Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Sejm ustanowił je w 2004 roku m.in. na pamiątkę polskich wojsk zdobywających Berlin.
Ten dzień ma również przypominać o niepodległości Polski i pochodzeniu naszych narodowych barw. Biel i czerwień związane są z kolorami XVI-wiecznego herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od polskiego Orła oraz litewskiej Pogoni, czyli rycerza galopującego na koniu, a czerwień od tła tarcz herbowych.
Dziś przedstawicielstwa dyplomatyczne, cywilne lotniska i kapitanaty portów oprócz biało-czerwonej flagi używają też flagi z polskim godłem. Pojawia się ona także w siłach zbrojnych. Bandera wojenna Marynarki Wojennej to biało-czerwona flaga z godłem zakończona trójkątnymi językami. Podobna do niej jest flaga Ministra Obrony Narodowej, na której znajduje się także kotwica skrzyżowana z lufą armatnią. Natomiast na fladze lotnisk wojskowych widnieje orzeł i lotnicza szachownica.
Fot.: Jarosław Wiśniewski, Marian Kluczyński, Studio Iwona ISW, Artur Weber, Bogusław Politowski, Dariusz Kudlewski, Karolina Prymlweicz, Radosław Pioch, Michał Niwicz