moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie minerzy ćwiczą na Litwie

Terroryści chcą zaatakować port. Pod kadłubami zacumowanych statków rozmieścili ładunki wybuchowe. Trzeba je odnaleźć i zneutralizować, zanim eksplodują. To tylko jedno z zadań, z którym zmierzą się nurkowie minerzy Marynarki Wojennej podczas międzynarodowych ćwiczeń na Litwie.


Nurkowie wyruszyli z Gdyni do Kłajpedy w weekend. Polecieli wojskowym Herculesem. Od dzisiaj wspólnie z litewskimi kolegami będą ćwiczyć w miejscowym porcie i to zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Będą się im przyglądać obserwatorzy z Łotwy i Estonii – nurkowie z tych państw w przyszłości też chcą dołączyć do ćwiczeń.

– Program jest niezwykle bogaty – podkreśla por. mar. Radosław Sieniawski z Grupy Nurków Minerów. Uczestnicy ćwiczeń zejdą pod wodę, by odnaleźć i zneutralizować miny, a także improwizowane urządzenia wybuchowe, które wcześniej zostały przytwierdzone pod kadłubami cumujących w porcie statków. Będą też poszukiwać niebezpiecznych obiektów na dnie basenu portowego oraz na redzie. – W tej części ćwiczeń wykorzystamy aparaty nurkowe z obiegiem półzamkniętym. Pozwalają one na dłuższe przebywanie pod wodą. Ich cechą jest także amagnetyczność. Nie emitują pola, które mogłoby zdetonować podłożony ładunek – zaznacza por. mar. Sieniawski.

Część ćwiczeń odbędzie się też na lądzie. Nurkowie użyją wówczas m.in. zdalnie sterowanego robota pirotechnicznego Expert. – Przypomina on urządzenie pokazane w filmie „Hurt Locker” – wyjaśnia por. mar. Sieniawski. Robot może podjechać do improwizowanego ładunku i zrobić mu zdjęcie rentgenowskie. – Dzięki temu dowiadujemy się, w jaki sposób ładunek został skonstruowany – tłumaczy por. mar. Sieniawski. Może też samodzielnie go rozbroić. – Robot jest wyposażony w specjalne działko. Wystrzelony z niego strumień wody może rozłączyć przewód prowadzący do materiału wybuchowego i uniemożliwić w ten sposób eksplozję – tłumaczy por. mar. Sieniawski. Możliwości jest zresztą sporo, bo jak podkreślają eksperci, ładunki improwizowane to zawsze wielka niewiadoma. – Liczba ich typów jest niemal tak duża jak konstruktorów – przyznaje por. mar. Sieniawski.

Dla nurków z Gdyni tego typu ćwiczenia to nowość. I to z kilku powodów. – W manewrach zazwyczaj bierzemy udział wspólnie z załogami okrętów – jesteśmy podporządkowani 13 Dywizjonowi Trałowców. Na Litwę jedziemy jednak jako samodzielna formacja – tłumaczy por. mar. Sieniawski. Nowością jest też fakt, że będą się zajmować rozbrajaniem improwizowanych ładunków. Dowództwo Marynarki Wojennej uznało, że trzeba poszerzyć zakres działalności grupy.

Grupa Nurków Minerów zajmuje się m.in. usuwaniem min i starej amunicji z dna akwenów. – Rocznie biorą oni udział w kilkudziesięciu akcjach zarówno na Bałtyku, jak i położonych w głębi lądu rzekach oraz jeziorach – informuje kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Kilka tygodni temu na przykład minerzy wyszli w morze na pokładzie niszczyciela min ORP „Mewa”, by wydobyć z dna ćwiczebne torpedy z czasów drugiej wojny światowej. Niedawno interweniowali też na Mazurach. Z dna jeziora w Mikołajkach wydobyli 15 starych granatów moździerzowych.

Na Litwie będą ćwiczyć do przyszłego weekendu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
 
Polska nie pozostanie osamotniona
Rok Żelaznej Dywizji
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zapal światło dla ofiar Katynia
Śląskie sceny z życia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi na wysokościach
Oko na Europę
Jedna misja, jeden zespół
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Polskie firmy na targach w Londynie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Głos (z) płonącej Warszawy
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowa misja i nowy sprzęt
Thin Blue Line
Wrzesień ’39 na południu Polski
GROM Challenge
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Z maratonu programowania do wojska
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 3
Kosmiczny gość
Defendery 2019 – część 4
Warszawa – miasto nieujarzmione
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Cienka niebieska linia
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Sprawdzają Brutusa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Robot” w akcji
Umarły dla świata
Klasy wojskowe po nowemu
Irańskie szachy
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Walka i dyplomacja
A Torn Subcontinent
Historia Liberatora wyjaśniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zapal lampkę bohaterom Września’39
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Samochód do desantowania
Chorwacki test polskich kadetów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO