moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczny transport na Bałtyku

Jak zadbać, by do portów bezpiecznie dotarły statki z pomocą humanitarną czy wojskową? Osłonę transportu morskiego na Bałtyku ćwiczą właśnie okręty i lotnictwo Marynarki Wojennej. W manewrach bierze udział m.in. fregata rakietowa, jednostki obrony przeciwminowej, samoloty rozpoznawcze i myśliwce.

Operacje lotnicze z pokładu fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko".

Manewry na Morzu Bałtyckim potrwają pięć dni. Biorą w nich udział 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Głównym zadaniem sił morskich jest przeprowadzenie operacji przeciwminowej. Chodzi o to, by w zaminowanym akwenie powstał bezpieczny szlak żeglugowy dla transportu morskiego. W tej części operacji najważniejszą rolę pełni niszczyciel min ORP „Flaming” i trałowiec  ORP „Gopło”.

ORP „Gopło”

– Te okręty zaopatrzone są w bezzałogowe pojazdy podwodne, specjalistyczne urządzenia trałowe, a na ich pokładach są grupy nurków minerów – mówi kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik Marynarki Wojennej. Komandor podkreśla, że załoga ORP „Flaming” ma bardzo duże doświadczenie. – Już trzykrotnie pełniła służbę w elitarnym Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

Operację sił przeciwminowych koordynuje okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki”. Ta jednostka z polskim sztabem na pokładzie na początku przyszłego roku  obejmie dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

O osłonę okrętów zadba fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. Może śledzić i zwalczać cele na wodzie, ale też samoloty i okręty podwodne. Dzięki   systemom elektronicznym może kontrolować przestrzeń powietrzną w odległości nawet 500 km. Dodatkowym atutem jest operujący z pokładu fregaty śmigłowiec SH-2G Kaman Super Sea Sprite. Uzbrojona w nowoczesną torpedę MU-90 i wyposażona w pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych maszyna może wykryć okręty podwodne i zniszczyć je.

Siły nawodne wspiera także samolot rozpoznawczy lotnictwa morskiego An-28 B1R Bryza oraz dwa samoloty myśliwsko-bombowe Su-22 z Sił Powietrznych. – Samoloty zapewnią osłonę całej operacji z powietrza, a także przeprowadzą symulowane ataki na okręty – tłumaczy kmdr por. Bartosz Zajda.

Poza działaniami typowo bojowymi, załogi okrętów ćwiczyć będą również operację zaopatrzenia okrętów na morzu w wodę, paliwo i inne niezbędne ładunki. Okręty do portów w Gdyni i Świnoujściu powrócą w piątek.

Tomasz Nalikowski

autor zdjęć: Radosław Pioch, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354795500
Znowu propaganda jak za czasów PRL tylko wtedy mieli czym pływać i strzelać w obronie i ataku a teraz co?Przestarzała fregata z nie do końca sprawnymi systemami i uzbrojeniem ma zapewniać ochronę przeciwlotniczą,zwalczać OP,być lądowiskiem i hangarem dla śmigła zgodnie z jej przeznaczeniem ale przypomnę że w/g nowej koncepcji "likwidacji MW" fregat i korwet ma nie być to co zapewni tę podstawową ochronę KAJAK?Po drugie śmigłowce ZOP dziś jest ich 14 i mają zostać wycofane do 2018r.a nowe mają zostać wprowadzone w 2020r i ma być ich tylko 6.Po trzecie SU-22 są już u kresu swojego żywota.Zamówień na nowe myśliwce nie widać a mówienie że zastąpią je BSL to pomysł chory rodem z przedszkola.O Bryzie lepiej nie wspominać bo można się nabawić palpitacji serca.Zastanawiające jest tylko jedno że w ostatnich manewrach MW nie mówi się nic o korwecie i kutrach rakietowych czyżby już zatonęły?
A3-6C-F1-0B

„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
 
Sosnkowski przywrócony
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wyjątkowa operacja minerów
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W drodze po zwycięstwo
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Życie po zdjęciu munduru
Trening medyczny przed misją
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Lotem przeciw bolszewikom
Rozmowy z diabłem
Niezwyciężeni znowu trenują
Bożeny do modyfikacji
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Włochy też chcą Tempesta
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Klasy wojskowe po nowemu
Zmarł trzeci z rannych saperów
Gavia na Atlantyku
Kolejne Raki dla wojska
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Rapują zapraszając do WOT
68W znaczy ratownik
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wsparcie dla saperów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jani, cudem ocalony
„Albatros” już na wodzie
Raki strzelały na Bałkanach
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Wabik z WAT-u
Fort zagłady
Thin Blue Line
Niechciany traktat
Rozpoczynamy nową erę
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Snajper walczy także z wiatrem
Na strzelnicy w szczytnym celu
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Osa na patrole
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rescue Like You Would in a War
„Operacja Wuhan”: Pływanie
68W Means Lifesaver
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Cienka niebieska linia
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO