moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przeprawa przez Wisłę

Kilkanaście kolumn polskich KTO Rosomak, francuskich kołowych bojowych wozów piechoty VBCI oraz Panhard PVP przejechało przez tymczasową przeprawę na Wiśle w okolicach Dęblina. Operację osłaniały z powietrza amerykańskie śmigłowce Black Hawk. Teraz żołnierze jadą na wschód Polski, by wykonać kolejne zadania podczas manewrów „Defender Europe ‘22”.

Wojskowe opancerzone pojazdy jeden po drugim wjeżdżają na most, który powstał zaledwie kilka godzin wcześniej. Mogą się poruszać jedynie 20 km na godzinę, a cała operacja przeprowadzana jest bardzo ostrożnie. Ruchem na moście kierują żołnierze z pułku inżynieryjnego. Tak przeprawę przez Wisłę ćwiczyli dziś żołnierze biorący udział w manewrach „Defender Europe ‘22”.

REKLAMA

Most pontonowy, którym wojskowe pojazdy przejechały z jednego brzegu Wisły na drugi, miał 163 m długości. Żołnierze inżynierowie zbudowali go w ciągu dwudziestu kilku minut! – Taką przeprawę budowało około 150 osób. Wykorzystali 86 bloków pontonowych – mówi ppłk Piotr Kranz, dowódca batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Gdy przeprawa jest już zbudowana, oficer odpowiedzialny za wykonanie zadania sprawdza wszystkie połączenia, a potem przejeżdża po niej pojazd testowy. Dopiero po tej próbie przeprawa jest gotowa i mogą po niej przejechać właściwe pojazdy – wyjaśnia oficer. Po zbudowanej przez żołnierzy konstrukcji w czasie wojny mogą przejechać pojazdy 80-tonowe. Natomiast podczas ćwiczeń wykorzystuje się wozy o masie do 40 t. – Chodzi o to, by podczas ćwiczeń poszczególne elementy przeprawy zostały jak najmniej zużyte. Nasze Rosomaki ważą około 30 t – mówi ppłk Kranz.

W sumie po moście pontonowym przejechało kilkanaście kolumn pojazdów, wśród nich transportery Rosomak z 17 Brygady Zmechanizowanej. – Polski pododdział w rejonie Dęblina połączył się z pododdziałami z Francji i Szwecji – wyjaśnia gen. bryg. Dariusz Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. – To, jak sobie żołnierze poradzili, ocenimy po zakończeniu ćwiczeń. Dziś za wcześnie na takie wnioski – mówi dowódca.

Przeprawę w Dęblinie obserwował gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Podczas konferencji prasowej podkreślał, że ćwiczenia mają charakter defensywny, a ich planowanie rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku. – Cele ćwiczeń zostały określone przez gen. Christophera Cavoliego, dowódcę US Army Europe. To przede wszystkim interoperacyjność, która pozwala na wspólne wykonywanie działań – mówił gen. Mika. Dowódca generalny podkreślał, że podczas pokonywania przeprawy przez Wisłę 17 Brygadzie Zmechanizowanej były podporządkowane pododdziały z Francji i Szwecji. – Teraz wspólnie będą przemieszczać się do rejonu, w którym czekają na nich kolejne zadania – dodał generał Jarosław Mika.

Ćwiczenia „Defender Europe 2022” potrwają do 27 maja. Na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw ćwiczy 18 tys. żołnierzy z 20 krajów. W Polsce – około 7 tys. wojskowych, m.in. z USA, Szwecji, Danii, Francji i Wielkiej Brytanii. Wojsko Polskie reprezentują m.in. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację lądową będą wspierać siły powietrzne. W „Defenderze” wezmą udział m.in. samoloty bojowe F-16 i Su-22.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


#GranicaDezinformacji
 
Przewrót majowy
„Defender” desantował się w Orzyszu
Raport podkomisji smoleńskiej
Polacy na Monte Cassino
F-15 w Łasku
Pomysłów nie brakuje
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Resortowe kolonie i obozy
Spotkaj się ze specjalsami
Więcej pieniędzy na zapomogi
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Droga ku liczniejszej armii
Symboliczne lwowskie pojednanie
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Aktualizacja Pustelnika
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Lotnicza strona „Defendera”
Przeprawa przez Wisłę
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Uratować życie na polu walki
Bitwa o Kamień Stołpecki
Ottokar przyspiesza
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Kolejne baterie „Wisły”
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
PKW Orlik wrócił do domu
Passex z sojusznikami
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
„Defender” otworzył ogień
Amerykańskie F-15 w Polsce
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Medale za walkę z COVID-19
Minister o zmianach w wojsku
Gotowi na pojedynek!
Ochotnicy do wojska
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Rakietowa rewolucja
Ukraina wyklucza ustępstwa
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Porozumienie WOT i PKP
Kolejne szkoły stawiają na OPW
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Polscy żołnierze na podium
Wielki dzień dla polskiego wojska
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Coraz więcej Rosomaków w armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO