru 81-milimetrów, dwa działka przeciwpancerne 37 mm, działo piechoty 75 mm, po kilkadziesiąt karabinów maszynowych, karabinków, pistoletów i tysiąc granatów. W założeniach wyposażenie to miało im pozwolić na kilkugodzinną obronę, do czasu przybycia posiłków. Tymczasem Polacy siedem dni odpierali atak tysiąca Niemców z pancernika, dysponujących potężną artylerią, wspieranych przez policję gdańską, kompanię szturmową, pododdziały SS, Kompanię Pionierów z Rosslau i dwa dywizjony Luftwaffe. Według niektórych szacunków przeciwko obrońcom Westerplatte III Rzesza skierowała w sumie nawet 3 – 4 tysiące żołnierzy.

Fot. Jarosław Wiśniewski
Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO