moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy

Chcę podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w niebezpieczeństwie – powiedział prezydent Andrzej Duda po wideokonferencji z udziałem m.in. prezydentów USA, Francji, kanclerza Niemiec oraz sekretarza generalnego NATO. Przywódcy rozmawiali o możliwych scenariuszach działań sojuszników wobec ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę.

Rozmowy prezydenta Stanów Zjednoczonych z przywódcami państw europejskich odbyły się w poniedziałek wieczorem. W spotkaniu prowadzonym w trybie online wzięli udział, oprócz Joe Bidena, Emmanuel Macron, prezydent Francji, Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, oraz premierzy Włoch i Wielkiej Brytanii, Mario Draghi i Boris Johnson, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda.

– Nie mogę mówić w szczegółach, bo spotkanie odbywało się w trybie niejawnym, ale mogę powiedzieć ogólnie, że dyskutowaliśmy o sytuacji związanej z rosyjskimi działaniami wobec Ukrainy, ale także o bezpieczeństwie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował prezydent Andrzej Duda. Dodał, że omawiano możliwe scenariusze działania sił NATO i Unii Europejskiej, gdyby doszło do inwazji na Ukrainę. – Najważniejsze jest to, że można mówić o jedności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma nikogo, kto by wyłamywał się z solidarności wobec Ukrainy – zaznaczył.

REKLAMA

Zwierzchnik polskich sił zbrojnych podkreślił także, że w ciągu kilku najbliższych dni odbędą się kolejne spotkania dotyczące bieżącej sytuacji, m.in. z udziałem przedstawicieli państw bałtyckich. Na piątek prezydent Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. – Chcę jedno podkreślić: nic nie wskazuje na to, by w tym momencie Polska znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie – zaznaczył.

Przebieg obrad z europejskimi przywódcami skomentował także prezydent Joe Biden. – Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji, takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych kosztów ekonomicznych i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance – napisał w mediach społecznościowych prezydent USA. W komunikacie, który opublikował Biały Dom, czytamy, że sojusznicy podkreślili swoje poparcie dla „suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także pragnienie dyplomatycznego rozwiązania obecnych napięć”.

Podobne stanowisko przedstawił Jens Stoltenberg. – Świetne spotkanie na temat bezpieczeństwa europejskiego. Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji na Ukrainę będzie wiązała się z dotkliwymi kosztami – napisał szef NATO na Twitterze. Biuro prasowe Sojuszu poinformowało, że sekretarz generalny zaprosił także członków Rady NATO–Rosja na obrady, podczas których ma zostać poruszona kwestia europejskiego bezpieczeństwa, stosunki NATO–Rosja oraz kwestie związane z kontrolą zbrojeń.

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że europejscy przywódcy chcą być przygotowani „na wszystkie ewentualności na wypadek niepowodzenia dyplomacji”. – Chodzi m.in. o sankcje w wypadku dalszej agresji Rosji i wsparcie dla Ukrainy – poinformowała.

W pobliżu granicy z Ukrainą stacjonuje już ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. Stany Zjednoczone, na podstawie informacji wywiadowczych, twierdzą, że w najbliższym czasie może dojść do prowokacji, która będzie dla Rosji pretekstem do rozpoczęcia konfliktu zbrojnego. Wczoraj John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu, poinformował, że USA postawiły w stan gotowości 8,5 tys. żołnierzy, którzy zostaną zaangażowani do działania, jeśli Sojusz zdecyduje się na uruchomienie Sił Odpowiedzi NATO.

MM

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP, Twitter/@POTUS, Twitter/ @jensstoltenberg

dodaj komentarz

komentarze


Śladem profesjonalistów
 
Szczyt NATO w Madrycie
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Virtuti Militari ma 230 lat
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Prezydent i „niezwyciężeni”
Dwanaście razy złoto
Szczęśliwa „Błyskawica”
Pola walczy z SMA
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Spektakl Kremla
Wizyta w PKW Łotwa
Kierunek Düsseldorf
Szczyt nowych wyzwań
Kierunek Liban
Piąta kadencja generała Konopki
W desancie zostają najlepsi
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Motorem jest pamięć o poległych
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
For Our Freedom and Yours
Zmiany kadrowe w WP
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
PKW Orlik wrócił do domu
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Sojusz z inicjatywą
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Ślązak lepiej uzbrojony?
Hańcza po raz pierwszy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Zielone światło dla miliardów
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Przełomowy szczyt w Madrycie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Święto Dowództwa Generalnego
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Dla kogo tanie wczasy?
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Przełomowy szczyt
Dobrowolna służba dla absolwentów
Unowocześnianie MW RP
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Umowa na Perkozy podpisana
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Biden: gra na przeczekanie
Święto Dowództwa Operacyjnego
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Bramy dla generała
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Światowi liderzy już w Madrycie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO