moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legia Akademicka czeka na kandydatów

Po udanej pilotażowej wersji szkolenia oficerskiego Legii Akademickiej MON w ramach uruchomionej właśnie V edycji programu ogłosiło nabór na kolejny taki kurs. Tym razem miejsc jest aż 250. Zainteresowani mają czas na złożenie wniosku do 31 stycznia 2022 roku. Jednocześnie trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie.

Legia Akademicka jest programem skierowanym do studentów, którzy jeszcze w trakcie nauki chcą odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać stopień wojskowy. Poprzednie edycje programu były organizowane z myślą o kandydatach na szeregowych oraz kaprali rezerwy. W czwartej, tegorocznej Ministerstwo Obrony Narodowej po raz pierwszy uruchomiło moduł oficerski. Szkolenie ukończyło 46 osób. Połowa z nich została skierowana na szkolenie specjalistyczne do m.in. Żandarmerii Wojskowej i wojsk specjalnych. – Oferta pilotażowego szkolenia oficerskiego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, a studenci bardzo się w nie angażowali – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 

REKLAMA

Złóż wniosek

Zgodnie z zapowiedziami MON-u szkolenie oficerskie w ramach Legii będzie kontynuowane, a resort zwiększył limit miejsc dla ochotników. W kursie na stopień oficera w 2022 roku będzie mogło wziąć udział aż 250 osób. Kto się może zgłosić? – Studenci, którzy uzyskali stopień kaprala rezerwy po szkoleniu w Legii, oraz ci, którzy nie brali udziału w programie, a podoficerami rezerwy zostali po ukończeniu innego rodzaju służby, np. przygotowawczej – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.

Nabór do modułu oficerskiego będzie prowadziła komisja powołana przez dyrektora Biura do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Jednym z kryteriów przyjęcia będzie wykształcenie przydatne w wojsku. Wśród najwyżej punktowanych kierunków znajdą się m.in. te związane z ekonomią, medycyną, prawem i wychowaniem fizycznym.

Osoba zainteresowana szkoleniem musi najpierw wypełnić wniosek o przyjęcie, który znajduje się na stronie wojsko-polskie.pl, a także m.in. dokumenty potwierdzające dodatkowe kompetencje. Warto też przeczytać ankietę kwalifikacyjną, z której można się dowiedzieć, które kierunki studiów, certyfikaty, uprawnienia oraz działalność są punktowane najwyżej. Dokumenty należy wysłać na adres: Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa, z dopiskiem: „Moduł oficerski – Legia Akademicka”. Przedstawiciele Biura czekają na wnioski do końca stycznia 2022 roku.

Studenci, którzy zostaną przyjęci na szkolenie, w czasie wakacji etap teoretyczny i praktyczny przejdą m.in. w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Będą też odbywać praktyki w wytypowanych jednostkach i centrach szkolenia. Na zakończenie czeka ich egzamin oficerski, a po jego zdaniu i ukończeniu studiów mianowanie do stopnia podporucznika rezerwy.

Studenci na start

Do udziału w szkoleniu zachęca Krzysztof Dubaj z Wrocławia, student drugiego roku bezpieczeństwa narodowego w Akademii Wojsk Lądowych. Jest m.in. ratownikiem pola walki, na co dzień pracuje w służbie zdrowia we Wrocławiu, jest też instruktorem w szkole jazdy. Kurs podstawowy i podoficerski w Legii przeszedł w 2019 roku, a w tym roku ukończył szkolenie oficerskie. – Uważam, że to bardzo dobra oferta dla osób kończących studia, które nie odbyły służby przygotowawczej, a są zainteresowane wojskiem. Poza tym to na pewno ciekawe doświadczenie, które pozwala budować silny charakter, rozwijać zainteresowania i wzmocnić kompetencje przywódcze – mówi Krzysztof. I dodaje, że podczas szkolenia można też poznać wyjątkowych wykładowców i instruktorów wojskowych. – Zdecydowanie polecam udział w Legii! – mówi Krzysztof.

Jednocześnie w ramach rozpoczętej V edycji Legii Akademickiej trwa nabór na szkolenie podstawowe i podoficerskie. W tej sprawie studenci mogą się zgłaszać do uczelnianego koordynatora programu. W odróżnieniu od szkolenia oficerskiego kandydaci na szeregowych i kaprali rezerwy teoretyczną naukę rozpoczną już w styczniu na własnych uczelniach. Praktykę z kolei będą zaliczać podczas wakacji w wybranych jednostkach wojskowych i centrach szkolenia.

Program Legii Akademickiej jest realizowany od 2017 roku. W trzech pierwszych edycjach szkolenie odbywało się na poziomie podstawowym i podoficerskim, które kończyły się egzaminami oraz zdobyciem odpowiednio stopnia szeregowego lub podoficera rezerwy. W IV edycji po raz pierwszy zostało zorganizowane szkolenie oficerskie.

W sumie w czterech edycjach Legii Akademickiej ponad 16 tys. studentów z około 70 uczelni ukończyło część praktyczną szkolenia, stając się żołnierzami rezerwy. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Nowi generałowie w WP
 
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Nasz szczęśliwy okręt
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Czekamy na FA-50
Polska zmiana w zespole NATO
Dzień wart stu lat
Rekordowy budżet obronny
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Włoskie Typhoony w akcji
NATO pozostaje w gotowości
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
WOT ramię w ramię z medykami
Muzeum polskiego superbohatera
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Narada byłych szefów BBN-u
Ogień z Abramsów
Borsuk już na poligonie
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
BohaterON-y rozdane
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina otrzyma Patrioty?
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Włoskie Air Policing w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Polski duch w Londynie
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Nowy budynek dla podchorążych
Upadek mitu mocarstwa
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Nowe okręty dla MW RP
Dodatek za ochronę granicy
Zostań szeregowym zawodowym!
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Uczniowie o Katyniu
Ryzykowna gra ajatollahów
Polska firma z amerykańską technologią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO