moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO ćwiczy obronę wschodniej flanki

18 tysięcy żołnierzy z przeszło 20 państw weźmie udział w rozpoczynających się manewrach „Defender Europe 2022”. Kluczowe epizody przedsięwzięcia zostaną zrealizowane na polskich poligonach. Cel: Amerykanie wraz z sojusznikami chcą przećwiczyć prowadzenie dużej operacji obronnej na wschodniej flance NATO.

Formalnie ćwiczenia rozpoczęły się wczoraj. Sojusznicze wojska realizują zadania w ośmiu krajach. Na terytorium Polski ćwiczy siedem tysięcy wojskowych, którzy do dyspozycji mają trzy tysiące pojazdów: czołgi, bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone. Wśród nich pokaźną grupę stanowią pododdziały wystawione przez gospodarzy. Wojsko Polskie reprezentują m.in. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej czy 12 Brygady Zmechanizowanej. Operację lądową wspierać będą siły powietrzne. W „Defenderze” wezmą udział między innymi samoloty bojowe F-16 i Su-22.

 

REKLAMA

– Scenariusz ćwiczeń zakłada szybkie przemieszczenie sił na dużą odległość, a także m.in. pokonywanie przeszkód wodnych i szkolenie ogniowe – wyjaśnia ppłk Marcel Podhorodecki z biura prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pododdziały będą ćwiczyć na poligonach w Żaganiu, Drawsku Pomorskim i Bemowie Piskim. Dodatkowo 550 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej dołączy do sił szkolących się za granicą. – Wezmą oni udział w międzynarodowym desancie z udziałem wojsk czeskich, niemieckich i holenderskich. Będzie to element ćwiczeń „Swift Response”, które towarzyszą „Defenderowi”. Operacja zostanie przeprowadzona na Łotwie oraz Litwie – zapowiada ppłk Podhorodecki.

Część pododdziałów do ćwiczeń weszło niejako z marszu. Tak stało się w przypadku żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Przez ostatnie dni brali oni udział w wewnętrznych ćwiczeniach „Bóbr '22”. Potem płynnie przemieścili się na poligon w Drawsku Pomorskim. – Część sił przerzuciliśmy koleją. Część dotarła tam tzw. drogą Hannibala – wyjaśnia mjr Artur Pinkowski, rzecznik 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, której podlega świętoszowska brygada. Czołgi Leopard oraz bojowe wozy piechoty BWP-1 pokonały 370 km, jadąc leśnymi drogami i duktami. – To stara trasa czołgowa. Przez lata nie była wykorzystywana. W 2018 roku ponownie przetarliśmy szlak ze Świętoszowa do Wędrzyna. Teraz poszliśmy krok dalej, co wymagało poczynienia szeregu uzgodnień, bo droga Hannibala wiedzie przez czternaście nadleśnictw. Ostatecznie jednak zadanie udało się zrealizować – tłumaczy mjr Pinkowski.

Wczoraj w kierunku poligonu w Bemowie Piskim wyruszyli z kolei żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Zanim opuścili koszary w Międzyrzeczu, wzięli udział w pokazie ewakuacji sprzętu i pierwszej pomocy przedmedycznej. – Na „Defendera” wysyłamy przeszło 480 żołnierzy i niemal 200 jednostek sprzętu, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak. Trzon naszych sił stanowi 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej – informuje por. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ.

Na polskich poligonach, prócz gospodarzy, będą ćwiczyć żołnierze z USA, Francji, Szwecji, Danii i Niemiec. Pojawi się tam również brytyjska grupa bojowa wyposażona w czołgi Challenger 2. Manewry potrwają do 27 maja. Jak podkreślają organizatorzy, mają one charakter defensywny. Zostały też zaplanowane dużo wcześniej. Obecna edycja „Defendera” jest już trzecią z kolei. Podczas pierwszej wojska przerzucone do Europy z USA ćwiczyły wspólnie z sojusznikami głównie na poligonach Polski i krajów bałtyckich. W ubiegłym roku manewry zostały przeprowadzone głównie w południowej Europie. 30 tysięcy żołnierzy z 27 państw ćwiczyło między innymi w Albanii, Chorwacji, Bułgarii czy Rumunii. Polską armię reprezentowali spadochroniarze z 6 Dywizji Powietrznodesantowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Passex z sojusznikami
 
Coraz więcej Rosomaków w armii
Pomysłów nie brakuje
Resortowe kolonie i obozy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Defence24 Day o bezpieczeństwie
PKW Orlik wrócił do domu
Więcej pieniędzy na zapomogi
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Symboliczne lwowskie pojednanie
Przeprawa przez Wisłę
Porozumienie WOT i PKP
Minister o zmianach w wojsku
Uratować życie na polu walki
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ochotnicy do wojska
Kolejne baterie „Wisły”
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Ukraina wyklucza ustępstwa
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Wielki dzień dla polskiego wojska
Spotkaj się ze specjalsami
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Bitwa o Kamień Stołpecki
F-15 w Łasku
Rakietowa rewolucja
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Aktualizacja Pustelnika
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Droga ku liczniejszej armii
Polacy na Monte Cassino
Lotnicza strona „Defendera”
Ottokar przyspiesza
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
„Defender” desantował się w Orzyszu
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Raport podkomisji smoleńskiej
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Gotowi na pojedynek!
Medale za walkę z COVID-19
Przewrót majowy
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
„Defender” otworzył ogień
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Polscy żołnierze na podium
#GranicaDezinformacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO