moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piszmy o sukcesach naszych żołnierzy

Książka „Z Afganistan.pl. Alfabet polskiej misji” Marcina Ogdowskiego, laureata Buzdygana przyznanego przez internautów, trafi może kiedyś na listę lektur – zastanawia się mjr Andrzej Łydka z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

Kilka dni temu czytelnicy portalu polska-zbrojna.pl wybrali swojego laureata Buzdygana. Po raz pierwszy dzięki demokracji wyłoniono w ten sposób zwycięzcę. Vox populi, vox Dei. Laureatem został pan Marcin Ogdowski, dziennikarz, który był w Afganistanie podczas kilku zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Wcześniej wyjeżdżał z polskimi żołnierzami do Iraku. Od kilku lat prowadzi blog „ZAfganistanu.pl”, cieszący się całkiem dużą popularnością, zwłaszcza wśród żołnierzy PKW oraz ich rodzin.

Lektura bloga z bezstronnymi i szczerymi aż do bólu opisami życia w bazach oraz działań żołnierzy podczas prowadzenia patroli, zawierająca także charakterystykę prowincji i dystryktów afgańskich przybliża realia służby ich mężów i ojców. Pozwala również kilkunastu tysiącom rodzin uczestników misji oswoić się z Afganistanem. Dzięki opowiadaniom umieszczonym na blogu kraj ten staje się bliższy i bardziej zrozumiały. Autor jest cywilem. Przebywając wśród żołnierzy w bazie oraz uczestnicząc w patrolach, przygląda się kontyngentowi niejako z zewnątrz i tak go opisuje.

Marcin Ogdowski swoim blogiem oraz napisaną na jego podstawie książką „Z Afganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” wypełnił lukę w polskim reportażu. Mam tu na myśli reportaż wojenny. Jest to cenny, bo rzadko spotykany w dzisiejszych czasach gatunek literacki. Można pokusić się o stwierdzenie, że z walk prowadzonych podczas II wojny światowej w świadomości społecznej zachowały się w zasadzie tylko te epizody, które zostały opisane przez korespondentów wojennych, albo takie, o których nakręcono filmy. Przykładem Dywizjon 303 w bitwie o Anglię (książka por. piechoty Arkadego Fiedlera, znajdująca się w wykazie lektur szkolnych, choć niekiedy bywała z niego wykreślana), obrona Westerplatte, walki mjr. „Hubala” i bitwa o Monte Cassino, opisane przez samozwańczego korespondenta wojennego Melchiora Wańkowicza (byłego praporszczika carskiej armii, uczestnika buntu w I Korpusie Polskim gen. J. Dowbor-Muśnickiego w 1918 roku).

W ostatnich latach w świadomości społecznej silniej utrwaliło się Powstanie Warszawskie. Stało się to dzięki systematycznie organizowanym obchodom kolejnych rocznic oraz twórcom Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak przed nimi dużo jest jeszcze pracy.

A jak to robią nasi południowi sąsiedzi? Czesi z uporem i systematycznie popularyzują swoje sukcesy z okresu ostatniej wojny. Kilka lat temu filmem „Ciemnoniebieski świat” przypomnieli rodakom oraz światu o udziale czechosłowackich lotników w bitwie o Anglię (na Wyspach Brytyjskich sformowali dwa dywizjony, my tylko... piętnaście). Z kolei produkcja „Tobruk” upamiętniła Czechosłowaków skutecznie broniących tej twierdzy (w jej obronie uczestniczył batalion piechoty ppłk. Klapalka, podporządkowany zresztą taktycznie dowódcy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich).
 
U nas twórcy filmu o Dywizjonie 303 nie otrzymali dofinansowania z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, gdyż Polsce nie jest potrzebne rozdmuchiwanie następnego mitu narodowego.

Dlaczego wspominam Czechów? Warto bowiem wziąć z nich przykład. W 2014 roku, zgodnie z planami NATO, zakończy się misja polskich żołnierzy w Afganistanie. Za kilkanaście – kilkadziesiąt lat być może jedynym świadectwem tej misji będzie książka Marcina Ogdowskiego (oraz jego blog – w Internecie nic nie ginie), która ukształtuje wyobrażenia Polaków o działaniach prowadzonych w tym kraju. Swoim uporem i wysiłkiem dziennikarz uwiecznił pracę i służbę żołnierzy PKW w ramach ISAF, ich problemy, konflikty, myśli i rozterki. Jak uczy doświadczenie, nie możemy liczyć na w miarę wiarygodne filmy czy seriale o żołnierzach PKW w Afganistanie. Pytanie, czy w przyszłości minister do spraw oświaty i wychowania odważy się wpisać „Afganistan.pl. Alfabet polskiej misji” do wykazu (choćby nadobowiązkowych) lektur szkolnych?

 


 

W tym roku po raz pierwszy internauci przyznali swojego Buzdygana. Więcej o konkursie czytaj na portalu polska-zbrojna.pl:

 

Internauci przyznali swojego Buzdygana

Autor bloga o Afganistanie, Marcin Ogdowski, zwyciężył w plebiscycie miesięcznika „Polska Zbrojna” i jako pierwszy w historii otrzyma od naszych czytelników Buzdygana. Nagrodę nazywaną wojskowym Oscarem dostają osoby, które przyczyniły się do budowy wizerunku nowoczesnego wojska.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Najwyższy poziom wspinaczki
 
Kierunek: certyfikacja
Rumuński „Scorpion Spring”
Kuźnie oficerskich kadr
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Łączenie dwóch światów
Rosomaki na okrętach
Test na flance
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Korepetycje na czas pandemii
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Ukraiński kurs na Zachód
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
„Strzelnica w powiecie” po nowemu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Gen. Maczek – ojciec polskich sił pancernych
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Sportowy jubileusz
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Łask czeka na myśliwce V generacji
Jak wojsko walczy z pandemią
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Mariusz Błaszczak: Wojsko wraca na ścianę wschodnią
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Udany weekend żołnierzy
Polska stawia na fregaty Miecznik
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Sto sekund do zagłady
Pierwsze kroki na linie
Puchar Świata dla polskich szablistek
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Ogień z trzech poligonów
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowy zarząd PGZ
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Polskie szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Amerykański Wilk?
Skok na wyższy poziom
Pamięć o tych, którzy odeszli
Jedyna taka brygada
Nowe książeczki wojskowe
Kłamstwo katyńskie – mechanizm sowieckiej mistyfikacji
Ludowe wojsko umacnia system
Laserowa artyleria US Army
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Armaty z Tarnowa trafią do Afryki
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kto najlepszym żołnierzem w sporcie powszechnym w 2020 roku?
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Złoto ustrzelone w Indiach
Opiniowanie po nowemu
Kurs na dyplomację
Kryptonim „Meksyk”, czyli odbić „Rudego”
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO