moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polowanie na „Sokoła”

Lecieli śmigłowcem na wysokości 300 metrów nad morzem, kiedy dostali zadanie: wykryć okręt podwodny. Wokół widać tylko ciemne niebo, z którym zlewa się granatowa woda. Nie ma żadnych punktów orientacyjnych, żadnych ułatwień. – To jak szukanie igły w stogu siana – mówi jeden z nawigatorów Mi-14.


Do ćwiczeń z wykrywania okrętu podwodnego ORP „Sokół” na Morzu Bałtyckim zaangażowano dwie załogi śmigłowców Mi-14. Pierwsze zadanie musieli wykonać w dzień. – To łatwiejsza część ćwiczeń – przyznaje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. – Ale i tak wykonywanie zadań na morskim poligonie z powietrza nigdy nie jest proste. Wokół widać tylko niebo i wodę, które często są niemal identycznego koloru, nie ma punktów, które mogłyby ułatwić nawigację.

Ale, jak podkreśla kmdr Cichy, jeśli załodze śmigłowca uda się wykryć okręt podwodny nieprzyjaciela, nie ma on praktycznie żadnych szans.

Żeby to się udało, niezbędne są odpowiednie urządzenia. – Za dnia stosujemy stację hydroakustyczną – mówi por. Krystian Gutkowski, nawigator. – Śmigłowiec wykonuje zawis nad miejscem, w którym podejrzewamy, że może być okręt i na linie opuszczamy stację.


Źródło: Marynarka Wojenna

Urządzenie emituje sygnał akustyczny, który odbija się od tego, co kryje się w wodzie. Przesyła pomiary do specjalnego urządzenia OKA-2m Słowik, znajdującego się na pokładzie śmigłowca. Tak powstaje obraz tego, co jest pod wodą. Dzięki takiej analizie załoga może stwierdzić, czy udało się jej znaleźć to, czego szukała – podwodny okręt nieprzyjaciela. – Gdyby była to realna sytuacja, a nie ćwiczenia, załoga ma dwa wyjścia: może sama zniszczyć okręt, jeśli śmigłowiec jest uzbrojony, albo powiadomić swoją, gotową do walki flotę okrętów – mówi kmdr ppor. Cichy.

Kolejny etap ćwiczeń to poszukiwanie okrętu nocą. Tym razem załoga Mi-14 nie może użyć stacji hydroakustycznej. – Urządzenie możemy „wypuścić” tylko w zawisie, a nocą przepisy zabraniają wykonywać taki manewr – mówi por. Gutkowski. Załoga używa więc pław, które działają jak ucho w wodzie. – Zadanie wykonywały dwie załogi śmigłowców. Każda zrzuciła pięć pław – mówi por. Gutkowski. – W ten sposób stworzyliśmy tak zwane pole pław. Urządzenia nasłuchują tego, co się dzieje w wodzie, wykrywają wszystkie szumy.

Jeśli dane wskazują, że coś znajduje się pod wodą i prawdopodobnie jest to okręt, używa się jeszcze magnetometrów, urządzeń do pomiaru pola magnetycznego ziemi. – Jeśli i one wykryją anomalię magnetyczną, możemy być pewni, że znaleźliśmy to, czego szukaliśmy – mówi Gutkowski.

Ćwiczenia wykrywania okrętów odbywają się w brygadzie kilkanaście razy w roku. Zadanie trwa zazwyczaj dwie godziny, potem załoga wraca na lotnisko. – Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze. Dlatego ćwiczenia i waga zadań pilotów są takie ważne – mówi kmdr ppor. Czesław Cichy.

 O ćwiczeniach Marynarki Wojennej przeczytasz w materiałach portalu polska-zbrojna.pl.

  Szkoleniowe starcie Sokoła i Kościuszki

Dziś Marynarka Wojenna rozpoczyna ćwiczenia polegające na ochronie morskich szlaków. Fregata rakietowa będzie broniła konwoju przed atakiem okrętu podwodnego. Będzie on dodatkowo wspierany przez myśliwiec Su-22. W morze wyjdą m.in. ORP „Kościuszko”, dwa niszczyciele min oraz okręt podwodny ORP „Sokół”. Manewry potrwają do piątku.
  Bezpieczny transport na Bałtyku

Jak zadbać, by do portów bezpiecznie dotarły statki z pomocą humanitarną czy wojskową? Osłonę transportu morskiego na Bałtyku ćwiczą właśnie okręty i lotnictwo Marynarki Wojennej. W manewrach bierze udział m.in. fregata rakietowa, jednostki obrony przeciwminowej, samoloty rozpoznawcze i myśliwce.
Ewa Korsak

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1361185380
zinho nie jest to takie proste jak się wydaje poczytaj sobie o systemach echolokacyjnych Pana profesora Katedry elektroniki morskiej Romana Salamona.Miłego studiowania....
C1-A0-B3-32
~zinho
1361124540
~scoobydoopoznan dzięki przeczytałem. Ja mysle ze to calkiem dobry pomysl choc moja wiedza jest mala , dowodztwo mogloby natychmiast wiedziec ze w naszej strefie pojawil sie wrogi okret i nie tracono by czasu jak na tym szkoleniu na szukanie. Zminimalizowaloby to ryzyko zestrzelenia. Chcialbym za rok isc do oficerki
0A-5A-C5-CD
~scoobydoopoznan
1361057220
-zinho : http://www.witu.mil.pl/www/biuletyn/zeszyty/20050095p/111.pdf http://cmtm.pg.gda.pl/files/2012/04/mg-322DSP-wersja-opisowa.pdf
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1361054880
- zinho na sadzawkę Bałtyk lub jak go zwą go niemieccy podwodniacy 'zalanymi łąkami" każdy sonar jest za dobry . Miłej lektury : http://www.escort.com.pl/publikacje/395-przeglad-technik-sonarowych-pomocnych-w-nawigacji-morskiej?start=1 p.s. Bałtyk jest tak płytki, że można go swobodnie skanować wiązką laserową taką jaką wyszukuje się miny. Można trze w najistotniejszych rejonach zatopić sonary stacjonarne... .
00-B3-ED-57
~zinho
1360975260
A ja mam takie glupie pytanie jestem mlody i pytam z ciekawosci;) Jaki jest zasieg radorow pod woda? Nasze morze ma srednio 53m glebokosci czy nie daloby rady rozmiescic pod woda takie radary ktore zalozmy maja zasieg o promieniu 30km i kontrolowac cala nasza strefe morska?
FE-D9-55-15
~GJ
1360927920
Zgodnie z planami MW ma posiadać 6 śmigłowców ZOP przy ponad 500km linii brzegowej-kpina a jeszcze tylko 50% z nich będzie zdolnych do natychmiastowego lotu bo ( awarie,przeglądy itd)To jak szukanie igły w stogu siana przez 2 śmigła.Ale, jak podkreśla kmdr Cichy, jeśli załodze śmigłowca uda się wykryć okręt podwodny nieprzyjaciela, nie ma on praktycznie żadnych szans pod warunkiem że to stary Kobben czy Kilo ale nowoczesne konstrukcje mają być wyposażone np.w rakiety Mistral czy Mica i wtedy helikoptery nie mają żadnych szans.Mogą powiadomić swoją, gotową do walki flotę okrętów ale jakich? uzbrojonych w działko(wróbla i kałachy ) wolne jak ketchup patrolowce - śmiech.Tu mogła by wejść moja koncepcja małych szybkich 60w+ ścigaczy w połączeniu z helikopterem dawało by to jakiś cień szans na sukces.
0B-F7-F4-32
~scoobydoopoznan
1360924380
cyt:" albo powiadomić swoją, gotową do walki flotę okrętów – mówi kmdr ppor. Cichy" próbujesz bezgłośnie przepchnąć okręty na to sadzawkę. Ok. takie prawo masz. spróbuj jeszcze przepchnąć : dla PKP parowaczy, dla firmy maszyny do pisania, gaźnik dla motoryzacji, mleko w szklanej butelce.... felefax, rubina.. A co, w MW nie macie Bryz, by przyleciały i coś zrzuciły .. ?
00-B3-ED-57
~scoobydoopoznan
1360922880
Należy jak najszybciej dostarczyć im instrumenty godne 2013 roku. Tego potencjału nie możemy zmarnować.
00-B3-ED-57

Arsenał Iranu
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Bolko” w służbie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Klasy wojskowe po nowemu
Security Game
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
JWK z odznaką pamiątkową
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Podziemna potęga
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rywalizacja strzelców wyborowych
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Nowy wiceminister w MON
Pretorianie na Mazurach
We Are All Darfur
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
For the Right Cause
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Śmierć bohatera
Symulatory strzelań Rosomaków
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Stulatka hydrografia
Double Eagle po nowemu
Nauka zimowego pływania
They Train Together, They Fight Together
Militaria na Zamku Królewskim
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Chciałem walczyć z Niemcami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO