moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszyła budowa Muzeum Historii Polski

Rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Polski. Placówka powstanie na Cytadeli Warszawskiej obok nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Prace budowlane prowadzi firma Budimex S.A. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, a wiosną 2021 roku placówka otworzy swe podwoje dla zwiedzających.

– To będzie jedno z najważniejszych muzeów w naszym kraju, a jego powstanie jest jednym z głównych celów kierowanego przeze mnie resortu – mówił prof. Piotr Gliński, minister kultury, na Cytadeli Warszawskiej podczas uroczystości oficjalnego rozpoczęcia budowy stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Szef resortu dodał, że budowana placówka będzie także jedną z największych polskich inwestycji w dziedzinie kultury. Koszt budowy MHP wyniesie 760 mln zł, z czego wzniesienie gmachu pochłonie 600 tys. zł, pozostała kwota przeznaczona zostanie na powstanie ekspozycji.

REKLAMA

Park Niepodległości

Siedziba MHP powstaje na terenie Cytadeli Warszawskiej i będzie elementem planowanego tutaj kompleksu nazwanego Parkiem Niepodległości. W jego skład wejdą także: istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie oraz nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. – Liczę, że otwarta dla szerokiej publiczności Cytadela stanie się ulubionym miejscem Polaków, miejscem zarówno relaksu, jak i poznawania naszej historii – zaznaczył minister. Szef resortu kultury zapowiedział też, że otwarcie MHP planowane jest za niespełna 33 miesiące, czyli na wiosnę 2021 roku.

– Jestem szczęśliwy i dumny, że ruszyły prace nad MHP, które będzie ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski – mówił Robert Kostro, dyrektor MHP. Podał jednocześnie, że czterokondygnacyjny gmach muzeum będzie miał powierzchnię ok. 44 tys. mkw., z czego 7 tys. zostanie przeznaczone na ekspozycję stałą, a 8 tys. na magazyny i pracownie konserwatorskie dla powstającego równolegle Muzeum Wojska Polskiego.

Z kolei Dariusz Blocher, prezes zarządu firmy Budimex S.A., która wygrała przetarg na wykonanie robót budowlanych związanych z powstaniem MHP przypomniał, że umowa na budowę gmachu MHP została podpisana pod koniec maja. – Od tego czasu załatwiliśmy niezbędne formalności związane z rozpoczęciem budowy i zdążyliśmy zrobić już jedną trzecią wykopu pod gmach muzeum, czyli wydobyć 60 tys. m sześc. ziemi – dodał prezes. Obiecał jednocześnie, że zgodnie z planem budowa zostanie zakończona 13 lutego 2021 roku.

Podczas uroczystości, minister Gliński, dyrektor Kostro, prezes Blocher, Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki i wiceminister kultury Jarosław Sellin wbili pierwsze symboliczne łopaty pod budowę gmachu MHP.

Jak poinformował po spotkaniu dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, trwają już pierwsze prace przygotowawcze na budowie nowej siedziby tej placówki. – Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia budowy planowana jest w okolicach Święta Wojska Polskiego – podał dyrektor MWP.

Gmach dla historii

Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 roku przez ówczesnego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego. Pierwotnie miało się mieścić nad Trasą Łazienkowską, koło Zamku Ujazdowskiego, ale decyzja o finansowaniu budowy została wstrzymana. W 2015 roku rozpoczęto rozmowy dotyczące nowej lokalizacji MHP na terenie Cytadeli Warszawskiej, obok planowanej nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego.

Budynek MHP został zaprojektowany przez pracownię WXCA, a wystawa stała realizowana będzie przez konsorcjum WWAA/Platige Image, które wygrało konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Muzeum oraz sąsiadujące z nim MWP zostaną ulokowane wokół centralnego placu: od południa i północy dwa pawilony MWP, natomiast centralnie stanie gmach MHP. Na ponad 30 ha przestrzeni Cytadeli zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Muzeum Historii Polski

dodaj komentarz

komentarze


Z Danii po „Orła”
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Polscy bohaterowie Ankony
Cel: bezpieczne lotnisko
Szkoła Orląt będzie Akademią
Pomnik nagrobny „Gryfa” odsłonięty
Serbskie Homary i Kryle
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
„Kościuszko” na oceanie
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Polak znaczy skazaniec
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Płonący tor przeszkód
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Terytorialsi w urzędach
Unitarka terytorialsów
Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
WOT: zacieśniamy współpracę z Estonią
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Pożegnanie pilota MiG-a-29
Polityka fałszywego uśmiechu
Francja inwestuje w obronność
Koszykarskie zgrupowanie
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Sojusz jak wspólna pięść
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Spadochroniarze skakali po medale
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Ankona – samodzielna operacja 2 Korpusu
Powietrzny pokaz Orlików i Harvardów
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
75 lat temu powstał 2 Korpus Polski
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Bohaterowie wciąż inspirują! Finał konkursu literackiego „Polski Zbrojnej”
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Znamy patronów 2019 roku
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Homar od nowa
Cel – wybrać najlepszych
Inwestycje w Pionki
Sukces Trumpa czy Kima?
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Eastern Flank Pillar
Groty na rynku cywilnym
WOT zmodyfikuje zasady organizacji ćwiczeń poza poligonami
Motywacja przez sport
Strzał ze śmigłowca

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO