moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wędka zamiast karabinów

Oficjalnie, każdy polski kontyngent wojskowy poza granicami kraju jest tak samo ważny. Nieoficjalnie, w żołnierskim środowisku o jednych mówi się, że są bojowe, niebezpieczne. O innych zaś, że przypominają WDW (Wojskowe Domy Wypoczynkowe) działające w systemie all inclusive. Jaka jest misja w Mali? Polscy żołnierze skończyli właśnie szkolenie pierwszego malijskiego batalionu – pisze Bogusław Politowski, publicysta polski-zbrojnej.pl, który obserwował, jak polscy żołnierze szkolą wojskowych w Mali.

W takiej ocenie misji jest oczywiście wiele uproszczeń i złośliwości. Nie można bowiem mierzyć wagi zadania wykonywanego tysiące kilometrów od domu kilogramami wystrzelonej amunicji, ilością adrenaliny bądź atrakcyjnością rejonu pobytu. We wszelkich podsumowaniach winny liczyć się przede wszystkim osiągnięte efekty.

O małym – 20-osobowym kontyngencie w Mali mówi się niewiele. Być może dlatego, że został utworzony stosunkowo niedawno, bo w lutym tego roku. Ale pewnie też dlatego, że stacjonuje w Afryce Zachodniej, gdzie przedstawicielom mediów nie jest łatwo się dostać.

Niewielki zespół polskich żołnierzy wysłany do Mali nie został jeszcze sklasyfikowany w środowisku żołnierskim. Ale moim zdaniem nasi transportowcy, saperzy i logistycy  znajdujący się w pobliżu równika wykonują kawał dobrej roboty. Najważniejszym ich zadaniem jest szkolenie miejscowych żołnierzy. U boku przedstawicieli 22 innych armii próbują z miejscowego, mało zdyscyplinowanego i słabo wyszkolonego wojska stworzyć formację militarną zdolną zapewnić bezpieczeństwo afrykańskiego kraju i jego ludności. Polacy pojechali tam uzbrojeni w wiedzę, doświadczenie i gotowe wzorce. I właśnie to przekazują malijskim wojskowym.

Uczą ich nie tylko strzelać, ale także tego, jak przechowywać amunicję i broń, jak tworzyć magazyny i ewidencjonować gromadzone w nich rzeczy. Pokazują też, jak należy wydawać je z magazynu, jak organizować ich dystrybucję i zaopatrywać pododdziały w terenie.

Przyszłych kierowców uczą nie tylko jak prowadzić różne pojazdy, ale także jak o nie dbać, obsługiwać, naprawiać czy planować przeglądy i naliczać resursy. Polscy specjaliści od transportów lotniczych i przeładunków JTT (Joint Transit Team) pracują na lotnisku w stolicy Mali – Bamako. Od ich pracy zależą dostawy z międzynarodową pomocą. Tego, co potrafią, uczą swoich afrykańskich kolegów. Nad bezpieczeństwem zajęć cały czas czuwają nasi saperzy. Specjaliści od min sprawdzają teren bazy i place ćwiczeń. Dzięki nim szkolenie przebiega bez zakłóceń.  

W bazie Koulikoro kończy się właśnie pierwsza, 10-tygodniowa tura szkolenia. Dowódca polskiego kontyngentu ppłk Adam Jangrot chwali żołnierzy za wykonaną pracę szkoleniową. Jego zdaniem miejscowi żołnierze chętnie przyswajali wiedzę przekazywaną przez instruktorów w polskich mundurach. Jest pewne, że to, czego się nauczyli, szybko wdrożą w swoich jednostkach.

Niedługo rozpocznie się druga tura zajęć – szkolenie żołnierzy następnego malijskiego batalionu. Podsumowując pierwszą, można powiedzieć, że cel, który przyświecał polskim wojskowym, został osiągnięty. Pojechaliśmy na misję do Mali nie z orężem i karabinami, nie po to, aby dać przysłowiową rybę. Pojechaliśmy tam z wędką w postaci wiedzy, która przekazywana kolejnym pokoleniom  żołnierzy będzie długo służyła całemu malijskiemu społeczeństwu.

REKLAMA

Bogusław Politowski
Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Zostań studentem ASzWoj
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Zaplecze dla Rosomaków
„Kaper” przeciw terrorystom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Zamek na poligonie
Laserowa artyleria US Army
Nowe sanitarki dla wojska
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sonary dla śmigłowców ZOP
Kraby kontra okręt
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kaprale po Legii Akademickiej
F-16 kończą misję w Estonii
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Defender 2020: Symulator Pioruna
„Aviation Detachment” w Łasku
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Wybuchowa edukacja
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Dekady za wcześnie
Ukraiński kurs na Zachód
Ku czci roku 1918 i 1920
Szybsza droga do armii zawodowej
Szybciej do wojska
Polak z Medalem NATO
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kabina do zadań specjalnych
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Wojsko przeciw wirusowi
Amerykanie odmładzają F-16
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Październik pod znakiem Tallboya
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ochotnik do Auschwitz
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO