moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO ćwiczy za kołem podbiegunowym

Zimowe warunki, trudny teren z dala od poligonów i wymagający przeciwnik. Takim wyzwaniom muszą stawić czoła żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy, pełniąc dyżur w szpicy NATO, biorą udział w ćwiczeniach „Cold Response ’22”. W manewry prowadzone na terytorium Norwegii jest zaangażowanych ponad 30 tys. wojskowych z krajów Sojuszu oraz państw partnerskich.

Zaledwie 10 dni po „Brilliant Jump ’22”, czyli ćwiczeniach sprawdzających szybkość przerzutu wojsk na znaczne odległości, żołnierze Sił Odpowiedzi NATO rozpoczęli „Cold Response”. W manewrach bierze udział także polski pododdział, wydzielony z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej „Legionów” 12 Brygady Zmechanizowanej, który od stycznia pełni dyżur w VJTF (Very High Readiness Joint Task Force – Połączone Siły Najwyższej Gotowości). – Naszym głównym zadaniem jest opóźnienie natarcia przeciwnika oraz wypracowanie przewagi umożliwiającej kontratak. Jest to bardzo trudne ze względu na pogodę, zwłaszcza grząski śnieg. Żeby sprawnie się poruszać, musimy używać rakiet śnieżnych, natomiast pojazdy przemieszczają się tylko po oznakowanych drogach – mówi ppor. Paulina Rogan, dowódca plutonu KTO Rosomak z 12 Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Oprócz kilkunastu Rosomaków w ćwiczeniach bierze udział również pluton wsparcia wyposażony w moździerze samobieżne Rak. – My jesteśmy na pierwszej linii kontaktu z przeciwnikiem. Rozpoznajemy w ten sposób jego pozycje oraz siły. Następnie przekazujemy te informacje do przełożonego, a on wzywa wsparcie ogniowe, które zapewniają Raki – opowiada ppor. Rogan.


Film: NATO

„Cold Response” wyróżniają jednak nie tylko zimowe warunki oraz wymagający teren z licznymi wzniesieniami, rzekami i jeziorami. Tym razem całe manewry odbywają się bowiem poza poligonem. – Poruszamy się cywilnymi drogami i pomiędzy domami. To dodaje realizmu, ponieważ koncentrując się na walce, musimy zwracać uwagę także na ludność cywilną – mówi dowódca plutonu KTO Rosomak. Zaznacza, że cywile rozumieją, iż trwają ćwiczenia i pozdrawiają żołnierzy, gdy widzą ich w swojej okolicy.

Na swoim terenie

Przed rozpoczęciem ćwiczeń polscy żołnierze wzięli udział w cyklu kursów przygotowujących do walki zimą. Po przerzucie do Norwegii rozpoczęli także zajęcia integrujące ich pododdział z sojusznikami. – Warunki nie są dla nas zaskoczeniem. Co prawda teren jest bardzo zaśnieżony, ale podobnych temperatur doświadczamy także w Polsce – ocenia ppłk Maciej Szpak z 12 Brygady Zmechanizowanej. Dowódca polskiego komponentu VJTF podkreśla, że największym wyzwaniem jest koordynacja działań w międzynarodowej brygadzie. Podczas manewrów Polacy współpracują z Francuzami, Hiszpanami, Portugalczykami oraz norweską obroną terytorialną. – Współpraca z sojusznikami jest na bardzo wysokim poziomie. Dowódcy zagranicznych pododdziałów chwalą wyniki ogniowe polskich żołnierzy. Warto zaznaczyć, że w siły odgrywające rolę przeciwnika wciela się armia norweska, która walczy na swoim terenie, co znacznie utrudnia nam zadanie – mówi ppłk Maciej Szpak. Dodaje, że dwutygodniowe ćwiczenia prowadzone są bez przerw taktycznych, a ich scenariusz pozostaje dla żołnierzy tajemnicą i jest na bieżąco dostosowany do sytuacji taktycznej.

Logistyka na bieżąco

Zanim międzynarodowe manewry ruszyły, pełne ręce roboty mieli wojskowi logistycy. Planowanie rozpoczęto od rekonesansu, który został przeprowadzony już pod koniec września ubiegłego roku. – Podczas przerzutu wojsk do Norwegii musieliśmy brać pod uwagę liczbę okrętów oraz ograniczoną ilość miejsca na ich pokładach. Trzeba było tak wszystko rozplanować, aby pomieścić wystarczająco dużo transporterów opancerzonych potrzebnych do walki oraz pojazdów zabezpieczenia logistycznego – tłumaczy mł. chor. Rafał Horbaczewski, podoficer sztabowy z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej.

Ze względu na te ograniczenia logistycy zdecydowali się na rozwiązanie zwane RLS (Real Life Support), tj. zaopatrzenie w czasie rzeczywistym. – Oznacza to, że realizujemy tylko bieżące potrzeby wynikające ze scenariusza. Mamy amunicję, wyposażenie niezbędne do przetrwania w niskich temperaturach i drużynę remontową, która na miejscu przeprowadza wszystkie naprawy. Wyżywienie oraz paliwo dostarczają nam Norwegowie – wyjaśnia mł. chor. Horbaczewski. Logistyk dodaje, że z perspektywy planowania zaopatrzenia nie ma znaczenia, czy ćwiczenia potrwają tydzień, czy miesiąc. – Nasze potrzeby, ich przygotowanie oraz włożony w to wysiłek byłby taki sam – stwierdza mł. chor. Horbaczewski.

Pododdziały 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęły dyżur w VJTF 1 stycznia 2022 roku. Ćwiczenia „Cold Response ’22” oraz poprzedzające je „Brilliant Jump ’22” to przedsięwzięcia, które mają przygotować żołnierzy NATO do walki w zimowych warunkach. Celem manewrów jest także utrzymanie najwyższej gotowości szpicy NATO. Siły te muszą być zdolne do reagowania w dowolnym miejscu oddalonym do 8 tys. km od Brukseli w ciągu pięciu dni od ogłoszenia alarmu.

Michał Zieliński

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1648893180
To nie BWP klasy Puma z systemem klasy TROPHY .Proponuję większy dystans...
C0-8E-8A-A5

Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
 
Zielone światło dla miliardów
Bramy dla generała
Piąta kadencja generała Konopki
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Święto Dowództwa Operacyjnego
W desancie zostają najlepsi
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Szczyt nowych wyzwań
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Virtuti Militari ma 230 lat
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Światowi liderzy już w Madrycie
Wizyta w PKW Łotwa
Dwanaście razy złoto
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Unowocześnianie MW RP
Szczęśliwa „Błyskawica”
Umowa na Perkozy podpisana
Ślązak lepiej uzbrojony?
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Szczyt NATO w Madrycie
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Kierunek Düsseldorf
Dobrowolna służba dla absolwentów
Śladem profesjonalistów
Kierunek Liban
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Sojusz z inicjatywą
Spektakl Kremla
Motorem jest pamięć o poległych
Gwardziści uczą medycyny pola walki
For Our Freedom and Yours
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pioruny – broń, która się sprawdza!
PKW Orlik wrócił do domu
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Biden: gra na przeczekanie
Dla kogo tanie wczasy?
Hańcza po raz pierwszy
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Prezydent i „niezwyciężeni”
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Święto Dowództwa Generalnego
Przełomowy szczyt w Madrycie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Zmiany kadrowe w WP
Amerykańskie F-15 w Polsce
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przełomowy szczyt
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pola walczy z SMA
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO