moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wybierz swój projekt historyczny

Otwarcie pierwszej w Polsce multimedialnej ekspozycji o historii złamania szyfrów Enigmy, inauguracja Muzeum Pamięci Sybiru czy prezentacja o tajnej wyprawie Mazurów na konferencję pokojową w Paryżu. To tylko przykładowe projekty, na które można głosować w plebiscycie „Wydarzenie historyczne roku” 2021. Głosy można oddawać do 15 sierpnia.

– To już 15. edycja naszego plebiscytu, a zainteresowanie nim wzrasta z roku na rok, co pokazuje, jak wiele dzieje się w dziedzinie popularyzacji historii w Polsce – mówi Michał Przeperski, rzecznik Muzeum Historii Polski, organizatora plebiscytu „Wydarzenie historyczne roku”. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych projektów promujących historię i kulturę Polski, zrealizowanych w minionym roku.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje zgłosiły swoje projekty w jednej z trzech kategorii. „Wydarzenie” to m.in.: festiwale, imprezy plenerowe, konferencje, otwarcia muzeów, rekonstrukcje historyczne, spektakle. W kategorii „Wystawa” zgłaszane są m.in. ekspozycje stałe, czasowe czy internetowe, a w kategorii „Edukacja”: warsztaty, lekcje, gry edukacyjne czy publikacje. – Tradycyjnie najbardziej oblegana jest kategoria „Wydarzenie”. Trafiają do niej najbardziej zróżnicowane, niesztampowe projekty dotyczące popularyzacji historii – podaje Przeperski. W sumie w tym roku zgłoszono blisko 200 inicjatyw z kraju i zagranicy. Wśród ich organizatorów są instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne i stowarzyszenia. – Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą przypomnieć o dziejach swojego regionu – dodaje rzecznik MHP.

REKLAMA

Zgłoszone wydarzenia oceniło jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki, historyka z Uniwersytetu Warszawskiego, i wybrało po pięć projektów w każdej kategorii. Teraz o ostatecznych wynikach konkursu zdecydują, jak co roku, internauci. To oni w drugim etapie plebiscytu głosują na swoje typy spośród finałowej piętnastki.

Wśród zakwalifikowanych do II etapu inicjatyw znalazły się kilka projektów związanych z historią militarną i wojskowością, na które warto zwrócić uwagę. W kategorii „Wydarzenie” można zagłosować na otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznańskim Centrum Dziedzictwa. – To pierwsza w Polsce i na świecie multimedialna ekspozycja poświęcona historii złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego – informują organizatorzy. Podczas otwarcia można było m.in. zobaczyć oryginalny egzemplarz niemieckiej Enigmy, wziąć udział w grze miejskiej „Tajemnice kursu szyfrów” i obejrzeć nagrania rozmów z członkami rodzin kryptologów.

Kolejnym ciekawym projektem było otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białystoku, któremu towarzyszyła debata naukowa, spotkanie z historykiem Wasylem Haniewiczem – potomkiem polskich osadników z Syberii i pokazy grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Dla osób zainteresowanych trochę dawniejszą historią natomiast przygotowano otwarcie zrewitalizowanego po trzech latach zamku krzyżackiego w Szczytnie. Mieszkańcy i turyści mogli z tej okazji obejrzeć wystawę przedmiotów odnalezionych podczas prac, średniowieczne stroje czy walki rycerskie.


Film: Muzeum Historii Polski

Jedną z pięciu wybranych przez jury wystaw jest ekspozycja „Wrocław pamięta – stan wojenny we Wrocławiu” zorganizowana przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”/Centrum Historii Zajezdnia. Przypomina ona realia tamtych czasów. Odtworzono wrocławską ulicę z okresu stanu wojennego, z koksownikami, czołgiem T-55 i wojskowymi pojazdami, m.in. BRDM-I i UAZ.

Internauci mogą zagłosować na projekt „Z Sierakowa pod Chocim. W 400. rocznicę zwycięstwa” w kategorii „Edukacja”. W jego ramach przygotowano m.in. wystawę „Chocim 1621”, serię lekcji muzealnych, grę plenerową i warsztaty komiksu. Organizujące go Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie chciało upowszechnić w ten sposób wiedzę o bitwie pod Chocimiem i ukazać rolę, jaką odegrał w niej kasztelan poznański Piotr Opaliński.

Natomiast prezentacja multimedialna „Tajna misja Mazurów” przygotowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” we współpracy z Archiwum Państwowym w Olsztynie opowiada o wyprawie na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 roku. – Trzej Mazurzy spod Szczytna przedostali się przez zieloną granicę z Prus Wschodnich do Polski i z fałszywymi dokumentami pojechali na konferencję, by przekonywać przywódców wielkich mocarstw do przyłączenia Warmii i Mazur do Polski bez plebiscytu – opisują organizatorzy. W prezentacji wykorzystano relacje świadków, zwłaszcza opowieść Józefa Zapatki, jednego z delegatów.

Na wybrane projekty można głosować na stronie Muzeum Historii Polski. Wystarczy zapoznać się z wydarzeniami i oddać trzy głosy, po jednym w każdej kategorii. Głosować można do 15 sierpnia, a zwycięzców plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali 18 września.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


O jeden most za daleko?
 
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
CASA na pomoc rannym w wypadku
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Kask weterana może być twój!
Raptory lecą do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoscy lotnicy w Malborku
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
AFN uderzył w Kołobrzegu
Desant do Jeziora Żywieckiego
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wymiana ciosów w Ukrainie
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Młot na bolszewików
Pożegnanie z Iskrą
NATO zmienia priorytety
O pomocy dla Ukrainy
Katorżnik nie odpuszcza
Wszystkiego najlepszego!
Przemysł idzie w OPL
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Śladem profesjonalistów
Nowy dowódca 18 Dywizji
Ostatni rozdział generała
Awanse w święto wojska
Zwiad ze spadochronem
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
„Biorą inni, bierzmy i my”
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Szkolenie na klifie
1 Kadrowa idzie w bój
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Raptory już w Polsce
Dwa złota w jeden dzień
Żołnierze świętowali
Powrót do korzeni
Akademia Abrams ruszyła!
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Rozkaz ludobójstwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wizyta w PKW Łotwa
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Kolektywna obrona to priorytet
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Polacy świętują z żołnierzami
Trzeci turnus na szkoleniu
Operacja „Śluza”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO