moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia Akademicka po raz piąty

46 osób zdało egzamin kończący pilotażowy moduł oficerski w ramach Legii Akademickiej. W przyszłym roku w takim kursie będzie mogło wziąć udział aż 250 kandydatów na podporuczników. Na uczelniach w całym kraju lada chwila ruszy także piąta edycja Legii Akademickiej, programu dla studentów, którzy chcą przejść przeszkolenie wojskowe.

Legia Akademicka to realizowany od 2017 roku program, który jest skierowany do studentów-ochotników zainteresowanych uzyskaniem stopnia żołnierza rezerwy. Dotychczas odbyły się cztery edycje programu. W każdej z nich ochotnicy mieli możliwość szkolenia w dwóch modułach: podstawowym i podoficerskim. Kończyły się one egzaminem, po którym studenci otrzymywali stopień szeregowego rezerwy lub kaprala rezerwy. W ostatniej edycji po raz pierwszy w historii programu studenci-podoficerowie rezerwy mogli zgłosić się także do modułu oficerskiego Legii Akademickiej. Zainteresowanie było bardzo duże, ale ostatecznie do pilotażowego szkolenia mogło przystąpić tylko 57 osób.

 

W wakacje do wojska

Szkolenie odbyło się w wakacje. W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu ochotnicy przeszli zajęcia taktyczne, strzeleckie, a przede wszystkim te dotyczące podstaw dowodzenia – w sumie 365 godzin zajęć, głównie praktycznych. Pod koniec sierpnia 56 studentów (jedna osoba przybywała na zwolnieniu lekarskim) przystąpiło do egzaminów końcowych. Pozytywny wynik z m.in. strzelania, regulaminów i wiedzy taktycznej otrzymało 46 z nich. – To pokazuje, że zarówno szkolenie, jak i egzaminy są na bardzo wysokim poziomie. Choć wybraliśmy najlepszych, nie wszyscy podołali trudom wojskowego szkolenia – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, które koordynuje szkolenia Legii Akademickiej.

Dla niektórych zdane egzaminy nie oznaczały końca pobytu w armii. – 24 osoby zostały skierowane na kursy specjalistyczne. Osiem z nich szkoliło się w zakresie cyberbezpieczeństwa, 12 – w Żandarmerii Wojskowej, a cztery osoby w wojskach specjalnych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski.

Ci, którzy ukończyli szkolenie, zaraz po uzyskaniu tytułu magistra zostaną mianowani do pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika.

Szansa dla kolejnych

Możliwość przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów zyskają wkrótce kolejni studenci. Na uczelniach wyższych lada chwila startuje bowiem piąta edycja Legii Akademickiej. Tradycyjnie ci, którzy się zgłoszą, rozpoczną szkolenie od zajęć teoretycznych w salach wykładowych uczelni oraz kursów e-learningowych. – Jeśli okaże się, że dana uczelnia nie uczestniczy w programie, to ochotnik będzie mógł zapisać się w innej szkole wyższej, pod warunkiem oczywiście że będzie ona posiadała wolne miejsca dla studentów z zewnątrz. Swój akces zainteresowani muszą zgłosić w uczelni do 20 listopada – mówi ppłk Krzyżanowski.

Studenci, którzy przejdą etap teoretyczny, w przyszłoroczne wakacje rozpoczną szkolenie praktyczne w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Na początek czeka ich trzytygodniowy moduł podstawowy, zakończony egzaminem i uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Osoby chętne będą mogły kontynuować szkolenie w ramach modułu podoficerskiego. Ten etap także zakończy się egzaminem, po którym student zostanie mianowany na stopień kaprala rezerwy.

Z kolei ci, którzy w ramach Legii Akademickiej (lub służby przygotowawczej) są już podoficerami rezerwy, będą mogli zgłosić się na drugie w historii szkolenie oficerskie. Zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka miejsc będzie znacznie więcej niż w tym roku, bo aż 250. Kandydaci na oficerów zarówno teorię, jak i praktykę będą zaliczać w trakcie wakacji, głównie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po zdaniu egzaminów wytypowane osoby przejdą też szkolenia specjalistyczne w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, Żandarmerii Wojskowej czy wojskach specjalnych.

Nabór będzie prowadziła komisja powołana przez dyrektora Biura ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”. Wniosek trzeba złożyć do 31 stycznia 2022 roku.

W czterech dotychczasowych edycjach programu Legii Akademickiej wzięło udział ponad 16 tys. studentów z całego kraju. 12,5 tys. z nich ukończyło szkolenie teoretyczne. Niemal 9 tys. studentów przeszło szkolenie praktyczne w module podstawowym i złożyło przysięgę wojskową, stając się szeregowymi rezerwy. Prawie 7,5 tys. studentów zostało mianowanych na stopień kaprala po ukończeniu modułu podoficerskiego. 46 studentów zdało egzamin oficerski w pilotażowej edycji modułu oficerskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 12 BZ; grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Snowboardzistka i pływacy na medal
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
W drodze po indeks
Prawdziwa wojskowa grochówka! Gotuje kucharz z reprezentacji WP
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Powrót do przeszłości Westerplatte
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Przyszłość polskich czołgów K2
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Wojsko kontra śnieżyce
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Dyplomatyczna gra o powstanie
Sabotaż na dnie Bałtyku
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Niebo pod osłoną
Odpalili K9 Thunder
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Piątka z czwartego wozu
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Rekordowe wsparcie dla ZM „Tarnów”
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Na tronie mistrza bez zmian
Przyszłość obrony i odstraszania
Miliardy na logistykę i łączność
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Góral z ORP „Gryf”
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Co nowego w przepisach?
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
„Pułaski” do remontu
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Najdłuższa noc
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pancerniacy jadą na misję
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Koniec bezkarności floty cieni?
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO