moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marynarka Wojenna przed wielką zmianą

– W tym roku zapadły bardzo istotne decyzje dotyczące przyszłości Marynarki Wojennej – powiedział Tomasz Siemoniak, szef MON, w Gdyni. Przypomniał, że opracowana niedawno koncepcja rozwoju tej formacji zakłada zakup m.in. nowoczesnych okrętów patrolowych, podwodnych oraz śmigłowców.

– Marynarka Wojenna ma przed sobą bardzo dobre perspektywy i wszyscy dołożymy wszelkich starań, ze wsparciem m.in. parlamentarzystów, żeby te plany zrealizować – powiedział minister Siemoniak podczas obchodów 94. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej. Dodał, że koncepcję rozwoju poparli prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje czterdziestoma okrętami bojowymi oraz przeszło czterdziestoma śmigłowcami i samolotami. Do jej zadań należy m.in. osłona szlaków, którymi transportowane są strategiczne dla gospodarki surowce. Zabezpiecza polskie interesy na morzu, współpracuje też z siłami innych państw NATO na rzecz bezpieczeństwa europejskiego.

Wkrótce Marynarka przejdzie gruntowną modernizację. To przedsięwzięcie podzielone zostało na trzy etapy. Na początek zostanie oddany do eksploatacji  ORP „Ślązak”, który będzie jednostką patrolową. Okręt powstaje na bazie niedokończonej korwety „Gawron”. Jest już wyposażony m.in. w układ napędowy, systemy okrętowe i zaopatrywania na morzu. Dalsze prace mają kosztować 250 mln zł. ORP „Ślązak” będzie jednym z najszybszych i najnowocześniejszych okrętów patrolowych na Morzu Bałtyckim. Powinien rozwijać prędkość do 30 węzłów.

Minister wyraził dzisiaj zaniepokojenie stanem projektu przebudowy kadłuba korwety na okręt patrolowy. – Warunkiem jest konsolidacja Stoczni Nauta i Stoczni Marynarki Wojennej. Działania syndyka nie mają odpowiedniego tempa, co jest niepokojące. Zwłaszcza, że Marynarka potrzebuje takiego okrętu, podobnie jak remontu jednej z fregat, która ma pełnić funkcje szkoleniowe – powiedział Tomasz Siemoniak.


Na tym jednak nie koniec. – Spodziewamy się, że wkrótce zostaną uruchomione procedury pozyskania nowych niszczycieli min – mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy Marynarki Wojennej. „Mewa”, „Czajka” i „Flaming” będą zastąpione trzema nowymi. – Nadal zamierzamy jednak wykorzystywać liczne nowatorskie rozwiązania, które zostały wprowadzone na tych okrętach – zapowiada kmdr por. Zajda. Chodzi m.in. o „Głuptaka”. To niewielki pojazd podwodny, który służy do wykrywania i neutralizacji zagród minowych. Zawiera on ładunek wybuchowy, dlatego w razie potrzeby może dokonać samozniszczenia, unieszkodliwiając przy okazji cel.

Kluczowe znaczenie dla Marynarki Wojennej ma także wymiana okrętów podwodnych. Cztery jednostki typu Kobben zgodnie z planem powinny zostać wycofane do 2016 r. Okręt klasy Kilo ORP „Orzeł” będzie służył do 2022 r. W ich miejsce zostaną kupione trzy inne, nowocześniejsze.

Modernizację Marynarki Wojennej resort obrony planuje zakończyć w 2030 r. Do tego czasu będzie ona miała po trzy okręty obrony wybrzeża, okręty podwodne i okręty patrolowe, sześć śmigłowców służących do walki z jednostkami operującymi pod wodą, Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, trzy niszczyciele min z bezzałogowymi systemami poszukiwania i zwalczania min, dwa przeciwlotnicze zestawy rakietowe do osłony baz morskich, dwa okręty ratownicze i siedem śmigłowców ratownictwa morskiego, dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego wraz z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi oraz dziesięcioma samolotami patrolowo-rozpoznawczymi,  okręt wsparcia logistycznego, okręt dowodzenia walką minową, okręt hydrograficzny, pływającą stację demagnetyzacyjną, okręt wsparcia operacyjnego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Jago
1513434180
Miało być tak pięknie. Mamy prawie już rok 2018 i przez ten okres dosłownie nic nie zrobiono z zapowiadany z planów. Jestem ciekawy komu na tym zależy, aby nasza marynarka tak wyglądała ?.
02-90-34-0A
~acid
1422956580
To kpina a nie modernizacja. Wszystkie państwa basenu morza Bałtyckiego posiadają korwety, fregaty, niszczyciel rakietowy ederacji Rosyjskiej, desantowce, okrety podwodne i liczne lotnictwo. Polacy.... chcą opędzić marynarkę rakietami przybrzeżnymi i okretami przypominającymi malucha z silnikiem od merca. Bardzo to jest krótkowzroczne. Każdy kto chce się liczyć i nie być rozgrywanym pionkiem musi kontrolować przestrzeń morską. Silna marynarka jest Polsce potrzebna. Fregaty, korwety, kutry patrolowe... a nie imitacje.Budowane oczywiście w Polsce.
EA-C8-C7-C8
~Były zołnierz jednostki w HELU
1418489580
A może za zlikwidowane Okrety bojowa do walki z podwodniakami ktorych bylo 8 szt i od 10 lat nic na ich miejsce? Gdzie kutry patrolowe., gdzie okrety rozpoznawcze szybkiego reagowania. Dlaczego jednostki stacjonujace na Helu zostały zlikwidowane a teraz Putim moze wszystko. Toco jest robione teraz z Armią naszą to kpiny.
7A-3C-3A-32
~Martin Luther King
1360847100
A ja wolałbym, żeby okręty dla polskiej Marynarki Wojennej budowano w Polsce, a nie kupowano szroty z zagranicy.
88-DA-03-4E
~Czytelnik
1354144620
Wolałbym nowoczesne zamiast: "W ich miejsce zostaną kupione trzy inne, nowocześniejsze." Okręty podwodne to przyszłość nie można na nich oszczędzać. Lepiej mieć dwa nie wykryte niż cztery na dnie.
DE-24-9F-BC
~oskarm
1354128000
Sądzę, że lepszą przenosnią byłoby taka sytuacja: potrzebujesz do pracy wywrotki a dostajesz kabriolet... ups przepraszam, zdaniem ministra, korweta gawron miała być najszybszą motorówką świata, to czym będzie patrolowiec? Jeśli nie kończyć Ślązaka jako korwety wielozadaniowej, to należy mu dać przynajmniej ograniczone zdolności bojowe np: ograniczone do zadań zwalczania okrętów podwodnych albo przeciwlotnicze.
99-FB-A5-78
~goltar
1354115100
"ORP „Ślązak” będzie jednym z najszybszych i najnowocześniejszych okrętów patrolowych na Morzu Bałtyckim". Litości z takimi sformułowaniami... To tak jakby najpierw obiecać komuś, że dostanie Porsche 911, a potem kupić mu BMW serii 1 (za 2/3 ceny Porsche 911) i powiedzieć mu aby się cieszył, bo dostał najlepszy samochód w segmencie aut kompaktowych...
DD-7C-47-AA

Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
 
Fort zagłady
68W Means Lifesaver
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Niechciany traktat
Rozpoczynamy nową erę
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Raki strzelały na Bałkanach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Jani, cudem ocalony
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Włochy też chcą Tempesta
Trening medyczny przed misją
Niezwyciężeni znowu trenują
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Albatros” już na wodzie
Kolejne Raki dla wojska
Wojskowe szkolenie dla studentów
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Gavia na Atlantyku
Snajper walczy także z wiatrem
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Osa na patrole
Wsparcie dla saperów
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Bożeny do modyfikacji
Thin Blue Line
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowy wiceminister w MON
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
68W znaczy ratownik
Zmarł trzeci z rannych saperów
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
W drodze po zwycięstwo
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Cienka niebieska linia
Na strzelnicy w szczytnym celu
Życie po zdjęciu munduru
Wabik z WAT-u
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Sosnkowski przywrócony
Wyjątkowa operacja minerów
Nowa misja i nowy sprzęt
Lotem przeciw bolszewikom
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Iranian Chess Game

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO