moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wędka zamiast karabinów

Oficjalnie, każdy polski kontyngent wojskowy poza granicami kraju jest tak samo ważny. Nieoficjalnie, w żołnierskim środowisku o jednych mówi się, że są bojowe, niebezpieczne. O innych zaś, że przypominają WDW (Wojskowe Domy Wypoczynkowe) działające w systemie all inclusive. Jaka jest misja w Mali? Polscy żołnierze skończyli właśnie szkolenie pierwszego malijskiego batalionu – pisze Bogusław Politowski, publicysta polski-zbrojnej.pl, który obserwował, jak polscy żołnierze szkolą wojskowych w Mali.

W takiej ocenie misji jest oczywiście wiele uproszczeń i złośliwości. Nie można bowiem mierzyć wagi zadania wykonywanego tysiące kilometrów od domu kilogramami wystrzelonej amunicji, ilością adrenaliny bądź atrakcyjnością rejonu pobytu. We wszelkich podsumowaniach winny liczyć się przede wszystkim osiągnięte efekty.

O małym – 20-osobowym kontyngencie w Mali mówi się niewiele. Być może dlatego, że został utworzony stosunkowo niedawno, bo w lutym tego roku. Ale pewnie też dlatego, że stacjonuje w Afryce Zachodniej, gdzie przedstawicielom mediów nie jest łatwo się dostać.

Niewielki zespół polskich żołnierzy wysłany do Mali nie został jeszcze sklasyfikowany w środowisku żołnierskim. Ale moim zdaniem nasi transportowcy, saperzy i logistycy  znajdujący się w pobliżu równika wykonują kawał dobrej roboty. Najważniejszym ich zadaniem jest szkolenie miejscowych żołnierzy. U boku przedstawicieli 22 innych armii próbują z miejscowego, mało zdyscyplinowanego i słabo wyszkolonego wojska stworzyć formację militarną zdolną zapewnić bezpieczeństwo afrykańskiego kraju i jego ludności. Polacy pojechali tam uzbrojeni w wiedzę, doświadczenie i gotowe wzorce. I właśnie to przekazują malijskim wojskowym.

Uczą ich nie tylko strzelać, ale także tego, jak przechowywać amunicję i broń, jak tworzyć magazyny i ewidencjonować gromadzone w nich rzeczy. Pokazują też, jak należy wydawać je z magazynu, jak organizować ich dystrybucję i zaopatrywać pododdziały w terenie.

Przyszłych kierowców uczą nie tylko jak prowadzić różne pojazdy, ale także jak o nie dbać, obsługiwać, naprawiać czy planować przeglądy i naliczać resursy. Polscy specjaliści od transportów lotniczych i przeładunków JTT (Joint Transit Team) pracują na lotnisku w stolicy Mali – Bamako. Od ich pracy zależą dostawy z międzynarodową pomocą. Tego, co potrafią, uczą swoich afrykańskich kolegów. Nad bezpieczeństwem zajęć cały czas czuwają nasi saperzy. Specjaliści od min sprawdzają teren bazy i place ćwiczeń. Dzięki nim szkolenie przebiega bez zakłóceń.  

W bazie Koulikoro kończy się właśnie pierwsza, 10-tygodniowa tura szkolenia. Dowódca polskiego kontyngentu ppłk Adam Jangrot chwali żołnierzy za wykonaną pracę szkoleniową. Jego zdaniem miejscowi żołnierze chętnie przyswajali wiedzę przekazywaną przez instruktorów w polskich mundurach. Jest pewne, że to, czego się nauczyli, szybko wdrożą w swoich jednostkach.

Niedługo rozpocznie się druga tura zajęć – szkolenie żołnierzy następnego malijskiego batalionu. Podsumowując pierwszą, można powiedzieć, że cel, który przyświecał polskim wojskowym, został osiągnięty. Pojechaliśmy na misję do Mali nie z orężem i karabinami, nie po to, aby dać przysłowiową rybę. Pojechaliśmy tam z wędką w postaci wiedzy, która przekazywana kolejnym pokoleniom  żołnierzy będzie długo służyła całemu malijskiemu społeczeństwu.

Bogusław Politowski
Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Podziemna potęga
 
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Double Eagle po nowemu
Chciałem walczyć z Niemcami
Darłowo czeka na śmigłowce
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Własne interesy Europy
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
O Patriotach na WAT
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Nowy wiceminister w MON
Symulatory strzelań Rosomaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Obradowała Rada Gabinetowa
Czerwoni w odwrocie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Szturmani na Lipie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Ważka bliżej
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
For the Right Cause
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Umowa na Harpie podpisana!
Nauka zimowego pływania
Iran uderza w USA
Żyj zdrowiej
Defense Without Politics
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO