moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ślązak lepiej uzbrojony?

Komenda Portu Wojennego w Gdyni szuka firmy, która przygotuje dokumentację statecznościową i niezatapialnościową po dozbrojeniu korwety patrolowej ORP Ślązak. Pod uwagę są brane cztery warianty doposażenia w pociski przeciwlotnicze CAMM, ESSM i RIM-116 oraz rakiety przeciwokrętowe RBS-15 lub NSM. Zwycięzca przetargu ma zrealizować zadanie do końca sierpnia.

Wprowadzona do służby w 2019 roku korweta patrolowa ORP Ślązak nie dysponuje zbyt dużymi zdolnościami bojowymi. Poza armatą OTO Melara Super Rapid kalibru 76 mm i dwóch armat Marlin – WS kalibru 30 mm, jednostka posiada jedynie cztery karabiny 12,7 mm oraz cztery wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Grom.

O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej chce w najbliższym czasie zwiększyć możliwości bojowe Ślązaka, mówił kmdr Piotr Skóra, szef Szefostwa Techniki Morskiej z Agencji Uzbrojenia, podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. – Planujemy dozbroić Ślązaka – zapowiedział.

Oficer nie podał, kiedy dokładnie zostanie ogłoszony przetarg na modernizację okrętu, którego budowa zajęła 18 lat. Wiele jednak wskazuje na to, że może się tak stać w najbliższym czasie. Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła 22 czerwca przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej: statecznościowej i niezatapialnościowej dla czterech wariantów doposażenia i dozbrojenia korwety patrolowej ORP Ślązak.

Pierwszy wariant obejmuje doposażenie jednostki w pasywny system walki elektronicznej oraz wyrzutnie pocisków rakietowych typu woda-powietrze (CAMM lub ESSM) umożliwiające wystrzelenie maksymalnie 32 rakiet. (warianty: 1 wyrzutnia Mk 41 lub 2 wyrzutnie ExLS lub 1 wyrzutnia ExLS).

Druga opcja zawiera w sobie wariant 1 oraz dodatkowo zainstalowanie na Ślązaku – na pokładzie nawigacyjnym – wyrzutni od 4 do 8 pocisków woda-woda (RBS-15 Mk3 lub NSM).

Trzecia opcja obejmuje uzbrojenie proponowane w wersji 1 i 2 oraz zainstalowanie na pokładzie (w części rufowej okrętu) jednej wyrzutni Mk49 Mod3 z 21 pociskami woda-powietrze RIM-116 C/D.

Wariant ostatni, czwarty, ma być połączeniem wszystkich wariantów od 1 do 3, ale to firma projektowa ma zaproponować zainstalowanie wyrzutni w najlepszych miejscach (z punktu widzenia parametrów statecznościowych i wytrzymałościowych).

Choć na razie nie wiadomo, na jak szeroką modernizację Ślązaka zdecyduje się MON, to po przygotowanych wariantach widać, że MW RP może dostać do dyspozycji okręt, który będzie poważnym wzmocnieniem jej bojowego potencjału.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak / 3FO

dodaj komentarz

komentarze

~Esteban
1657208340
Powinno się zamontować również 2 stanowiska wieżowe zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z wielolufowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm w układzie Gatlinga. Oczywiście podłączone do okrętowego systemu waliki
22-B6-4C-9E

Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
 
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Planowano zamach na Zełenskiego
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Kajakami po medale
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Podróż w ciemność
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Świat F-35
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pionierski dron
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Bezpieczniejsza Europa
Ewakuacja Polaków z Izraela
Święto sportów walki w Warendorfie
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Policjanci w koszarach WOT
Inwestycja w żołnierzy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Podejrzane manewry na Bałtyku
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Rakiety dla polskich FA-50
Wypadek Rosomaka
Nowa dostawa Homarów-K
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
NATO przechodzi do działania
The Power of Infrastructure
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Wyższe stawki dla niezawodowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
GROM’s DNA
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Flyer, zdobywca przestworzy
Drukowanie dronów
Strażnicy polskiego nieba
Specjalsi pod nowym dowództwem
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Ratownik w akcji
„Różycki” zwodowany
Pancerny kot w polskim wojsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO