moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czeka nas niełatwa misja w Afryce

Pierwszych pięciu polskich żołnierzy odlatuje dzisiaj na misję do Mali. – Mamy przygotować Malijczyków do pracy w magazynach i obsługi sprzętu specjalistycznego – mówi ppłk Adam Jangrot, dowódca pierwszej zmiany polskiego kontyngentu i szef sztabu 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. Portalowi polska-zbrojna.pl udało się przed wylotem porozmawiać z nim o przygotowaniach do misji, zagrożeniach i zadaniach, jakie czekają na naszych żołnierzy.polska-zbrojna.pl: Mali będzie trzecią Pańską misją w Afryce. Która z dwóch poprzednich była trudniejsza?

Ppłk Adam Jangrot: Rzeczywiście, służyłem pół roku w Demokratycznej Republice Konga, byłem też przez osiem miesięcy w Czadzie. Każda z misji była zupełnie inna. Z powodów zdrowotnych i klimatycznych trudniejszy był pobyt w Kongu. Pod względem organizacyjnym i odpowiedzialności wielkim wyzwaniem była natomiast misja czadyjska.

Czego się Pan najbardziej obawia podczas pobytu w Mali?

Na każdej misji wielkim wyzwaniem są warunki klimatyczne, do których organizmy żołnierzy muszą się przystosować. W afrykańskim klimacie Europejczyk przez pierwsze dwa, trzy tygodnie nie jest w stanie wiele zrobić, bo wydajność organizmu jest dużo mniejsza. Myślę jednak, że zdążymy się zaaklimatyzować. Gotowość do działania mamy osiągnąć 1 kwietnia. Oczywiście mam też świadomość, że w Mali nadal działają dżihadyści. Będziemy co prawda z dala od rejonu starć, ale i tak misja nie będzie łatwa.

Kogo będziecie tam szkolić?

Wiemy, że armia malijska znalazła się w ubiegłym roku w bardzo trudnej sytuacji. Z informacji, jakie do nas docierają wynika, że mamy się zająć szkoleniem logistycznym żołnierzy z nowego poboru. Są to młodzi ludzie, którzy postanowili wstąpić do armii, ponieważ chcą zrobić coś dla swego kraju. Motywacja wcześniej zaciągających się była nieco inna. Chodziło im głównie o zapewnienie, dzięki żołdowi, utrzymania sobie i rodzinie.

Czego konkretnie będziecie uczyć Malijczyków?

Trudno w tej chwili udzielić pełniej odpowiedzi, ponieważ dopiero na miejscu poznamy, jakie są tam ostateczne potrzeby. Jednak już teraz wiadomo, że mamy przygotować Malijczyków do pracy w magazynach i obsługi sprzętu specjalistycznego.

Będzie Pan musiał pogodzić dwie funkcje: dowódcy kontyngentu i szkoleniowca.

Nawet trzy, bo będę też dowódcą narodowego elementu wsparcia, czyli NSE, co wiąże się z gospodarowaniem mieniem, które jedzie z nami na misję.

Jaki sprzęt zabieracie ze sobą?

Żywność, pistolety Glock i mini-Beryle, amunicję, a także sprzęt informatyczny.

Czasu na przygotowanie kontyngentu nie było zbyt wiele…

To prawda. Przygotowania były krótkie, ale za to bardzo intensywne. Otrzymaliśmy nową broń, dlatego przeszkolono żołnierzy z jej użycia i zorganizowano strzelania. Wszyscy wyjeżdżający przeszli też szkolenie z prawa konfliktów zbrojnych i odbyli zajęcia z psychologiem. W tym tygodniu w Bydgoszczy przewidywana jest certyfikacja elementów kontyngentu, z wyjątkiem odlatującego ze mną do Mali zespołu załadunku i rozładunku transportu lotniczego.

Mali to dla nas kraj egzotyczny i mało znany. Czy tak jak przed poprzednimi misjami mieliście zajęcia dotyczące kwestii kulturowych i obyczajowych.

Tak. W 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu spotkaliśmy się z mieszkającym w Warszawie Malijczykiem, który utrzymuje bliskie więzi ze starą ojczyzną. Nasz wykładowca był w Mali przed dwoma miesiącami i przedstawił nam obecną sytuację społeczno-polityczną, historię kraju oraz jego zwyczaje. Zorientowaliśmy się, że południe Mali, gdzie będziemy stacjonowali, jest zwarte kulturowo i obyczajowo. Bardziej różnorodna wydaje się natomiast północ kraju.

Polscy żołnierze będą mieć możliwość kontaktu z krajem?

Z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy dostaliśmy telefony satelitarne. Będą nam one służyły do komunikacji, zarówno z przełożonymi, jak z rodzinami. Z kolejnymi transportami żołnierzy ma też dojechać sprzęt komputerowy, abyśmy mogli do kraju przesyłać na przykład wojskowe dokumenty. Mam nadzieję, że w bazach Internet będzie działał bez przeszkód.

Wracacie za pięć miesięcy?

Za pięć albo siedem miesięcy. Może się zdarzyć, że ze względu na konieczność dokończenia któregoś z etapów szkolenia nasz pobyt zostanie przedłużony. Na razie rotacja kontyngentu jest przewidziana na przełomie października i listopada 2013 roku.

Rozmawiali: Anna Dąbrowska i Tadeusz Wróbel

AD, WR

autor zdjęć: Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~CZAD1
1362347460
Właściwy człowiek na dobrym miejscu. Pozdrowienia z Iriby ;-)
39-53-2D-F1
~scoobydoopoznan
1361882100
nie łatwo to jest w rzeźni... . weźcie coś na komary i na słońce z filtrem +50 .. . powodzenia. p.s. unikać wieprzowiny i etanolu ... .
00-B3-ED-57

Nie tylko rozpoznanie
 
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Misje kształtują charakter
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
W drodze do Ameryki
Siła braterstwa
„Albatros” wyszedł na morze
Marynarz na „Korfantym”
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Jacht i menażki od wojska
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Oni tworzą legendę
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Missions Shape Character
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kask Weterana do zdobycia!
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Nagroda nie tylko od dowódcy
A Multi-Front Operation
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
Tygrysy grasowały także nocą!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Gorzka parada zwycięstwa
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Symulator Rosomaka
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Borsuk bezwzględnie potrzebny
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Afganistan. Czas wracać do domu
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Krwiodawcy w mundurach
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nowe książeczki wojskowe
Borsuk pokazał swoje możliwości
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Jak wojsko walczy z pandemią
PKW Turcja już działa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Specjaliści od wsparcia
Power of Brotherhood
Moździerze dla WOT-u
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO